Hlavní obsah
Online

Německo je na prahu epidemie koronaviru

Foto: Profimedia.cz

Nejvíce je z evropských zemí zasažena koronavirem Itálie

26. 2. 6:30
aktualizováno • 26. 2. 23:15

Nákaza je hlášena už ve 12 evropských zemích. Na Kanárských ostrovech je kvůli jednomu nakaženému v izolaci tisícovka lidí, včetně šesti Čechů. V Česku zamířily do karantény čtyři ženy, všechny navštívily Itálii. Některé pražské nemocnice kvůli novému typu koronaviru odmítají dárce krve, kteří vycestovali mimo Česko.

Článek

Tři Češky z Mostu, které se vrátily z Benátek, jsou v domácí karanténě. Z Benátek se vrátila i čtvrtá žena, ta je v domácí karanténě v Novém Městě na Moravě. Z Bergama poblíž Milána má dnes na brněnské letiště dorazit letadlo společnosti Ryanair. Zaměstnanci bergamského letiště monitorují cestující, kteří přiletí i odletí, aby zachytili případné podezření na nákazu novým typem koronaviru. Letadlo mělo přistát v Brně ve 12:30, píše ČTK.

Testy ve středu prokázaly nákazu novým typem koronaviru u 25letého muže z Bádenska-Württemberska na jihozápadě Německa. Pacient, který se zřejmě nakazil během výletu do italského Milána, má příznaky podobné chřipce a je v karanténě v nemocnici. Druhým nakaženým je muž ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, který je kvůli předchozím zdravotním komplikacím v kritickém stavu.

Ve Wu-chanu do karantény musí i zotavení, mohou totiž koronavirus dál přenášet

Wu-chan od tohoto týdne zavádí novou praxi. 14denní karanténu úřady nařídily i pro pacienty, kteří se uzdravili. Ukázalo se totiž, že někteří měli i po vyléčení nemoci stále pozitivní testy, a je možné, že by mohli nakazit další lidi. Informoval o tom South China Morning Post.

Brazílie dnes zaznamenala prvního nakaženého novým typem koronaviru, čímž se infekce rozšířila na všechny kontinenty kromě Antarktidy.

 • Tchaj-wan potvrdil 32. případ nákazy koronavirem

  Pacientem je cizinec starší třiceti let, informuje s odkazem na tchajwanské ministerstvo zdravotnictví CNN. Tchaj-wan zpřísnil opatření u leteckých linek do Íránu. Írán eviduje více než 90 případů nákazy, patnáct osob nemoci podlehlo.

 • Vláda Čechům na Tenerife nemůže pomoci

  Situací Čechů uvězněných kvůli karanténě v hotelu na Tenerife se zabývala v úterý večer Bezpečnostní rada vlády. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka je rozhodnutí o izolaci v gesci tamních úřadů a český stát s tím nemůže nic dělat. Mezi hosty hotelu už od začátku izolace panují obavy, že se virus v uzavřeném prostoru bude šířit. „Čekat tady se svojí pětiletou holčičkou na to, jestli dostanete koronavirus, to je příšerný pocit,“ uvedl jeden z Čechů v karanténě.

 • Thajsko hlásí další tři případy

  Thajské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo další tři případy nákazy novým koronavirem, celkově je tak v zemi 40 potvrzených případů, informuje CNN. Všechny nové případy jsou thajští občané a členové stejné rodiny, 65letý manželský pár se nedávno vrátil z japonského ostrova Hokkaido, následně se nakazil i jejich syn.

 • Mezi zákazníky hotelu na Tenerife jsou už 4 nakažení

  Úřady potvrdily už čtyři nakažené na Tenerife, píše deník El País. Všichni čtyři jsou Italové a jsou zákazníky hotelu, kde je kvůli nemoci tisícovka hostů v izolaci. Původně byla nákaza potvrzena pouze u jednoho manželského páru. V budově je uvězněno i šest českých turistů.

 • CDC vydává doporučení pro Američany ohledně koronaviru

  K šíření koronaviru mimo karantény nedošlo, uvedlo v úterý americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve své zprávě. Vydaná zpráva zdůraznila význam základních preventivních opatření, jako je dobrá hygiena a doporučení zůstat doma, když jste nemocní.

  Opatření v případě šíření nového typu koronaviru by mohla zahrnovat dočasné uzavření škol nebo rušení velkých akcí, aby se tak zabránilo hromadným shromážděním, uvedla zpráva CDC. Tato opatření sice mohou být pro obyvatele rušivá, ale „mohou být kriticky důležitá pro odvrácení většího přenosu Covid-19 mezi americkými obyvateli“, cituje zprávu CNN.

 • Japonsko kvůli koronaviru uzavře školy na ostrově Hokkaido

  Úřady na japonském ostrově Hokkaido dnes vyzvaly k dočasnému uzavření veřejných škol. Učinily tak poté, co bylo na ostrově potvrzeno již 35 případů nákazy novým koronavirem, nejvíce mimo metropoli Tokio. Dnes o tom informovala agentura Kjódó. Japonská vláda kvůli obavě ze šíření koronaviru rovněž vyzvala ke zrušení sportovních a kulturních akcí, píše ČTK.

 • Koronavirus se v Jižní Koreji šíří mezi vojáky

  Před týdnem hlásila Jižní Korea 51 případů nákazy, dnes jich je už přes 1 100. Mezi nimi je 18 příslušníků korejských ozbrojených sil a jeden člen americké armády, informuje CNN. Oba státy zpřísnily pravidla ohledně pohybu mimo základny, šíření onemocnění má také vliv na četnost cvičení a s tím spojenou připravenost bojových sil.

 • Brazílie zřejmě zaznamenala první případ nového koronaviru

  Podle oficiálního prohlášení ministerstva vyšetřují úřady jeden případ v Sao Paulu. Zpravodajský server G1 uvedl, že se jedná o muže, který pobýval mezi 9. a 21. únorem v severní Itálii, a že tento muž vykazoval typické příznaky nemoci Covid-19, kterou virus způsobuje. Byla mu nařízena domácí karanténa, informuje ČTK.

 • Přípravy na olympijské hry probíhají podle plánu

  Organizátoři budou podle CNN „i nadále spolupracovat se všemi příslušnými organizacemi, které pečlivě sledují výskyt infekčních nemocí, a přezkoumají veškerá protiopatření.“

  Mezinárodní olympijský výbor v úterý oznámil, že přípravy na olympijské hry v roce 2020 budou pokračovat a že „protiopatření proti infekčním chorobám jsou důležitou součástí plánů Tokio 2020 na pořádání bezpečných a zabezpečených her“, uvedla CNN.

 • Španělsko zatím nezavádí přísnější kontroly na letištích

  Už pět případů nákazy novým koronavirem hlásí Španělsko za posledních 24 hodin. Všichni nakažení byli v poslední době v Itálii, aktuálně nejvíce zasažené evropské zemi. Španělsko ale oproti Itálii nebo asijským státům stále nezavedlo přísnější kontroly na letištích, upozorňuje na Twitteru korespondent deníku The New York Times ve Španělsku Raphael Minder.

 • Jižní Korea posílá do Tegu více lékařů

  Data naznačují, že rychlost nového přenosu koronaviru může být rychlejší než u předchozích koronavirů, informovalo jihokorejské ministerstvo zdravotnictví. Kim Gang-lip, zástupce vedoucího Centra pro pomoc při katastrofách, uvedl, že centrum vysílá další zdravotnický personál do města Tegu, ohniska nákazy v zemi. K dnešnímu dni se do Tegu dobrovolně přihlásilo 205 lékařů a sester. Více než polovina všech případů na celostátní úrovni je spojena s náboženskou skupinou Sinčchondži a více než 84 % všech případů v Tegu jsou právě členové této skupiny, uvedl starosta města. Očekává se, že testy téměř 1 300 členů skupiny budou známy ve středu, řekl Kim Gang-Lip.

 • Kuvajt hlásí jedenáct nakažených

  Další dva případ nákazy novým koronavirem hlásí Kuvajt, celkově je tak v zemi už jedenáct potvrzených případů, uvedlo místní ministerstvo zdravotnictví. Obě osoby se nedávno vrátily z Íránu a jsou mimo ohrožení života, informuje CNN. Kuvajt v neděli evakuoval z Íránu na 800 svých občanů. Írán zatím zaznamenal 95 případů nákazy a 15 obětí.

Další články