Hlavní obsah
Online

Spojené státy hlásí pátého nakaženého koronavirem

Foto: Profimedia.cz

Koronavirus se dál šíří.

26. 1. 7:44
aktualizováno • 26. 1. 22:29

Koronaviru podlehlo 56 lidí a po celém světě je evidováno přes dva tisíce nakažených. Podezření na koronavirus se objevilo i u prvního Čecha, testy ale dopadly negativně. Podle vietnamských lékařů za rychlé šíření může hlavně to, že Čína nedodržuje bezpečnostní opatření a neumisťuje lidi do karantény.

Článek

České Ministerstvo zahraničí doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej. Oblast místní úřady kvůli nákaze uzavřely. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěch jsou všechny hygienické stanice i infekční oddělení nemocnic v pohotovosti. „Situaci v žádném případě nepodceňujeme, řešíme to intenzivně s hygieniky,” napsal Vojtěch na Twitter.

Zakazovat přímé lety z Číny ale podle šéfa zdravotnického resortu nemá smysl. „Objevují se zde různé debaty o tom, zda zakázat přímé lety z Číny. Takový krok by ale nebyl racionální. Fungují zde letecké spoje do České republiky s přestupem. To bychom museli zakázat všechny spoje,“ pronesl Vojtěch na nedělní tiskové konferenci.

V čínském měste Wu-chan, ze kterého se nákaza koronavirem rozšířila, žijí v současnosti čtyři Češi. Vojtěch na tiskové konferenci uvedl, že dva z nich se chtějí vrátit do Čech.

Podle premiéra Babiše už začaly kontroly pasažérů vybraných spojů na pražském letišti. Na svém Facebooku zveřejnil premiér pro občany návod, jak riziko nákazy zmenšit:

Kromě zavedení cíleného screeningu pražské letiště dokoupilo zdravotnické vybavení včetně respirátorů.

Dvě cestující z katarského Dauhá si v Praze v neděli stěžovaly na symptomy koronaviru. Podezření se ale nepotvrdilo. České laboratoře podobné vzorky pacientů vyhodnotí nejpozději do šesti hodin.

 • Návštěvníci z Číny mají zakázaný vstup na Tchaj-wan

  Tchajwanské úřady v neděli uvedly, že do země nepustí žádné návštěvníky z Číny, ve snaze zabránit rozšíření koronaviru na ostrově. Vlády na celém světě zintenzivňují úsilí o zastavení šíření choroby podobné SARS.

 • Premiér Babiš: Jak se Česko připravuje na koronavirus

  Premiér Andrej Babiš ještě před nedělní velkou tiskovou konferencí všech zainteresovaných na pražském letišti vydal na svém facebookovém profilu sadu doporučení pro občany, jak se chovat v době, kdy Asie bojuje s nebezpečným koronavirem a hrozí jeho rozšíření po celém světě.

 • Pražské letiště zavádí screening cestujících

  Podle českého premiéra Andreje Babiše začíná Letiště Václava Havla kontrolovat cestující ze zemí, které mají problémy s koronavirem. Babiš není konkrétní, na svém facebookovém profilu píše o „určité míře vstupního screeningu, tzn. že je kontrolováno, zda někdo z cestujících vykazuje příznaky resp. onemocnění“.

  „Zatím k tomu nedošlo, ale v případě, že vznikne podezření na nákazu na palubě letadla u konkrétního cestujícího, letiště okamžitě spouští procesy podle pohotovostního plánu letiště Praha – okamžitě se aktivují integrované složky záchranného systému, hygienická stanice a zdravotníci (proces je přesně daný),“ uvedl premiér.

 • Čínské úřady: Nový koronavirus se šíří stále rychleji

  Oznámil to zástupce národní zdravotnické komise Ma Siao-wej. Koronaviru už v zemi podlehlo 56 lidí a nakažených je přes 2000. Ma řekl, že schopnost přenosu viru roste a nemocných může dále přibývat. Připustil, že se o viru zatím ví jen málo a není ani jasné riziko spojené s případnou mutací viru. Úřady zintenzivní opatření, jež mají šíření zastavit, dodal Ma.

 • Čína zakázala prodej volně žijících zvířat

  Schopnost šíření nového koronaviru začíná podle čínských úřadů sílit. Na rozdíl od SARS je infekční i v inkubační době, která trvá jeden až čtrnáct dní. Čína také oznámila dočasný zákaz prodeje volně žijících zvířat.

 • Do deseti dnů by ve Wu-chanu mohlo být přes 190 tisíc nakažených

  Každý nakažený člověk nemoc přenese na další dva až tři lidi, uvádějí dvě na sobě nezávislé britské studie. Zda se bude infekce šířit podle nich záleží na účinnosti ochranných opatření, pro zastavení epidemie by se však úřadům muselo podařit zabránit přenosu v 60 procentech případů. Vědci z univerzity v anglickém Lancasteru odhadují že při současném stavu bude pouze ve Wu-chanu do 4. února přes 190 000 nakažených.

 • Situaci v Česku nepodceňujeme, tvrdí ministr zdravotnictví

  Ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch v sobotu na Twitteru napsal, že situaci v žádném případě nepodceňuje a výskyt viru v Evropě a jeho možné šíření do Česka řeší intenzivně s hygieniky. „Všechny hygienické stanice i infekční oddělení nemocnic jsou v pohotovosti,“ napsal Vojtěch.

 • 15 nových úmrtí

  Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom dnes informovaly zahraniční tiskové agentury.

  Čínští zdravotníci zaznamenali patnáct nových úmrtí, včetně prvního v Šanghaji, a přes 300 nových případů nemoci. Úřady v sobotní bilanci uváděly 41 mrtvých a 1372 nakažených.

 • Koronavir se podle CNN nejspíš dostal do Rakouska

  Podle amerického zpravodajského serveru CNN Rakousko má první nemocnou s podezřením na koronavirus, jedná se o čínskou letušku, která je od pátku ve Vídni. Nyní leží na izolovaném oddělení v nemocnici na jihu rakouské metropole. Výsledky mohou být až za 48 hodin, upozornila rakouská tisková agentura APA. Žena před několika dny byla ve Wu-chanu, úřady nyní zjišťují, s kým se v Rakousku dostala do kontaktu.