Hlavní obsah
Online

Babiš: Povinné očkování pro lidi nad 60 let a zdravotníky bude nevyhnutelné

Tisková konference po jednání vlády. (Video: ČTK)

 

Reklama

25. 11. 8:54
aktualizováno • 25. 11. 18:56

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Vláda dnes odpoledne schválila nouzový stav. Seznam Zprávám to potvrdila ministryně Jana Maláčová. Platit bude od půlnoci na 30 dní.

- Vláda nařídila restauracím, diskotékám nebo klubům zavírat v deset hodin večer. V nákupních centrech se nesmí konzumovat potraviny. Vláda zakázala vánoční trhy. Na hromadné kulturní nebo sportovní akce může nově maximálně tisíc lidí. Detaily ZDE.

- „Dnes jsme znovu diskutovali na vládě, že musíme zavést povinné očkování pro profese ve zdravotnictví, sociálních službách, hasiče, vojáky a policisty a také pro seniory 60 plus, možná 50 plus. O tom ještě povedeme diskuzi, ale myslím si, že to je nevyhnutelné,“ řekl premiér Andrej Babiš.

- Ve středu laboratoře v Česku odhalily 18 004 nově nakažených covidem, což je nejvyšší středeční přírůstek od počátku pandemie. Týdenní výskyt případů je v Česku druhý nejvyšší na světě.

 • Hospody a restaurace. Historie se opakuje

  Otevírací dobu gastronomických provozů omezila vláda už loni, zavírací dobu několikrát změnila. Stravovací zařízení mohla od 14. října občerstvení prodávat jen přes výdejní okna, a to nejprve mezi 6:00 a 20:00, od 18. listopadu platil interval 5:00 až 21:00. Následně od 3. prosince mohly restaurace znovu otevřít, kapacitu však směly naplnit maximálně na 50 procent. Vláda nejprve stanovila zavírací hodinu na 22:00, po několika dnech ji zkrátila na 20:00. Momentálně mají do restaurací, hospod či barů přístup až na výjimky jen lidé s dokončeným očkováním nebo ti, kteří v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19.

 • Babiš: Sněmovně už jsme rozhodnutí vlády doručili

  Vláda musí podle zákona o bezpečnosti ČR o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit. Babiš řekl, že rozhodnutí vlády už bylo do dolní komory Parlamentu doručeno.

 • Zákaz se týká jen adventních trhů, nikoliv celoročních

  Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) doplnil, že zákaz se týká trhů speciálně zřízených pro předvánoční období. Celoroční tržiště budou moci zůstat otevřená, nebude se tam moci jíst a pít, upřesnil.

 • Hospodští neuspěli, chtěli zavírat až ve 23 hodin

  Restauratéři podle Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podniků a živnostníků kabinet žádali, aby do 22:00 povolila provedení posledních objednávek a opuštění podniků do 23:00. Neuspěli.

  Otevírací dobu gastronomických provozů omezila vláda už loni, zavírací dobu několikrát změnila.

 • Přehledně: Co od zítra platí

  - restaurace, bary, diskotéky zavřou ve 22:00

  - zákaz adventních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů

  - zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti

  - zákaz konzumace jídla v nákupních střediscích, i v tzv. food courtech

  - zákaz veřejných akcí nad 100 lidí

  - na sportu / kultuře maximálně 1000 lidí

 • Na plesy a oslavy může maximálně sto lidí

  Na další hromadné akce typu spolkových akcí, oslav, večírků či plesů bude moci od pátku maximálně 100 lidí, oznámil Vojtěch. Pohřby budou bez omezení.

 • Vojtěch: Hospody zavřou v deset, zakazují se vánoční trhy

  Restaurace, hospody, kluby a diskotéky musí zavírat v deset večer. „Zakazuje se tam přítomnost veřejnosti v čase mezi 22:00 a 4:59. Zakazuje se provozování vánočních trhů s výjimkou prodeje vánočních stromků a kaprů. Zakazuje se pití alkoholu na veřejnosti mimo vnitřních prostor. Zakazuje se konzumace potravin v nákupních centrech, je možné si koupit jídlo s sebou,“ řekl ministr Vojtěch. Vláda také omezila počet účastníků veřejných sportovních a kulturních akcí na 1000 lidí.

  Krizová opatření budou účinná od páteční 18. hodiny.

  Ministr zdravotnictví dodal, že se situace v Česku bude zhoršovat. Mělo by dojít ke kulminaci někdy kolem vánočních svátků.

 • Povinné očkování je nutné zavést, dodal Babiš

  „Jsme přesvědčení, že musíme zavést povinné očkování pro lidi 60 plus. Možná od 50 plus. O tom budeme ještě diskutovat,“ dodal Babiš. Také by se mělo jednat o zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, hasiče či policisty. Podle Babiše je povinné očkování těchto skupin nevyhnutelné.

 • Certifikát bude platit devět měsíců, řekl premiér

  „Očkování je jediné řešení pandemie covid-19. Nevěřte dezinformacím,“ vyzval Babiš. „Evropská komise doporučila, aby certifikát platil devět měsíců od druhé dávky,“ dodal.

  Zopakoval, že do 20. prosince obdrží 300 tisíc vakcín pro děti od pěti let.

 • Babiš: Nouzový stav má ochránit zdraví lidí

  „Z důvodu ohrožení zdraví jsme vyhlásili nouzový stav na dobu třiceti dnů,“ řekl premiér Babiš. Opatření začnou platit okamžitě.

 • Nouzový stav umožní zrušit vánoční trhy, zavřít hospody a omezit masové akce

  Kabinet může vyhlásit nouzový stav v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které značně ohrožuje životy, zdraví či majetek. Vyhlašuje se pro určité území a na dobu určitou, maximálně 30 dní. S případným prodloužením musí souhlasit poslanci. Kabinet už současně s vyhlášením nouzového stavu musí uvést, která práva zakotvená v předpisech či Listině základních práv a svobod se omezují a jaké se ukládají povinnosti.

  Vláda v předchozích případech nouzový stav využívala při epidemii především k omezením pohybu lidí, uzavírání obchodů či škol. Využilo ho také Ministerstvo vnitra k centrálním nákupům ochranných pomůcek, umožňuje i jednodušší nasazení armády. V posledních dnech se o nouzovém stavu hovořilo například v souvislosti s možným uložením pracovní povinnosti medikům. Dosud úřady o opatřeních rozhodovaly podle pandemického zákona.

  Kabinet dnes kvůli negativnímu vývoji epidemie covidu-19 zvažuje například zrušení vánočních trhů či uzavření restaurací, klubů a barů v nočních hodinách. Mohl by také omezit hromadné akce nad 1000 návštěvníků.

 • Bez nouzového stavu by vláda nemohla zpřísňovat

  V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na dnešním jednání vyhlásila na 30 dní s platností od dnešní půlnoci, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet se ještě v úterý shodl s hejtmany na tom, že nouzový stav zatím není nutný. Některá plošná opatření proti epidemii, o kterých dnes vláda rovněž jedná, by však bez nouzového stavu nebylo možné vyhlásit.

  V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen loni 12. března, podruhé loni 5. října. Ve druhém případě po několika prodlouženích platil do 11. dubna. Podle zákona o bezpečnosti ČR musí vláda o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informovat Sněmovnu, která může vyhlášení zrušit.

 • Nouzový stav začne o půlnoci

  V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 znovu platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dní s platností od dnešní půlnoci. Pro Seznam Zprávy to potvrdila ministryně práce v demisi Jana Maláčová.

 • Nouzový stav a přísná proticovidová opatření? Tiskovka začne v 15:30

  Tiskovou konferenci přinesou Seznam Zprávy v přímém přenosu.

 • Nedělejme z očkování fatální drama o prolomení občanských svobod

  Delta varianta se nezastaví před nikým. Padají rekordy nakažených, nemocnice se plní lidmi, o jejich záchranu bojují vysílení zdravotníci. Denně stovka pacientů boj nezvládne a umře. A bohužel bude hůř.

 • Trojici zákonů souvisejících s koronavirovou krizí projedná Sněmovna ve středu

  Návrhy končící vlády ANO a ČSSD na obnovení krizového ošetřovného, bonusu pro lidi v karanténě a kompenzací pro živnostníky projedná Sněmovna na schůzi ve středu odpoledne.

  Ošetřovné má opět činit 80 procent základu výdělku místo běžných 60 procent. Lidé v karanténě mají dostávat k náhradě mzdy či platu příspěvek až 370 korun denně, aby se lidé karanténě nevyhýbali kvůli ztrátě výdělku.

  Takzvaný kompenzační bonus pro podnikatele se má týkat osob samostatně výdělečně činných a společníků společností s ručením omezeným, budou moci žádat až o 1000 korun denně. Příspěvek lidem pracujícím na dohody o provedení práce nebo na dohody o pracovní činnosti bude činit 500 korun denně. Podpora je zaměřena na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 30 a více procent. Pokud bude předloha schválena, finanční správa bude bonus vyplácet zpětně od 22. listopadu.

  Stav legislativní nouze umožňuje zrychlené schvalování zákonů.

 • Home office využívá nyní 90 procent zaměstnanců kancelářských oborů

  Se zhoršující se epidemickou situací doporučují kancelářské obory zaměstnancům návrat k práci z domova. V září home office trvale využívalo 72 procent zaměstnanců center podnikových, zákaznických a IT služeb. Nyní se jejich podíl pohybuje podobně jako na jaře 2020 či 2021, kdy to bylo kolem 90 procent. Bez ohledu na pandemii plánuje pravidelný home office na dva až čtyři dny v týdnu do budoucna nastálo zavést 71 procent center, a to zejména na základě poptávky zaměstnanců. Vyplývá to z průzkumu oborové asociace ABSL.

  „I když v létě po odeznění jarní vlny pandemie většina firem umožnila postupný návrat do firemních kanceláří, zaměstnanci se do nich příliš nehrnuli. Průměrně byla kapacita kanceláří zaplněna jen z 15 procent,“ uvedl ředitel asociace Jonathan Appleton.

 • Děti dostanou třetinovou dávku, přednostně ty, které trpí nějakou nemocí

  Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na webu informoval, že dávka podávaná dětem bude asi třetinová. Přínosy jsou podle výboru EMA zejména u dětí, které mají doprovodná onemocnění vedoucí k případnému vážnému průběhu nemoci covid-19.

  „Nejčastější nežádoucí účinky u dětí ve věku 5 až 11 let jsou podobné jako u dospívajících a dospělých ve věku 12 a více let. Patří mezi ně bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zarudnutí a otok v místě vpichu, bolest svalů a zimnice. Tyto účinky jsou obvykle mírné nebo středně závažné a zlepší se během několika dnů po očkování,“ uvedl SÚKL.

Sdílejte článek