Hlavní obsah

Kim dostal osobní dopis od Trumpa. Prý se nad ním zamyslí, píší severokorejská média

Kim Čong-un dostal osobní dopis od Donalda Trumpa. Co v něm přesně je, ale diktátor nesdělil. (Video: Esther Beshirová, AP, Reuters)

Severokorejský vůdce Kim Čong-un obdržel osobní dopis od amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle agentury Reuters o tom v neděli informovala severokorejská média. Kim prý obsah dopisu důkladně zváží.

Článek

Zprávu o dopise přinesla v noci na dnešek severokorejská tisková agentura KCNA, jež zároveň zveřejnila fotografii, která ukazuje Kim Čong-una, jak sedí u stolu a čte si dopis. Podrobnosti o textu ale nesdělila. Vůdce KLDR označil obsah dopisu za „skvěl” a uvedl, že se nad obsahem dopisu „důkladně zamyslí”, napsala agentura KCNA. Zároveň údajně ocenil politický úsudek a odvahu šéfa Bílého domu.

Podle televizní stanice CNN obdržel Donald Trump začátkem června osobní dopis od Kim Čong-una. Ani on jeho obsah neodhalil, podle zdroje CNN ale neobsahoval žádné podrobnosti o dalším postupu v jednáních o denuklearizaci – šlo prý jen o narozeninový pozdrav.

Navzdory rozhovorům na nejvyšší úrovni mezi Washingtonem a Pchjongjangem v loňském a letošním roce zůstávají vztahy mezi oběma zeměmi napjaté. Druhý summit Trumpa a Kima, jehož hlavním tématem bylo odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, skončil v únoru ve vietnamské metropoli Hanoji předčasně a bez dohody.

Spojené státy požadují, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Podle agentury Reuters Donald Trump navštíví příští týden Japonsko, kde se po ekonomickém summitu G20 setká s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. CNN na svém serveru uvedla, že kancelář prezidenta Jižní Koreje vnímá výměnu osobních dopisů mezi vůdci Spojených států a Severní Koreje pozitivně, protože to znamená, že mezi oběma zeměmi pokračuje dialog.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Rada ČNB nechá podle ekonomů sazby beze změny

  Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 26. června úrokové sazby bez změny. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Sazby přitom nechá na současné úrovní rada podle ekonomů delší dobu. Proti růstu sazeb hovoří především nejistý vývoj v zahraničí, ale i postupné ochlazování české ekonomiky, uvedli analytici.

  Rada ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby na květnovém zasedání, a to jednomyslně. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na dvě procenta. Samotná květnová prognóza ČNB v ročním výhledu další růst sazeb nepředvídá.

 • Příčinou vážné nehody u Milína bylo zřejmě nedání přednosti

  Příčinou sobotní vážné nehody tří osobních aut u Milína na Příbramsku bylo zřejmě nedání přednosti. Při kolizi se zranilo osm lidí, z toho sedm těžce. Okolnosti nehody policisté dál vyšetřují. Událost se stala po 21:00 na silnici I/66, která vede z Milína do Příbrami. Cestující museli z havarovaných aut vyprošťovat hasiči. Policie v sobotu uvedla, že havarovala čtyři auta. Dnes jejich počet opravila, stejně jako počet těžce zraněných. Podle sobotních informací bylo vážně zraněno šest lidí a zbytek lehce.

 • V jihočeských Chlumanech evakuovali hasiči kvůli dešti 15 lidí

  Jihočeští hasiči měli v sobotu večer až do půlnoci 30 zásahů kvůli prudkému dešti. V Chlumanech na Prachaticku evakuovali 15 lidí, jejich domy zalila voda z rozvodněného potoka a z rybníka. Hasiči čerpali vodu ze sklepů, odklízeli stromy.