Hlavní obsah

Kontroly hovězího brzy skončí, pokud Polsko dodrží sliby. Je to na dobré cestě, oznámil Toman

Mimořádná veterinární opatření platí od 20. února. (Video: Petra Krmelová, Jan Marek, Seznam Zprávy)

 

Reklama

18. 3. 2019 15:07
aktualizováno • 18. 3. 2019 15:50

Povinné laboratorní testy pro veškeré hovězí z Polska s největší pravděpodobností skončí do konce týdne. Po dalším jednání se svým polským protějškem v Bruselu to oznámil ministr zemědělství Miloslav Toman.

Článek

Česko zruší mimořádná veterinární opatření vůči dovozu polského hovězího masa 25. března, pokud Polsko do té doby Praze i Evropské komisi zaručí, že skutečně přijímá všechna opatření, která v souvislosti s kauzou slíbilo udělat.

V Bruselu to dnes novinářům řekl ministr zemědělství Miroslav Toman po jednání s polským protějškem Janem Krzysztofem Ardanowskim a eurokomisařem pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem.

„Jednání z mého pohledu dopadlo uspokojivě,“ poznamenal ministr Toman. Polsko podle něj potvrdilo už nyní pokrok v přijímaných opatřeních, která podle českého ministra zajistí bezpečnost potravin dovážených ze země do ČR i jinam do Evropské unie.

Některé kroky už Polsko udělalo, podotkl Toman. Do 25. března by měly v zemi skončit kontroly jatek, Varšava také počítá s určitými legislativními úpravami, ale i školeními veterinářů či zemědělců, změny se také ve spolupráci s dopravci chystají ve způsobu přepravování masa. Některé další z kroků dnes polský ministr teprve oznámil.

Evropská komise na konci února vyzvala Česko ke zrušení plošných kontrol, v dopise o to žádal právě komisař Andriukaitis. Toman dnes poznamenal, že nyní domluvené řešení situace je výsledkem dohody všech tří stran, tedy Polska, Česka i Evropské komise.

Podle mluvčí EK Ancy Panduraruové polský ministr Ardanowski a jeho tým na jednání podrobně vysvětlili všechny kroky, které Polsko v souvislosti s kauzou podniká. Uvedli například, že země zpřísní postihy a více se zaměří na podvody. Polský ministr také potvrdil, že k 25. březnu Varšava předá komisi aktualizovaný seznam prováděných kroků. „Česká republika poté, co jej obdrží, okamžitě ukončí přijatá mimořádná opatření,“ uvedla mluvčí.

Schůzka se podle ní uskutečnila v pracovní atmosféře a komisař Andriukaitis ocenil, že všechny strany sdílejí „odpovědnost za nezávadnost potravin EU“ a odhodlání nynější situaci vyřešit.

„Myslím, že polská strana udělala velký krok,“ poznamenal český ministr. Vyhnul se ale odpovědi na otázku, jak dalece nyní EK tlačila na rychlé zrušení kontrol, které česká strana zdůvodňuje potřebou chránit zdraví spotřebitelů.

Podle informací Seznamu výhrady komise vůči českému postupu trvají. Do slibovaného 25. března je ale s nimi smířená a nebude vůči Česku podnikat žádné kroky. „Je schopná vydržet a tolerovat je. Ale toho pětadvacátého je hranice, za kterou nikdo nechce jít,“ popsal Seznamu zdroj, který je s jednáními obeznámený.

Podle něj není pravděpodobné, že by zrušení nařízených kontrol polského hovězího moho ještě něco zhatit. „Je vidět, že i Polákům opravdu jde o vyřešení celé situace,“ dodal zdroj.

To, jak se Polsku daří uvádět avizovaná opatření do praxe, tento týden zjišťuje přímo na místě i inspekce Evropské komise.

Mimořádná veterinární opatření, podle kterých se musí hovězí z Polska před uvedením na český trh na salmonelu testovat v akreditovaných laboratořích, platí od 20. února. Vyvolal je nález salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozí pomalé informování o dovozu masa z jatek, která v Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované