Hlavní obsah

Klausovi hrozí další pokuta. Strávil víkend v zakázaném okresu

Foto: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

Bývalý prezident už jednu pokutu za porušení vládních nařízení dostal. Šlo o 10 tisíc korun za řečnění bez roušky na pražské demonstraci.

Reklama

11. 3. 2021 7:57

V době, kdy vláda uzavřela hranice koronavirem zasaženého okresu Trutnov, odjel bývalý prezident do svého bytu v Černém Dole.

Článek

Bývalého prezidenta Václava Klause už zase řeší hygienici, policie a úředníci. Někdejší hlava státu z toho může vyjít s další pokutou za porušení vládních nařízení proti koronaviru.

Podle zjištění Seznam Zpráv hygienici zjistili, že Václav Klaus po vyhlášení uzávěry Trutnovska strávil víkend ve svém bytě v lyžařském středisku Černý Důl. Dali proto podnět příslušné radnici, aby prošetřila, jestli Klaus neporušil vládní nařízení.

„Podnět jsme dnes předávali Městskému úřadu v Trutnově. Jednalo se o informaci, že pan exprezident porušil usneseni vlády návštěvou uzavřeného okresu,“ potvrdila ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

Václav Klaus už jeden podobný trest dostal: v únoru mu hygiena vyměřila pokutu 10 tisíc za to, že v říjnu na výročí založení republiky řečnil - s rouškou na bradě - v centru Prahy.

Hygienici přišli na Klausovo možné provinění při trasování.

Devětasedmdesátiletý exprezident 23. února ohlásil, že se nakazil koronavirem. Hygienici proto prověřili, s kým a kde se poslední dny před pozitivním testem stýkal. A díky informacím od Klausovy ochranky zjistili, že byl v Černém Dole na Trutnovsku. V té době byl však tento okres kvůli závažné epidemické situaci už déle než týden pro návštěvníky nepřístupný.

Prezidentův mluvčí Petr Macinka prohlásil, že podnět hygieny je „tragikomický doklad absurdity dnešní doby a možná i alarmující zpráva o stavu společnosti zasažené nánosem nepřehledných a chaos působících opatření, jimiž vláda dlouhodobě deformuje uvažování lidí v České republice i jejich životy“.

Václav Klaus totiž podle mluvčího neudělal nic špatně: než se vydal do svého horského apartmánu, obrátil se na krajskou hygienu v Královéhradeckém kraji a ptal se, za jakých podmínek se smí do Černého Dolu vydat. Dozvěděl se prý, že musí mít s sebou výpis z katastru, že mu byt patří. Dokonce kvůli tomu podle mluvčího cestu o týden odložil, aby si dokumenty stihl opatřit.

„Při vjezdu na území okresu Trutnov byl dokonce kontrolován policejní hlídkou, která zmiňované dokumenty na místě prověřila,“ popsal mluvčí Macinka.

Vládou vydané opatření z 11. února znělo tak, že kdo nemá na území Trutnovska (a dalších dvou regionů Sokolovsko a Chebsko) trvalý pobyt, nemá v těchto okresech co dělat. Ze zákazu bylo několik výjimek, které se týkaly například cesty do práce.

„Mezi další vyjmenované výjimky potom patří zajištění nezbytných potřeb pro příbuzné nebo blízké osoby, péče o zvířata, nezbytné cesty do zdravotnických zařízení, na svatbu, do kostela či na úřad,“ vysvětloval vládní opatření ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Že chce někdo strávit několik dní na chalupě nebo ve víkendovém bytu, to vládní výjimky neobsahovaly. Protože cílem opatření bylo, aby se omezil příliv návštěvníků. V médiích se ostatně objevovaly stížnosti lidí, kteří potřebovali na své chalupě například nutně něco opravit, a přesto se při striktním výkladu zákazu do regionu nedostali.

Klausův mluvčí Macinka kritizoval i to, že trasováním hygienici nehledají jen další nakažené, ale skrytě pátrají i po přestupcích - třeba právě takových, kdy někdo poruší zákaz cestování mezi okresy.

„Domnívám se, že by o tom veřejnost měla vědět, neboť se nyní i na tomto případě ukazuje, že covidové trasování a pohovor s pracovníkem hygienické stanice v rámci projektu Chytrá karanténa může mít pro dotazovaného důsledky i jako klasický policejní výslech,“ dodal mluvčí Macinka.

Reklama

Doporučované