Hlavní obsah
Online

Školy se otevřou nejdříve 3. března, řekl Plaga

Foto: vláda.cz

Ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Reklama

23. 2. 7:39
aktualizováno • 23. 2. 22:02

Dění kolem koronavirové epidemie v Česku sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Co byste měli vědět

- Žáci se do škol vrátí nejdříve 3. března. Dohodl se na tom ministr školství Robert Plaga s Asociací krajů ČR. Podle nich se školy musí připravit na testování.

- Vakcíny, kterými se bude očkovat v České republice, musí projít schvalovacím procesem Evropské komise. Shodli se na tom na dnešním jednání nejvyšší ústavní činitelé. V poslední době se proto mluvilo o možnosti využít například ruské vakcíny Sputnik, která ale nemá pečeť Evropské agentury pro léčivé přípravky.

- Exprezident a odpůrce roušek Václav Klaus má koronavirus. Serveru Lidovky.cz to potvrdil mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka s tím, že Klaus byl pozitivně testován dnes odpoledne. Více ZDE.

- Premiér Andrej Babiš (ANO) mluvil dnes s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o nabídkách lůžek pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Merkelová podle něj zjistí dostupnost lůžek v Bavorsku a dalších spolkových zemích. Pomoc nabízí také Polsko.

- „Není to ničí vina. Je to katastrofa jako kterákoliv jiná,“ řekl k aktuální covidové situaci náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý.

 • O pomoci z Německa rozhodne Ústřední krizový štáb

  Mluvčí Ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová k případné německé pomoci uvedla, že o tom, zda bude Česká republika žádat o zahraniční pomoc, musí podle zákona o zahraniční rozvojové spolupráci a humanitární pomoci vždy rozhodovat vláda. „V dané době by mělo být toto minimálně projednáno v rámci Ústředního krizového štábu, a to je také varianta, ke které se momentálně kvůli rychlejšímu průběhu kloní všichni zúčastnění. Na ÚKŠ to bude projednáno již zítra (ve středu),“ uvedla. Dále se bude podle Peterové postupovat přes mechanismy Evropské unie.

 • Svatá Anna v Brně vyzkoušela lék ivermektin u 30 lidí s covidem

  Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně vyzkoušela u 30 pacientů s nemocí covid-19 lék ivermektin. Zdravotní stav většiny se po užívání ivermektinu ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštění domů, uvedl dnes primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek. Lékaři podávali antivirotikum vybraným pacientům s těžším průběhem nemoci od loňského listopadu. „Zatím se jedná o malý počet pacientů na to, abychom mohli dělat ucelené závěry. Nicméně tolerance léčby byla velmi dobrá, nežádoucí účinky minimální, zdravotní stav velké většiny pacientů se po užívání ivermektinu a ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštěni domů,“ uvedl Rezek. Lékaři mají v úmyslu v léčbě ivermektinem pokračovat. „Ivermektin je levnější než ostatní léky, ale nyní je obtížně dostupný, protože v České republice zatím není registrovaný,“ konstatoval Rezek.

 • Komora: Snížení odvodů testujících firem prohloubí deficit

  Snížení odvodů ze zdravotního pojištění firmám, které budou antigenně testovat zaměstnance na covid-19, prohloubí deficit veřejného zdravotního pojištění. Dnes to sdělila Hospodářská komora, která větší motivaci firem k testování jinak vítá. Vláda by proto podle ní měla představit systém efektivních kompenzací zdravotním pojišťovnám, aby nebyla v budoucnu omezena dostupnost a kvalita lékařské péče v ČR. „Varianta připravovaná vládou ale není šťastná. I přes dvojí navýšení plateb státu za státní pojištěnce a využití rezerv pojišťoven skončí letos systém zdravotního pojištění v důsledku koronakrize v deficitu desítek miliard korun. Stát proto musí přijít s řešením, jak veřejnému zdravotnímu systému výpadky příjmů kompenzovat, případně najít elegantnější způsob financování testů, například přes fondy prevence,“ uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

 • Epidemiolog Smejkal je členem Rady vlády pro zdravotní rizika

  Epidemiolog z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal se podle Andreje Babiše (ANO) stal členem Rady vlády pro zdravotní rizika. O víkendu premiér v pořadu CNN Prima News uvedl, že Smejkal by měl být „tváří pandemie“, epidemiolog ale televizi napsal, že o tom slyší poprvé. Rada vlády pro zdravotní rizika vznikla loni v červenci. Jejími členy jsou Babiš, ministři zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO) a předseda Asociace krajů, hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). Působí v ní také náměstek ředitele VZP David Šmehlík, vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla a dosud i vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Ondřej Slabý. Právě jeho má podle Babiše nahradit Smejkal.

 • Centrum: Hrozí kolaps zdravotnictví a návrat dětí do škol za rok

  Pokud se v boji proti epidemii covidu-19 v Česku nic nezmění, hrozí podle odborníků zhroucení zdravotnictví do tří týdnů. Také děti by se za takové situace letos nejspíš už vrátit do škol nemohly. Dnes o tom informovalo Centrum pro modelování biologických a společenských procesů. O naplnění kapacit nemocnic do dvou až tří týdnů mluvil dnes i náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Návod, jak by se epidemie mohla zkrotit, přinesla začátkem února iniciativa vědců Sníh. Doporučuje napřít maximální úsilí na snížení počtu případů covidu-19 a urychlit očkování. Potřeba je také monitorovat virové varianty a ideálně je zastavit na hranicích státu.

 • Babiš bude chtít, aby Zeman pandemický zákon podepsal již v pátek

  Pokud Senát vrátí Poslanecké sněmovně upravený pandemický zákon a ta ho v pátek schválí, premiér Andrej Babiš (ANO) bude chtít přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby ho ještě v pátek podepsal. Řekl to dnes předseda vlády. O otázce pandemického zákona chce Babiš se Zemanem mluvit na dnešní schůzce ústavních činitelů k diplomacii, která začala na Pražském hradě krátce po 14:00. „V Senátu to zatím nevypadá, jak jsme předpokládali, jak opozice slibovala, uvidíme zítra (ve středu), jak to vyjednávání dopadne a za jakých podmínek se vrátí zákon do Sněmovny,“ řekl Babiš. Předpokládá, že bude potřeba svolat mimořádné zasedání Sněmovny na páteční ráno.

 • V případě plných lůžkových kapacit pomůžou Česku nemocnice v Polsku

  Královéhradecký kraj by mohl v případě zaplnění nemocničních kapacit a nemožnosti dalšího převozu do ostatních regionů Česka převážet pacienty do polských nemocnic v příhraničí. „V minulém týdnu proběhlo předběžné jednání s polskou stranou o možnostech případného využití příhraničních kapacit tamních nemocnic. Předběžně máme přislíbeno zhruba 35 lůžek, která bychom využili ve chvíli maximálního naplnění našich lůžkových kapacit bez možností dalšího přemístění pacientů do nemocnic v jiných regionech ČR. Zároveň jsem možnost přemístění pacientů i mimo území ČR v případě potřeby projednal s předsedou vlády, se kterým jsem domluven na způsobu požádání o případnou pomoc při převozu pacientů za hranice republiky,“ uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

 • Máme problém s lůžky intenzivní péče, přiznal premiér

  Babiš dodal, že nemá představu, kdy by se mohli první Češi do Německa převážet. „Z Karlovarského kraje jsme přemístili téměř 200 pacientů do jiných nemocnic v rámci České republiky. Dispečink nadále funguje,“ uvedl. Volných covidových lůžek má podle něj Česko aktuálně dost, problémem jsou ale lůžka pro lidi, jejichž stav vyžaduje intenzivní péči.

 • Merkelová nabízí Česku další lůžka, řekl Babiš

  K telefonátu s Angelou Merkelovou Babiš řekl, že mu kancléřka neplánovaně sama zavolala. „Nabízí další lůžka k dispozici, pokud bude potřeba, v Bavorsku nebo jiných zemích v Německu,“ uvedl. Kancléřka podle něj zjistí, jaké jsou v Bavorsku kapacity. „Budeme to mít v záloze, kdyby bylo potřeba to využít. Abychom byli připraveni, aby byla připravena logistika. Ale je to poté na krajích, zda to využijí, nebo ne,“ dodal premiér.

 • Sasko už nabídlo pomoc, potvrdil Babiš

  Babiš potvrdil, že Česko má konkrétní nabídku devíti lůžek pro pacienty s covidem-19 od saského premiéra Michaela Kretschmera. „Předal jsem to písemně hejtmanům Karlovarského a Ústeckého kraje, je na nich, jestli to využijí,“ uvedl. České nemocnice podle něj zatím situaci zvládají, takže se teprve uvidí, zda bude nutné lůžka v sousední zemi využít. Premiér ale připustil, že kapacita lůžek pro pacienty s potřebou intenzivní péče je v Česku velice malá.

 • V Česku je zřejmě sedm podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru

  V České republice je sedm podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru, která by měla být nakažlivější. Čtyři jsou podle jihomoravské hygieničky Renaty Ciupek ve školce v Brně, která je opatřením hygieniků zavřená. O třech dalších ze zájezdu na Zanzibar dnes mluvil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jihoafrickou mutaci musí potvrdit laboratoř v Praze. V brněnské školce vzniklo podezření na jihoafrickou mutaci u dvou dětí a dvou učitelek, uvedla Ciupek. U zájezdu vzniklo podezření u ženy a muže z Královéhradeckého kraje a u jedné ženy z Jihomoravského kraje.

 • Klub skeptiků k dnešnímu výroku ministrova náměstka, že katastrofa není ničí vina

 • Kvůli mutacím zřejmě bude nutné lidi v budoucnu přeočkovat

  Národní referenční laboratoř pro chřipku na SZÚ zatím dělá sekvenaci prvního vzorku, u něhož je podezření na tzv. jihoafrickou variantu. Výsledky by podle mluvčí SZÚ Kláry Dolákové měly být známy asi do konce tohoto týdne. „U dalších sekvenace kvůli nízké koncentraci RNA možná není a u třetího vzorku, který dorazil dnes, možnost sekvenace prověřujeme,“ uvedla Doláková. Podezření na jihoafrickou mutaci dnes oznámili také jihomoravští hygienici. Odborníci uvádějí, že vakcíny, kterými se nyní proti covidu-19 v Česku očkuje, by proti jihoafrické mutaci nemusely být tak účinné. Kvůli mutacím tak zřejmě bude nutné lidi v budoucnu přeočkovat. Výrobci očkovacích látek, které jsou v Evropě schváleny, už nyní vakcíny upravují.

 • Odběrové týmy: Řidiči kamionů nejsou zdrojem nákazy na západě Čech

  Řidiči kamionů ze zahraničí, kterých denně projíždějí tisíce přes ČR do Německa, nejsou zatím zdrojem nákazy koronavirem v Plzeňském kraji. Dnes to řekl Stanislav Částečka, koordinátor odběrových týmů Asociace samaritánů ČR, která už má deset dnů testovací stanoviště na největším hraničním přechodu Rozvadov. Reagoval tak na obavu starostů z příhraničního Tachovska, které je nyní nejpostiženějším okresem v zemi. Dvacet let tam není nemocnice, pacienti jsou tak převáženi jinam.

 • Babiš: Merkelová zjistí dostupnost lůžek pro Čechy v Bavorsku

  Premiér Andrej Babiš (ANO) mluvil dnes s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o nabídkách lůžek pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Uvedl to ve vyjádření, které poskytl Úřad vlády. Merkelová podle něj zjistí dostupnost lůžek v Bavorsku a dalších spolkových zemích, jež by mohla mít Česká republika k dispozici v případě, že bude nutné je využít. Babiš potvrdil, že Česko má konkrétní nabídku devíti lůžek pro pacienty s covidem-19 od saského premiéra Michaela Kretschmera. „Předal jsem to písemně hejtmanům Karlovarského a Ústeckého kraje, je na nich, jestli to využijí,“ uvedl. České nemocnice podle něj zatím situaci zvládají, takže se teprve uvidí, zda bude nutné lůžka v sousední zemi využít. Premiér ale připustil, že kapacita lůžek pro pacienty s potřebou intenzivní péče je velice malá.

 • V Královéhradeckém kraji je situace na JIP kritická

  Nemocnice v Královéhradeckém kraji jsou kvůli pandemii koronaviru na hraně svých kapacit, na jednotkách intenzivní péče (JIP) je situace kritická. „Počty pacientů jsou výrazně vyšší než při podzimní vlně koronaviru,“ řekli mluvčí Fakultní nemocnice Hradec Králové Jakub Sochor a mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová.

 • Lék bamlanivimab je na jihoafrickou mutaci neúčinný, tvrdí imunolog Hel

  V Česku se zřejmě objevila tzv. jihoafrická mutace koronaviru. Mutace jsou pojmenovávané podle místa, kde vědci poprvé sekvenovali gen viru. V Česku se v poslední době šíří britská mutace koronaviru, která je podle odborníků o 30 až 70 procent nakažlivější než dosavadní, ale například vakcína firmy AstraZeneca je proti ní podle vakcinologa Romana Chlíbka účinná. Na britskou variantu by měl účinkovat i neregistrovaný lék bamlanivimab od firmy Eli Lilly, který Česko objednalo a který má pomáhat lidem s rizikem těžkého průběhu onemocnění. Podle imunologa Zdeňka Hela je ale tento lék neúčinný proti jihoafrické variantě.

 • Prodejci: Zájem o dětské roušky je enormní, často jsou nedostupné

  Prodejci hlásí enormní zájem o dětské zdravotnické roušky, na řadě míst jsou nedostupné. Děti do 15 let sice od čtvrtka nemusí na místech s vyšší koncentrací lidí na rozdíl od zbytku populace používat respirátory, protože na jejich obličeje nejsou k dispozici, podomácku vyrobené látkové roušky ale už nebudou možné. Kapacity plánují navýšit i výrobci. „Dlouhodobě, až do dnešního dopoledne, jsme měli širokou nabídku dětských roušek i těch s dětskými motivy. Dnes dopoledne ale vypadly z nabídky, jak poptávka po nich mohutně vzrostla po vyhlášení nové povinnosti,“ řekl zakladatel internetové lékárny Lékárna.cz Vladimír Finsterle. „Objednali jsme je, dodávku čekáme do dvou dnů,“ dodal. „Dětské zdravotnické roušky momentálně v nabídce nemáme, ale intenzivně jednáme s dodavateli, abychom měli skladem i je,“ uvedla mluvčí sítě lékáren Pilulka Kateřina Schotliová. Mluvčí lékáren Dr.Max Michal Petrov naproti tomu uvedl, že v kamenných lékárnách sítě dětské roušky zatím k dispozici převážně jsou. „Máme v sortimentu jak roušky, tak nanoroušky. Je ale vidět, že o tyto produkty je čím dál větší zájem,“ uvedl.

 • Pražský dopravní podnik upraví hlášení o povinnosti mít v MHD zakrytý nos a ústa

  Pražský dopravní podnik upraví hlášení o povinnosti mít v MHD zakrytý nos a ústa. Učiní tak kvůli vládnímu nařízení nosit respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky přes sebe. Hlášení začne vysílat od čtvrtka 25. února. Dosud mohli cestující používat i šátky, šály či doma šité roušky. Dodržování nařízení nebudou kontrolovat zaměstnanci DPP, ale policisté a strážníci. Nařízení začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. „V současné době je již připraveno například hlášení do stanic metra, které bude od čtvrtka 25. února v desetiminutových intervalech,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková.

Sdílejte článek