Hlavní obsah
Online

Babiš: Povinné očkování pro lidi nad 60 let a zdravotníky bude nevyhnutelné

Tisková konference po jednání vlády. (Video: ČTK)

 

Reklama

25. 11. 2021 8:54
aktualizováno • 25. 11. 2021 18:56

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Vláda dnes odpoledne schválila nouzový stav. Seznam Zprávám to potvrdila ministryně Jana Maláčová. Platit bude od půlnoci na 30 dní.

- Vláda nařídila restauracím, diskotékám nebo klubům zavírat v deset hodin večer. V nákupních centrech se nesmí konzumovat potraviny. Vláda zakázala vánoční trhy. Na hromadné kulturní nebo sportovní akce může nově maximálně tisíc lidí. Detaily ZDE.

- „Dnes jsme znovu diskutovali na vládě, že musíme zavést povinné očkování pro profese ve zdravotnictví, sociálních službách, hasiče, vojáky a policisty a také pro seniory 60 plus, možná 50 plus. O tom ještě povedeme diskuzi, ale myslím si, že to je nevyhnutelné,“ řekl premiér Andrej Babiš.

- Ve středu laboratoře v Česku odhalily 18 004 nově nakažených covidem, což je nejvyšší středeční přírůstek od počátku pandemie. Týdenní výskyt případů je v Česku druhý nejvyšší na světě.

 • Nouzový stav umožní zrušit vánoční trhy, zavřít hospody a omezit masové akce

  Kabinet může vyhlásit nouzový stav v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které značně ohrožuje životy, zdraví či majetek. Vyhlašuje se pro určité území a na dobu určitou, maximálně 30 dní. S případným prodloužením musí souhlasit poslanci. Kabinet už současně s vyhlášením nouzového stavu musí uvést, která práva zakotvená v předpisech či Listině základních práv a svobod se omezují a jaké se ukládají povinnosti.

  Vláda v předchozích případech nouzový stav využívala při epidemii především k omezením pohybu lidí, uzavírání obchodů či škol. Využilo ho také Ministerstvo vnitra k centrálním nákupům ochranných pomůcek, umožňuje i jednodušší nasazení armády. V posledních dnech se o nouzovém stavu hovořilo například v souvislosti s možným uložením pracovní povinnosti medikům. Dosud úřady o opatřeních rozhodovaly podle pandemického zákona.

  Kabinet dnes kvůli negativnímu vývoji epidemie covidu-19 zvažuje například zrušení vánočních trhů či uzavření restaurací, klubů a barů v nočních hodinách. Mohl by také omezit hromadné akce nad 1000 návštěvníků.

 • Bez nouzového stavu by vláda nemohla zpřísňovat

  V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na dnešním jednání vyhlásila na 30 dní s platností od dnešní půlnoci, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet se ještě v úterý shodl s hejtmany na tom, že nouzový stav zatím není nutný. Některá plošná opatření proti epidemii, o kterých dnes vláda rovněž jedná, by však bez nouzového stavu nebylo možné vyhlásit.

  V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen loni 12. března, podruhé loni 5. října. Ve druhém případě po několika prodlouženích platil do 11. dubna. Podle zákona o bezpečnosti ČR musí vláda o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit.

 • Nouzový stav začne o půlnoci

  V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 znovu platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dní s platností od dnešní půlnoci. Pro Seznam Zprávy to potvrdila ministryně práce v demisi Jana Maláčová.

 • Nouzový stav a přísná proticovidová opatření? Tiskovka začne v 15:30

  Tiskovou konferenci přinesou Seznam Zprávy v přímém přenosu.

 • Nedělejme z očkování fatální drama o prolomení občanských svobod

  Delta varianta se nezastaví před nikým. Padají rekordy nakažených, nemocnice se plní lidmi, o jejich záchranu bojují vysílení zdravotníci. Denně stovka pacientů boj nezvládne a umře. A bohužel bude hůř.

 • Trojici zákonů souvisejících s koronavirovou krizí projedná Sněmovna ve středu

  Návrhy končící vlády ANO a ČSSD na obnovení krizového ošetřovného, bonusu pro lidi v karanténě a kompenzací pro živnostníky projedná Sněmovna na schůzi ve středu odpoledne.

  Ošetřovné má opět činit 80 procent základu výdělku místo běžných 60 procent. Lidé v karanténě mají dostávat k náhradě mzdy či platu příspěvek až 370 korun denně, aby se lidé karanténě nevyhýbali kvůli ztrátě výdělku.

  Takzvaný kompenzační bonus pro podnikatele se má týkat osob samostatně výdělečně činných a společníků společností s ručením omezeným, budou moci žádat až o 1000 korun denně. Příspěvek lidem pracujícím na dohody o provedení práce nebo na dohody o pracovní činnosti bude činit 500 korun denně. Podpora je zaměřena na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 30 a více procent. Pokud bude předloha schválena, finanční správa bude bonus vyplácet zpětně od 22. listopadu.

  Stav legislativní nouze umožňuje zrychlené schvalování zákonů.

 • Home office využívá nyní 90 procent zaměstnanců kancelářských oborů

  Se zhoršující se epidemickou situací doporučují kancelářské obory zaměstnancům návrat k práci z domova. V září home office trvale využívalo 72 procent zaměstnanců center podnikových, zákaznických a IT služeb. Nyní se jejich podíl pohybuje podobně jako na jaře 2020 či 2021, kdy to bylo kolem 90 procent. Bez ohledu na pandemii plánuje pravidelný home office na dva až čtyři dny v týdnu do budoucna nastálo zavést 71 procent center, a to zejména na základě poptávky zaměstnanců. Vyplývá to z průzkumu oborové asociace ABSL.

  „I když v létě po odeznění jarní vlny pandemie většina firem umožnila postupný návrat do firemních kanceláří, zaměstnanci se do nich příliš nehrnuli. Průměrně byla kapacita kanceláří zaplněna jen z 15 procent,“ uvedl ředitel asociace Jonathan Appleton.

 • Děti dostanou třetinovou dávku, přednostně ty, které trpí nějakou nemocí

  Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na webu informoval, že dávka podávaná dětem bude asi třetinová. Přínosy jsou podle výboru EMA zejména u dětí, které mají doprovodná onemocnění vedoucí k případnému vážnému průběhu nemoci covid-19.

  „Nejčastější nežádoucí účinky u dětí ve věku 5 až 11 let jsou podobné jako u dospívajících a dospělých ve věku 12 a více let. Patří mezi ně bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zarudnutí a otok v místě vpichu, bolest svalů a zimnice. Tyto účinky jsou obvykle mírné nebo středně závažné a zlepší se během několika dnů po očkování,“ uvedl SÚKL.

 • Philipp z Anticovid týmu: Povinné očkování je zbytečnost

  Člen Anticovid týmu a lidovecký poslanec Tom Philipp se ještě před jednáním vlády vymezil proti záměru vlády zavést povinné očkování. „Nyní úplná zbytečnost! Máme tu několik milionů lidí s nárokem na třetí dávku, která by jim zvýšila během deseti dnů obranyschopnost proti covidu,“ míní.

 • Z Brna už do Prahy transportovali šest covidových pacientů

 • Ministerstvo vnitra neproplatí obcím povinné testování úředníků na covid-19

  Ministerstvo vnitra v příštím roce nenavýší příspěvky obcím na výkon státní správy v přenesené působnosti. Ministerstvo vnitra neplánuje ani proplácet úřadům náklady spojené s povinným testováním úředníků na covid-19. Obce přitom chtějí omezit skryté ukládání povinností bez finančních příspěvků. Přístup státu kritizuje Svaz měst a obcí. „Je to nekončící příběh, kdy stát nepřímo nakládá další a další povinnosti samosprávným celkům právě přes různá opatření, která dělá. Ono se to nezdá, teď je to třeba povinné testování, kde pak řeknou, že samosprávy nemají nárok. Nebo řeknou, že školy musí mít určité vybavení, ale zřizovatelem je město a my to musíme zaplatit,“ řekla výkonná ředitelka svazu Radka Vladyková.

 • Jak se z neonacistů stali bojovníci proti „covidfašismu“

  Roman Máca z Institutu pro politiku a společnost, který se šířením dezinformací dlouhodobě zabývá, o přesunu dezinformátorů z krajní pravice ke covidu.

 • Prvních 300 tisíc vakcín pro děti dorazí do Česka před Vánocemi

  Prvních 300 000 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech určené pro děti ve věku pět až 11 let dorazí do ČR v týdnu od 20. prosince. Uvedli to zástupci projektu Chytrá karanténa. Doporučení pro schválení vakcíny dnes dala Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). V Česku by se očkování týkalo asi 390 000 dětí ve věku pět až 11 let.

  Jednotlivé státy si vakcínu samostatně neposuzují, určující je doporučení EMA, kde mají všechny země i své zástupce. „To otevírá cestu pro očkování i v České republice. Vakcínu máme pro děti objednanou. Prvních 300 000 dávek dorazí v týdnu od 20. prosince,“ uvedla Chytrá karanténa.

 • Aktuální data: Kolik je v Česku naočkovaných lidí

  Dosud bylo v Česku naočkováno téměř 6,6 milionu lidí, z nichž 6,3 milionu má očkování již dokončené. Plně vakcinovaných je tak 58,8 procenta ze všech obyvatel České republiky, uvádí ministerstvo zdravotnictví. Z lidí ve věku od 12 let výše mají očkování dokončené více než dvě třetiny.

 • Covidový dialog mezi unaveným humanistou a frustrovaným nihilistou

  S tím, jak narůstá frustrace lidí, tak čím dál častěji slýcháme i stesky o rozdělené společnosti. Je to taková oblíbená mantra, když chceme popsat, že si lidé nerozumějí a neposlouchají se. Na to už si člověk zvykl, rozdělenou společnost máme od první přímé prezidentské volby, od migrační krize, od druhé prezidentské volby, od Babiše, od MeToo, prakticky imrvére. Nikoho tím už nedojmeme.

 • Restauratéři v případě zpřísnění chtějí příjem posledních objednávek do 22:00

  V případě omezení provozní doby stravovacích zařízení restauratéři podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků žádají vládu, aby povolila příjem posledních objednávek do 22:00 a hosté poté mohli podniky opustit do 23:00. Propady návštěvnosti i tržeb gastronomických provozů po pondělním zpřísnění opatření jsou horší, než podnikatelé čekali. Celkové poklesy v důsledku všech protiepidemických opatření se pohybují kolem 50 až 60 procent.

 • Další nemocnice kvůli covidu odkládají operace

  Krajská nemocnice v Krnově na Bruntálsku zastavila kvůli vysokému počtu pacientů s covidem-19 veškeré plánované operace. Také Nemocnice Havlíčkův Brod zastaví zřejmě od pondělí až na výjimky provádění operací. Operovat by se podle mluvčí měly jen akutní stavy nebo takové, u kterých je podle lékařů zákrok nutný. Provádět se budou hlavně onkologické operace. I příbramská nemocnice bude od příštího týdne provádět jen neodkladné a onkologické operace a uzavře chirurgické odborné poradny. V nemocnici nyní leží 68 lidí s koronavirem, z toho pět je ve vážném stavu. Nemocnice se chystá zprovoznit další prostory pro covidové pacienty, tentokrát na jednom oddělení chirurgie. Od pondělí tak budou lékaři dělat pouze urgentní zákroky. V provozu budou dva sály ze šesti, které budou řešit jen neodkladné a onkologické operace. Zachovány však budou oční operace a drobné gynekologické zákroky. Už dříve nemocnice vyčlenila pro pacienty s koronavirem prostory v pavilonu I v patře nad internou, na gynekologii, na oddělení následné péče a na ortopedii.

 • Evropská léková agentura schválila vakcínu Pfizer pro děti od pěti do 11 let

  Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes dala doporučení pro aplikaci vakcíny proti nemoci covid-19 od firem Pfizer/BioNTech také u dětí ve věku od pěti do 11 let.

 • Z FN Brno odletěl do Prahy vrtulník s pacientem s covidem ve vážném stavu

  Z Fakultní nemocnice Brno odletěl do Prahy dnes krátce po 12:30 armádní vrtulník s pacientem s nemocí covid-19, který je ve vážném stavu. Druhého by měl transportovat odpoledne. Dalších 17 pacientů z Brna přepravili po zemi záchranáři, využili k tomu speciální velkokapacitní vůz Fénix a další sanitky. Důvodem převozu je zahlcení jihomoravských nemocnic covidovými pacienty, je jich tam kolem 900. Spolu s Moravskoslezským krajem je to nejvíce v zemi.

  Foto: FN Brno

  Letecky byl transportován i první pacient z FN Brno na umělé plicní ventilaci, pro druhého se armádní Sokol z Prahy vrátí.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy