Hlavní obsah

Katalánsko čelí odlivu firem. Španělská vláda zhoršila hospodářský výhled

Katalánsko čelí odlivu firem, přemístění sídla oznámilo už téměř 700 společností. (Video: AP)

Nejistý vývoj v Katalánsku způsobil, že se už téměř 700 firem rozhodlo přesunout své sídlo z tohoto autonomního regionu do jiné části Španělska. S odvoláním na ředitelku španělského obchodního rejstříku o tom v úterý informoval španělský deník El País. Španělská vláda kvůli nejistotě kolem budoucnosti Katalánska zhoršila odhad růstu španělské ekonomiky pro příští rok.

Článek

Rozhodnutí odejít z Katalánska ohlásily například velké finanční instituce Banco Sabadell a CaixaBank, distributor plynu a elektřiny Gas Natural, společnost Abertis nebo dvě divize španělské pobočky pojišťovny AXA. Jedná se o reakci na referendum o nezávislosti.

Mezi zatím posledními podniky, které se rozhodly z Katalánska odejít, patří i přední španělský výrobce šumivého vína Codorníu. Jeho vedení oznámilo záměr přesunout sídlo do regionu Rioja v pondělí. Jako hlavní důvod k tomuto kroku uvedlo nejistou politickou a právní situaci, v níž se nyní Katalánsko nachází. V neposlední řadě chtějí firmy dodržet závazky vůči zaměstnancům a klientům.

Španělská vláda navíc zhoršila odhad růstu španělské ekonomiky pro příští rok. V nové prognóze předpokládá, že hrubý domácí produkt Španělska se napřesrok zvýší pouze o 2,3 procenta namísto dříve očekávaného růstu v rozsahu 2,6 procenta. Vyplývá to podle agentury DPA z nového rozpočtového plánu ministerstva hospodářství předloženého Evropské komisi. Ministerstvo zhoršení výhledu zdůvodňuje „mírným útlumem domácí poptávky, který pramení z negativních dopadů nejistoty spojené se současnou politickou situací v Katalánsku”.

Španělský premiér Mariano Rajoy v pondělním dopise varoval katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, že „mimořádná hospodářská nejistota” ohrožuje blahobyt obyvatelstva.

Šéfka španělského obchodního rejstříku Ana del Valleová v úterý oznámila, že od 2. října se rozhodlo přesunout své sídlo z Katalánska do jiných částí Španělska 691 firem. Jen minulý pátek to podle ní bylo 92 podniků a během prvního týdne po referendu z 1. října oznámilo, že odejde asi 540 firem.

Odchody firem spustilo referendum o nezávislosti Katalánska, v němž se většina hlasujících vyjádřila pro odtržení tohoto ekonomicky silného regionu od Španělska. Kromě nejistoty, zda katalánská vláda nezávislost opravdu vyhlásí, přispěl k přesunu firem i dekret španělské vlády, která jím 6. října přemístění sídel usnadnila. Díky dekretu nepotřebuje vedení firem k přesunu sídla souhlas valné hromady akcionářů.

Mezi prvními se rozhodla přesunout své oficiální sídlo z Katalánska do sousední Valencie banka Sabadell, jejíž vedení rozhodlo přesunout oficiální adresu banky do Alicante. Její fyzické ústředí včetně zaměstnanců ale zůstalo v Katalánsku. Podobné řešení oznámila finanční skupina CaixaBank, která sídlo přesunula rovněž do Valencie. Největší obavou bank sídlících v Katalánsku je to, že by se v případě vyhlášení nezávislosti mohly ocitnout mimo eurozónu.

Některé firmy uvedly, že podobný krok udělají až v případě, že katalánská vláda vyhlásí nezávislost. Podle deníku El Periódico tak hodlá učinit mimo jiné i vydavatelství Planeta.

O přesunu sídla svých dvou divizí z katalánské Barcelony do baskického Bilba rozhodlo vedení španělské pobočky pojišťovny AXA. Do Madridu sídlo z Katalánska přesune například i provozovatel dálnic Abertis. Přemístění sídla z Katalánska oznámil i správce vodovodního systému Aguas de Barcelona, který ale uvedl, že jde jen o dočasné opatření. Objevily se také spekulace o přesunu sídla automobilky Seat z katalánského města Martorell do Madridu. Podle listu El Periódico ale Seat oznámil, že jde o nepravdivé zprávy.

Doporučujeme