Článek
Americký herec, hudebník a producent Johnny Depp v uplynulých dvou dnech potvrdil světovou pověst karlovarského festivalu jako místa, kde jsou si hvězdy a diváci blízko. Právě ve Varech i z ohlasů na sociálních sítích na jeho festivalovou účast je patrné, že naprostá většina fanoušků v Česku i zahraničí je v jeho bouřlivé kauze rozvodu s herečkou Amber Heard na straně Johnnyho Deppa a neváhá to dávat velmi hlasitě najevo. Vstupenky na Deppovy festivalové filmy – jím produkovaný dokument Hrnec zlaťáků: Pár drinků se Shanem MacGowanem a jeho poslední herecký snímek Minamata – byly na festivalu obzvlášť horkým zbožím. Z festivalových pokladen zmizely během pár minut a na festivalové nástěnce za ně fanoušci chtiví setkání se svým idolem nabízeli i pětistovku.
Nutno dodat, že Depp se svým příznivcům maximálně věnoval, rozdával úsměvy i podpisy, pomineme-li hodinové zpoždění na sobotní představení filmu Minamata.
V záři Deppovy slávy, popularity a ječících fanynek trochu zanikal druhý host závěru přehlídky, hollywoodský herec Ethan Hawke, který na slavnostním zakončení převzal Cenu prezidenta festivalu. To Sir Michael Caine si ovace fanoušků užil, když se před týdnem zúčastnil slavnostního zahájení, kde převzal Cenu za celoživotní přínos. Posledním oceněným byl český oscarový režisér Jan Svěrák, i on spolu s Hawkem převzal Křišťálový globus v sobotu.
Fotogalerie: Tak skončil festival ve Varech
Sobotní noc ve Varech patřila především tomuto muži. Americký herec Ethan Hawke, jedna z hlavních hvězd festivalu, získal během slavnostního závěrečného večera Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
Ethan Hawke má kromě dvou nominací na Oscara za své herectví ještě další dvě nominace coby scenárista. V pátek v Karlových Varech uvedl drama Zoufalství a naděje a festivalové publikum si získal svou bezprostředností. Na snímku mu Cenu prezidenta festivalu předává prezident - Jiří Bartoška.
Cenu prezidenta festivalu získal také režisér Jan Svěrák. „Nevím, co jsem přinesl českému film, ale vím, co přinesl český film mně. Za tu hromadu vášně, radosti, dojetí vděčím svým kamarádům, k nimž počítám i svého tatínka,“ řekl dojatý Svěrák.
V Hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu zvítězil koprodukční film Strahinja srbského režiséra Stefana Arsenijeviče (na snímku). Za svůj příběh dvou afrických migrantů inspirovaný středověkou srbskou legendou převzal Křišťálový glóbus.
Herec Ibrahim Koma, představitel titulní postavy vítězného snímku Strahinja, převzal Cenu za nejlepší mužský herecký výkon.
Režisér David Ondříček (uprostřed) převzal Diváckou cenu deníku Právo za film Zátopek.
Režisér Dietrich Brüggemann převzal Cenu za režii za film Ne!.
Večerem jako obvykle provázel moderátor Marek Eben.
A ještě pár pohledů na červený koberec: Tak na slavnostní závěrečný večer dorazili americký herec Ethan Hawke a jeho žena Ryan Hawke.
Tady přicházejí hokejista David Pastrňák a jeho přítelkyně Rebecca Rohlsson.
Basketbalista Tomáš Satoranský přišel s manželkou Annou.
Herec Marek Taclík na karlovarském červeném koberci.
Jinak i v sobotu ve Varech pokračovala „deppovská“ mánie. Na snímku přijíždí herec, hudebník a producent Johnny Depp k Městskému divadlu, kde uvedl svůj snímek Minamata.
Na Johnnyho Deppa opět čekaly zástupy fanoušků.
Navenek to vypadá, jako by ve Varech šlo jen o hvězdy, tím hlavním tu ale nadále zůstávají filmy.
Obě soutěžní sekce nabídly i několik českých snímků a některým z nich se dařilo i u mezinárodních porot. Velkou cenu hlavní poroty spojenou s odměnou 25 tisíc dolarů získal snímek Strahinja, příběh dvou afrických migrantů natočený v koprodukci Srbska, Francie, Lucemburska, Bulharska a Litvy. Tento film získal i cenu pro mužský herecký výkon, zvláštní cenu za kameru, cenu ekumenické poroty a cenu Europa Cinemas Label.
Velká cena poroty soutěže Na východ od Západu připadla ruskému snímku Rus o chudém jakutském páru.
Zvláštní ceny obou porot připadly českým filmům, konkrétněji českým dokumentům. U hlavní poroty si zvláštní cenu vysloužil český dokument Eriky Hníkové Každá minuta života, u poroty Na východ od Západu pak dokument Adély Komrzý Jednotka intenzivního života. Nutno dodat, že pro oba české snímky to bylo vítězství zcela zasloužené.
Letošní festival promítl o něco méně filmů než v předchozích letech. Na druhou stranu šlo o velmi vyváženou kolekci, řada návštěvníků se shodovala na tom, že v letošním programu téměř nešlo šlápnout vedle.
I čeští zástupci ve festivalovém programu až na výjimky byly tím lepším z letošní české filmové produkce a bouřlivě se tu o nich diskutovalo - zmiňme krom oceněného dokumentu Každá minuta života i Lásku pod kapotou z hlavní festivalové soutěže, či taktéž oceněnou Jednotku intenzivního života ze soutěže Na východ od Západu. Mezi hranými filmy největší pozornost vzbudil soutěžní Atlas ptáků, v němž téměř neznámou hereckou polohu ukázal Miroslav Donutil. A mimo soutěž diváci poprvé v Česku viděli půvabné a mezinárodně úspěšné české animované filmy, drama z Afghánistánu Moje slunce Mad a myší dobrodružství Myši patří do nebe. Všechny tyto filmy záhy vstoupí i do českých kin.
Podívejte se na ukázky z filmu Moje slunce Mad oceněného již na festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy:
Moje slunce Mad je adaptací románu Frišta novinářky Petry Procházkové.
Příběh Češky provdané do Kábulu natočila režisérka Michaela Pavlátová v produkci společnosti Negativ.
Film v Annecy soutěžil v hlavní soutěžní sekci a v silné konkurenci si odnesl Cenu poroty.
Filmu už během festivalu vyšlo několik pozitivních recenzí, Screendaily o něm psalo jako o „okouzlujícím a citlivě realistickém příběhu”.
Specializovaný server Rotoscopers vyzdvihl animační techniku filmu i propracované charaktery postav.
Film Moje slunce Mad vznikal skoro šest let.
Fázi animace si štáb zrychlil tím, že část filmu animoval na francouzském ostrově Réunion ve studiu Gaoshan, zbytek vznikl v českém studiu Alkay.
Mezinárodní spolupráce a koprodukce je v tomto oboru nevyhnutelná, nejen s ohledem na finanční, ale i produkční náročnost prací.
Film tak vznikl v koprodukci s Francií a Slovenskem a byl podpořen i všemi národními fondy a evropskými fondy Eurimage a Media Development.
„Pokud by byl film financovaný pouze prostředky z ČR, tak by se to asi velmi těžko podařilo vyrobit,” říká producentka filmu Kateřina Černá z Negativu.
Moje slunce Mad má zahraničního sales agenta Totem Film, aktuálně chystá uvedení na filmovém trhu v Cannes.
Podle producentů se nicméně už nyní rýsuje uvedení na dalších prestižních festivalech v Evropě, Asii i Americe.
Tým režisérky Michaely Pavlátové na festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy.
„Do Annecy jsem jela s lehkou nervozitou, ale už na prvním promítání jsem měla dojem, že film u diváků rezonuje, k tomu vycházely dobré recenze. Víc už snad ani nešlo chtít, podařilo se mi se ‚vyklidnit’ a užívat si festival,” sdělila ČTK režisérka Pavlátová.
Díky covidové pauze se festivalovému programovému oddělení podařilo sestavit také výjimečně nabitou sekci Horizonty, která nabízí filmy oceněné či vyzdvihované na jiných významných světových festivalech. Mezi návštěvníky velký ohlas získal třeba držitel ceny pro nejlepší herečku z Cannes, půvabný snímek o partnerských vztazích a mladickém hledání Nejhorší člověk na světě, na Oscara nominované bosenské drama Quo vadis, Aida? o srebrenickém masakru či italský snímek Všechno nejlepší, Chiaro!. Ve festivalovém hlasování o nejlepší divácký snímek se každopádně od začátku až do konce udrželo zahajovací sportovní drama Davida Ondříčka Zátopek - i tento film už je k vidění i v českých nefestivalových kinech.
Recenze: Pomník Emila Zátopka se bojí hrdinu ušpinit
Covidová opatření po přešlapech na slavnostním zahájení, na které na Twitteru upozornil epidemiolog Rastislav Maďar, byla dodržována už vcelku bez problémů, zejména běžnými festivalovými návštěvníky. Festivalová ochranka důsledně kontrolovala festivalové pásky osvědčující bezinfekčnost při každém vstupu do sálu i do festivalových prostor. I na slavnostním zakončení většina roušek zůstala nasazena, včetně té na tváři Johnnyho Deppa.
Poněkud bizarní součástí festivalu bylo i dlouho očekávané otevření bazénu hotelu Thermal, které provedla Alena Schillerová. Mluvilo se nejen o zpackané a odbyté rekonstrukci samotného bazénu či o jeho nenadálém čtvrtečním požáru, ale i o stavu hotelových prostor, v nichž festivaloví hosté postrádali lednice, umyvadla či ručníky a obložení pokojů.
Hotel Thermal otevřel bazén, Schillerová si slavnostně smočila prsty
Letošního festivalu se zúčastnilo celkem skoro 10 tisíc akreditovaných návštěvníků, konkrétně 9267. Před dvěma lety, kdy se festival konal naposledy, přivítal kolem 12500 fanoušků - očekávatelný obří propad kvůli covidové pandemii se tak nekonal a festival může s nadějí hledět k dalšímu ročníku, jehož termín už Jiří Bartoška na slavnostním zakončení oznámil.
Proběhne opět v řádném termínu na začátku léta, konkrétně 1. až 9. července 2022.