Hlavní obsah
Online

Spojené státy hlásí pátého nakaženého koronavirem

Foto: Profimedia.cz

Koronavirus se dál šíří.

26. 1. 7:44
aktualizováno • 26. 1. 22:29

Koronaviru podlehlo 56 lidí a po celém světě je evidováno přes dva tisíce nakažených. Podezření na koronavirus se objevilo i u prvního Čecha, testy ale dopadly negativně. Podle vietnamských lékařů za rychlé šíření může hlavně to, že Čína nedodržuje bezpečnostní opatření a neumisťuje lidi do karantény.

Článek

České Ministerstvo zahraničí doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej. Oblast místní úřady kvůli nákaze uzavřely. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěch jsou všechny hygienické stanice i infekční oddělení nemocnic v pohotovosti. „Situaci v žádném případě nepodceňujeme, řešíme to intenzivně s hygieniky,” napsal Vojtěch na Twitter.

Zakazovat přímé lety z Číny ale podle šéfa zdravotnického resortu nemá smysl. „Objevují se zde různé debaty o tom, zda zakázat přímé lety z Číny. Takový krok by ale nebyl racionální. Fungují zde letecké spoje do České republiky s přestupem. To bychom museli zakázat všechny spoje,“ pronesl Vojtěch na nedělní tiskové konferenci.

V čínském měste Wu-chan, ze kterého se nákaza koronavirem rozšířila, žijí v současnosti čtyři Češi. Vojtěch na tiskové konferenci uvedl, že dva z nich se chtějí vrátit do Čech.

Podle premiéra Babiše už začaly kontroly pasažérů vybraných spojů na pražském letišti. Na svém Facebooku zveřejnil premiér pro občany návod, jak riziko nákazy zmenšit:

Kromě zavedení cíleného screeningu pražské letiště dokoupilo zdravotnické vybavení včetně respirátorů.

Dvě cestující z katarského Dauhá si v Praze v neděli stěžovaly na symptomy koronaviru. Podezření se ale nepotvrdilo. České laboratoře podobné vzorky pacientů vyhodnotí nejpozději do šesti hodin.

  • 15 nových úmrtí

    Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom dnes informovaly zahraniční tiskové agentury.

    Čínští zdravotníci zaznamenali patnáct nových úmrtí, včetně prvního v Šanghaji, a přes 300 nových případů nemoci. Úřady v sobotní bilanci uváděly 41 mrtvých a 1372 nakažených.

  • Koronavir se podle CNN nejspíš dostal do Rakouska

    Podle amerického zpravodajského serveru CNN Rakousko má první nemocnou s podezřením na koronavirus, jedná se o čínskou letušku, která je od pátku ve Vídni. Nyní leží na izolovaném oddělení v nemocnici na jihu rakouské metropole. Výsledky mohou být až za 48 hodin, upozornila rakouská tisková agentura APA. Žena před několika dny byla ve Wu-chanu, úřady nyní zjišťují, s kým se v Rakousku dostala do kontaktu.