Hlavní obsah

Koronavirus - nejdůležitější informace: Co s covidem doma, v práci, testy, očkování, školy

Foto: Shutterstock.com

Koronavirus v Česku i ve světě opět nabral na síle.

Reklama

10. 9. 2020 12:41
aktualizováno • 27. 8. 11:33

Odpovědi na základní otázky, které hledáte v souvislosti s novou vlnou koronavirové epidemie. Podívejte se na aktuální informace k novému typu koronaviru covid-19 od Seznam Zpráv.

Článek

Návrat do škol

Ministerstvo školství zveřejnilo podrobný manuál pro fungování škol od 1. září ve školním roce 2021/2022. Roušky zůstávají povinné jen na chodbách, třídy se mohou míchat, i když se to nedoporučuje, a testy pro pedagogy nebudou hrazené. Podrobnosti k fungování škol od 1. září si přečtěte ZDE.

Třetí dávka vakcíny

Registrace k přeočkování proti covidu-19 třetí dávkou se spustila v pondělí 20. září 2021. Kde se registrovat, čím se bude očkovat, kdo se může nechat přeočkovat a komu je to doporučené? Odpovědi na základní otázky naleznete ZDE.

Pravidla O-N-T

Očkování, prodělaná Nemoc nebo Test. Očkování je platné 14 dní po druhé dávce vakcíny, prodělaná nemoc platí 180 dní od pozitivního testu. Platný test může být dvojí – buď PCR, který platí sedm dní, nebo antigenní, jehož platnost jsou tři dny. Všechny certifikáty, které je nutné předložit, můžete mít buď v papírové podobě z certifikovaných míst, nebo si je stáhnout na portálu ocko.uzis.cz, nebo si je nahrát do aplikace Tečka.

Kdy antigenní test platí jen 24 hodin, kdy 3 dny a kdy týden, čtěte ZDE.

Opatření a jejich rozvolňování

Kompletní přehled všech platných koronavirových opatření naleznete ZDE.

Cestování do zahraničí

Za jakých podmínek můžete vycestovat do zahraničí? Podívejte se na přehled aktuálně platných podmínek vstupu pro turisty, které zavedly jednotlivé evropské země ZDE. Některé země vyžadují příjezdový formulář.

Vakcinace v České republice

Na přehled kde, kdo a jak se může registrovat, kolik je vykázaných dávek očkování, výhody v cestování do i ze zahraničí nebo vyvrácení mýtů a omylů, které se o očkování šíří, se můžete podívat ZDE. Jak probíhá očkování v Česku a ve světě, naleznete v přehledu ZDE.

Kde se nechat otestovat

Pokud cítíte příznaky nemoci covid-19, můžete využít jedno z desítek odběrových míst (MAPA) po celé České republice, kde vás otestují.

Co dělat po testu

Máme pro vás návod, jak postupovat v případě, že je výsledek testu pozitivní a jak postupovat, když je výsledek testu negativní, ale stále pociťujete určité příznaky.

Pokud byl váš výsledek testu pozitivní, vyplňte sebereportující formulář, ulehčíte práci hygieně.

Na další informace, které by vás mohly zajímat, se podívejte níže:

Počty nakažených

Co je covid-19, jeho mutace a jak se šíří v ČR a ve světě

Aktuální opatření, nouzový stav, pandemický zákon

Školy

Jaké jsou příznaky a jak postupovat

Testování a seznam odběrových míst

Očkování a vakcína

Prevence a ochrana

Léčba a kapacita nemocnic

Karanténa, chytrá karanténa – jaký byl její vývoj?

Aplikace

Nový typ koronaviru se poprvé objevil v Číně ve městě Wu-chan, které se nachází v provincii Chu-pej, v prosinci 2019. Začátkem roku 2020 se začal koronavirus SARS-CoV-2 šířit do celého světa a začátkem února 2020 získal jméno covid-19.

Infolinka ke koronaviru 1221 je k dispozici každý den. V pracovních dnech od 8:00 do 19:00 a o víkendech od 9:00 do 16:30.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované