Hlavní obsah
Online

Dnes zatím 1657 případů. Omezíme volnočasové aktivity, avizuje Prymula

Tisková konference Ministerstva zdravotnictví. (Video: ČTK)

Reklama

25. 9. 5:49
aktualizováno • 25. 9. 19:37

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme online.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Nárůst počtu nových případů, který byl minulý týden exponenciální, podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly nyní zpomalil. Čtvrtečních 2913 nakažených považuje za maximum tohoto týdne. Příští týden ale podle ministra budou vydána další opatření omezující shromažďování. Dotknou se podle něj hlavně volnočasových aktivit, nikoliv ekonomiky.

- Do pátečních 18 hodin zatím přibylo 1657 potvrzených případů. S nemocí covid-19 se v Česku aktuálně potýká 31 427 lidí. V nemocnicích je 670 osob a nemoci dosud podlehlo 578 lidí.

- Většina okresů (28) na mapě hodnotící regiony podle rizika nákazy je oranžová, což značí druhý stupeň nebezpečí. Praha zůstala červená, tedy nejrizikovější, 18 okresů je zelených v prvním stupni.

- Ministr zdravotnictví Roman Prymula má nový twitterový účet: „Chci požádat všechny naše spoluobčany, aby využili deštivého prodlouženého víkendu k tomu, aby zůstali doma. Četli si knížky, dívali se na filmy a užívali si rodinu,“ píše na něm.

- Laboratoře v ČR ve čtvrtek odhalily 2913 nových případů koronaviru. V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 670 pacientů s koronavirem, z toho 131 v těžkém stavu. Oba údaje jsou nejvyšší od začátku epidemie v Česku.

- Sražení současné vlny nákazy na „přijatelné hodnoty“ bude podle ministra Prymuly trvat přibližně dva měsíce. Následně očekává režim střídajícího nárůstu a poklesu počtů nově nakažených. To by podle něj mohlo trvat až do poloviny příštího roku.

 • Ministr zdravotnictví Roman Prymula má nový twitterový účet

 • Havlíček: Kurzarbeit od listopadu? Bude záležet na ekonomice

  Vláda by od listopadu nemusela nový kurzarbeit zavést. Jeho využití bude záviset na aktuální situaci v ekonomice. Vyplývá to z vyjádření vicepremiéra a ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO). Podle něj ekonomický vývoj v koronavirové krizi zatím „vůbec nevypadá špatně“. „Já bych nepředbíhal. Tady je všechno dneska směřováno na jakési zlomové datum 1. listopadu. Kurzarbeit je dlouhodobý nástroj. Jestli bude zaveden 1. listopadu, nebo 1. prosince, je věc druhá. Bude záviset hlavně na aktuální situaci na podnikatelském, průmyslovém a jiném trhu,“ řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády Havlíček.

 • Škodí roušky plicím? Nesmysl, řekl ve Sněmovně Prymula

  Informace o škodlivosti nošení roušek kvůli vydechovanému vzduchu, které se v poslední době šíří zejména na sociálních sítích, označil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) za nesmysl. Do roušky se nevejde celý objem vydechovaného vzduchu z plic a navíc je částečně propustná, řekl na středečním neveřejném jednání výboru pro zdravotnictví v Poslanecké sněmovně. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu. Studie podle něj poukazují na to, že účinnost nošení roušek může být až 80 procent, některé pracují s údajem 50 procent. „Zcela ‚fejkové‘ jsou zprávy o tom, že člověk vdechuje zpátky vydechovaný vzduch. Když si představíme, jak blízko máme masku, tak ten objem tam určitě nenacpeme a maska je poměrně velmi propustná,“ řekl Prymula. Při výdechu vyjde z plic asi půl litru vzduchu.

  Kritici nošení roušek uvádějí, že při dýchání přes roušku člověk zpět vdechuje vydechovaný oxid uhličitý. Při jeho vysoké koncentraci v krvi může docházet k příznakům, jako je ospalost nebo závratě.

 • Trvalý kurzarbeit bude lepší než ad hoc opatření, tvrdí firmy

  Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a podpor trvalým systémovým řešením. To navíc bude více flexibilnější a zřejmě ani nebude administrativně náročnější než programy Antivirus. Vyplývá to z vyjádření daňových odborníků a právníků, které ČTK oslovila. „Bude určitě lepší, když se nastaví systém kurzarbeitu podle trvalých pravidel než situaci řešit další sérií ad hoc podpůrných programů měnících se podle toho, která zájmová skupina dokázala lépe prosazovat svoje zájmy. Pro podnikání není nic důležitějšího než stabilní a spolehlivá pravidla,“ uvedl daňový poradce a jednatel KODAP Vlastimil Sojka.

 • Armáda kvůli covidu-19 pomáhala v domově seniorů. Pracovníci se dnes vrací

  Armáda dnes ukončila pomoc v humpoleckém domově pro seniory. Do práce se už vrátilo deset z 19 pracovníků pracoviště domova v Lužické ulici, kteří onemocněli covidem-19. Zajistit péči o staré lidi pomáhalo na žádost kraje 15 vojáků od 9. září. Z domova odjeli dnes po 8:00. Pomoc armády byla pro domov klíčová, řekl ČTK ředitel domova Petr Vaněk.

 • Maláčová stále trvá na krizovém ošetřovném, Schillerová odmítá

  Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce na vládě stále prosazovat krizové ošetřovné pro rodiče dětí, které zůstanou kvůli karanténě ve škole doma. „Je důležité, abychom byli připraveni na situace, aby se rodiny s dětmi neocitly bez příjmu, pokud nebudou děti moci docházet do školy,“ upozornila Maláčová. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) to není na pořadu dne. Uvedla, že je proti tomu, aby se takové ošetřovné zavádělo. „My musíme v tuto chvíli podporovat ekonomiku, aby lidé chodili do práce. Je proti tomu i silný hlas zaměstnavatelů,“ uvedla.

 • Barům v Praze se kvůli omezení provozní doby nevyplatí mít otevřeno

  Barům a nočním klubům v centru Prahy se kvůli stále přísnějším restrikcím nevyplatí mít otevřeno. Další zkrácení provozní doby by pro některé znamenalo provoz na dvě hodiny denně. Propad návštěvnosti prohloubilo také zařazení ČR na seznam rizikových oblastí řadou evropských států. Vyplývá to z vyjádření zástupců nočních podniků pro ČTK.

  Ministerstvo zdravotnictví od 24. září do 7. října nařídilo restauracím a barům zavřít už ve 22:00. Občerstvení mohou do 6:00 prodávat jen přes výdejní okénka. Od minulého pátku navíc stravovací zařízení nesmějí vpustit do svých prostor více lidí, než kolik mají míst k sezení. Zkušenosti ze zahraničí i z tuzemska podle dřívějších vyjádření ministerstva ukázaly, že bary se často staly ohnisky nákazy, odkud se dál šířila.

 • V nemocnicích je nejvíc pacientů od začátku epidemie

  V nemocnicích je podle posledních údajů ministerstva 670 pacientů s koronavirem, z toho 131 v těžkém stavu. Oba údaje jsou nejvyšší od začátku epidemie v Česku. Od začátku září se počet hospitalizovaných zvýšil bezmála na čtyřnásobek, ve vážném stavu je přibližně třikrát více lidí než počátkem měsíce. Podíl hospitalizovaných z celkového počtu nakažených se ale pohybuje okolo 2,4 procenta, což je výrazně méně než na jaře, kdy byl i nad deseti procenty.

  Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví mluvil o možném nedostatku nemocničních lůžek s ventilátory, pokud by nových případů přibývalo několik týdnů stejným tempem jako dosud. Zopakoval, že je třeba přestat rozlišovat mezi lůžky pro pacienty s covidem-19 a bez něj. Začít kapacity lůžek plánovat je potřeba zejména v Praze, uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

 • Druhý nejvyšší nárůst: Za čtvrtek přibylo 2 913 nakažených

  Laboratoře v ČR ve čtvrtek odhalily 2 913 nových případů koronaviru. Je to druhý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie, minulý čtvrtek přibylo více než 3 100 případů. V zemi je nyní 30 425 nakažených, většina s mírným průběhem nemoci. Stále ale roste počet hospitalizovaných a přibývá také lidí, kteří s covidem-19 zemřeli. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od března odhalily testy v ČR 58 374 nakažených. Z nich se 27 382 lidí z nemoci vyléčilo.

 • V pátek bude kvůli koronaviru volno maximálně v pětině škol

  Na některých školách v Česku mají dnes žáci a studenti ředitelské volno a do školy nejdou. Podle Asociace ředitelů základních škol vyhlásilo na dnešek volno asi 15 procent základních škol. Většina škol ale k udělení ředitelského volna nepřistoupila a důvodů mají podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého několik. Ředitelé si chtějí volno šetřit na dobu, kdy ho budou opravdu potřebovat, za rok mohou mít takových dnů pět. Jako další důvod zmínil Černý i tlak rodičů nebo námitku ředitelů, že by bylo lepší o uzavření škol rozhodnout centrálně. Podle odhadu Pedagogické komory ČR dnes neotevře deset až dvacet procent škol.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.