Hlavní obsah

Očkovaní nemohli čerpat pět PCR testů zdarma. Opraveno, hlásí ministerstvo

Foto: Michael Bihlmayer, Shutterstock.com

Dva dny systém neumožňoval nechat se zdarma testovat více než podruhé měsíčně.

Reklama

19. 1. 2022 10:24

Od pondělí mají všichni kromě dospělých bez očkování proti covidu-19 nárok na pět PCR testů na hrazených pojišťovnou. První dva dny ale systém počítal jen se dvěma proplácenými testy.

Článek

Systém ministerstva zdravotnictví očkovaným lidem do dnešního dne nedovoloval více než dva PCR testy na koronavirus za kalendářní měsíc hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Zjistil to server iRozhlas.cz a Radiožurnál.

Od pondělí 17. ledna mají přitom nárok na pět hrazených testů za měsíc. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob dnes ráno ČTK řekl, že nastavení bylo změněno. Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra Josefa Pavlovice (Piráti) měl být technický problém odstraněn do několika dní.

Údaje dnes kolem 09:00 nebyly aktualizované ani na webu Úřadu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Psalo se na něm, že očkovaní lidé mají za kalendářní měsíc nárok na dva hrazené PCR testy. To ale platilo jen do neděle. Chybu potvrdila Radiožurnálu také některá odběrová místa.

„Technické problémy, které mohou nastávat při změně systému, samozřejmě řešíme. Počítáme, že během několika málo dní budou vyřešeny ke všeobecné spokojenosti,“ řekl k tomu Radiožurnálu Pavlovic.

Zájemcům o testy proto doporučoval, aby se zkusili domluvit na odběrovém místě, jestli existuje alternativní možnost provedení testu. „Případně zkusit jiné místo, které by už tato data měla mít správně,“ dodal.

Neočkovaní lidé nad 18 let nemají testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Za PCR test tak zaplatí zhruba 800 korun. Pro rozočkované, osoby s kontraindikacemi očkování zapsanými v Informačních systému infekčních nemocí a děti dál podle mimořádného opatření zůstává pět testů měsíčně.

Reklama

Doporučované