Hlavní obsah

Trajekt Sewol, který pohřbil tři sta lidí, byl vyzdvižen ze dna moře

Vylovení jihokorejského trajektu Sewol po třech letech od nehody. (Video: Oliver Sálus)

 

Reklama

26. 3. 2017 7:45

Vyšetřovatelé předpokládají, že by za pár týdnů mohli vědět víc o tragédii, při níž zahynulo 304 lidí, hlavně studentů.

Článek

Tři roky ležel na dně moře a příbuzní devíti z celkových 304 obětí nehody trajektu Sewol teď doufají, že po jeho vyzdvižení na hladinu se konečně objeví dosud nezvěstná těla jejich blízkých.

Korejský trajekt Sewol byl po vytažení ze dna naložen na částečně ponorné plavidlo, na němž zamíří do přístavu (podívejte se ve videu nahoře). Skončila tak podle předpokladů nejnáročnější část operace, jejímž cílem je dopravit vrak k pevnině.

Trajekt se potopil v dubnu 2014. Většina z těch, kteří při nehodě zahynuli, byli studenti na školním výletě. Těla 295 obětí se podařilo najít.

Podle vládních úřadů potrvá zhruba dva týdny, než se náklad dostane do přístavu Mokpcho, vzdáleného asi 90 kilometrů. Vyčištění trajektu a posouzení bezpečnosti plavidla zabere odhadem další měsíc.

Následně budou moci vyšetřovatelé vstoupit do útrob lodi, aby tam pátrali po pozůstatcích obětí a po stopách, jež by dále vysvětlily příčinu tragédie. Neštěstí s největší pravděpodobností způsobilo přetížení plavidla a špatně upevněný náklad.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované