Hlavní obsah
Online

Německo je na prahu epidemie koronaviru

Foto: Profimedia.cz

Nejvíce je z evropských zemí zasažena koronavirem Itálie

26. 2. 6:30
aktualizováno • 26. 2. 23:15

Nákaza je hlášena už ve 12 evropských zemích. Na Kanárských ostrovech je kvůli jednomu nakaženému v izolaci tisícovka lidí, včetně šesti Čechů. V Česku zamířily do karantény čtyři ženy, všechny navštívily Itálii. Některé pražské nemocnice kvůli novému typu koronaviru odmítají dárce krve, kteří vycestovali mimo Česko.

Článek

Tři Češky z Mostu, které se vrátily z Benátek, jsou v domácí karanténě. Z Benátek se vrátila i čtvrtá žena, ta je v domácí karanténě v Novém Městě na Moravě. Z Bergama poblíž Milána má dnes na brněnské letiště dorazit letadlo společnosti Ryanair. Zaměstnanci bergamského letiště monitorují cestující, kteří přiletí i odletí, aby zachytili případné podezření na nákazu novým typem koronaviru. Letadlo mělo přistát v Brně ve 12:30, píše ČTK.

Testy ve středu prokázaly nákazu novým typem koronaviru u 25letého muže z Bádenska-Württemberska na jihozápadě Německa. Pacient, který se zřejmě nakazil během výletu do italského Milána, má příznaky podobné chřipce a je v karanténě v nemocnici. Druhým nakaženým je muž ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, který je kvůli předchozím zdravotním komplikacím v kritickém stavu.

Ve Wu-chanu do karantény musí i zotavení, mohou totiž koronavirus dál přenášet

Wu-chan od tohoto týdne zavádí novou praxi. 14denní karanténu úřady nařídily i pro pacienty, kteří se uzdravili. Ukázalo se totiž, že někteří měli i po vyléčení nemoci stále pozitivní testy, a je možné, že by mohli nakazit další lidi. Informoval o tom South China Morning Post.

Brazílie dnes zaznamenala prvního nakaženého novým typem koronaviru, čímž se infekce rozšířila na všechny kontinenty kromě Antarktidy.

 • Singapur stíhá dvě osoby kvůli lživým informacím

  Singapur obvinil dva čínské občany, z nichž u jednoho byla potvrzena nákaza koronavirem, za poskytnutí nepravdivých informací o jejich historii cestování, uvedlo singapurské ministerstvo zdravotnictví. Podle CNN má jít o Hu Juna, 38letého čínského občana z Wu-chanu, a jeho manželku Shi Sha.

 • Le Monde: Čína využívá koronaviru ke kontrole nad lidmi

  Represe v době epidemie pokračují, píše francouzský deník Le Monde. Nedávné zatčení dvou předních představitelů čínské opozice potvrzuje názory mnoha expertů, kteří se obávají, aby režim Si Ťin-pchinga nevyužil strachu vyvolaného šířením koronaviru a neposílil kontrolu nad čínskou společností natrvalo.

  Podle údajů organizace Chinese Human Rights Defenders ze 7. února bylo 351 osob potrestáno za „šíření lživých informací“ o koronaviru. Vypovězení tří dopisovatelů listu The Wall Street Journal, oznámené 19. února, tuto tendenci potvrzuje.

 • Petříček: V italských horských střediscích koronavirus zatím není

  Výskyt nového typu koronaviru v severoitalských horských střediscích, která navštěvují čeští lyžaři, zatím nebyl podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) potvrzen. Varování před cestami do nákazou zasažených oblastí ale platí. Petříček to dnes ráno řekl novinářům.

 • Írán hlásí další čtyři oběti

  Íránské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo úmrtí čtyř dalších pacientů nakažených novým koronavirem. Země celkem eviduje už 19 obětí tohoto onemocnění, informuje agentura AFP.

 • Na koronavirus zemřel první francouzský občan

  V Paříži zemřel šedesátiletý muž, jde o prvního francouzského občana, který podlehl onemocnění Covid-19. Muž zemřel v nemocnici Pitie Salpetriere, informuje CNN. V zemi byly potvrzeny další dva případy nákazy, jedním z nich je 55letý muž v nemocnici v Amiensu, který je ve vážném stavu. Druhým nakaženým je 36letý muž ve Štrasburku.

 • Žena v Novém Městě na Moravě je v karanténě, vrátila se z Itálie

  V souvislosti s koronavirem, který způsobuje nemoc Covid-19, je v domácí karanténě žena v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Vrátila se z Benátek. Výsledky testů ženy nejsou podle ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Aleny Dvořákové ještě známy. Vzorky putovaly do Národní referenční laboratoře dnes ráno, informuje ČTK.

 • Severní Korea zpřísní kontrolu zboží

  Severní Korea oznámila přísnější kontroly dováženého zboží do země kvůli epidemii koronaviru. Státní korejská zpravodajská agentura (KCNA) dnes oznámila, že vláda také posílila pravomoci celníků a kontrolorů, píše CNN.

 • Madrid potvrdil druhý případ nákazy

  Druhou nakaženou osobu ve středu potvrdila španělská metropole, informuje španělský deník El País. Za posledních 38 hodin jde už o osmý případ nákazy, celkově desátý, píše list. Všechny nové případy souvisí s nedávnými pobyty infikovaných lidí v Itálii, která je zemí s největším počtem hlášených případů nové infekce v Evropě.

 • V Bergamu monitorují cestující, před polednem letí letadlo do Brna

  Na letišti v italském Bergamu poblíž Milána, odkud dnes před polednem odletí letadlo do Brna, tamější zaměstnanci monitorují cestující, kteří přiletí i odletí, aby zachytili případné podezření na nákazu novým typem koronaviru. ČTK to řekl mluvčí Letiště Brno Jakub Splavec.

  „Pacient, který na letišti v Bergamu jeví známky nákazy koronavirem, je převezen do karantény,“ uvedl Splavec. Brněnské letiště podle něj situaci stále pečlivě monitoruje. Letadlo společnosti Ryanair má přistát v Brně ve 12:30, píše ČTK.

 • V Jižní Koreji přibylo 115 nových případů

  Jižní Korea ohlásila dalších 115 nakažených, celkově je tak v zemi už 1 261 potvrzených případů, 12 lidí nemoci podlehlo. Informaci s odvoláním na korejské Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí uvedla CNN.

 • Pardubický kraj se připravuje na případný koronavirus v Česku

  Pardubický kraj v případě nákazy koronavirem v Česku uvolní deset milionů korun na nákup ochranných pomůcek. Krajské nemocnice mají manuál, jak při potvrzené nákaze postupovat, uvedl kraj v tiskové zprávě.

  „Musíme nadefinovat skladovací prostory pro případný hromadný nákup ochranných pomůcek. Pro tuto chvíli jsme připraveni z krajského rozpočtu vyčlenit deset milionů korun,“ řekl ve středu hejtman Martin Netolický (ČSSD).

 • Tři osoby z Mostu jsou v domácí karanténě po návratu z Itálie

  Tři lidé z Mostu jsou v domácí preventivní karanténě po návratu z Itálie. Příznaky nemoci Covid-19 nemají. ČTK to ve středu řekl Josef Kočí z mosteckého protiepidemického odboru. Dvě učitelky a dcera jedné z nich pobývaly o víkendu v Benátkách.

  Učitelky informovaly o svém návratu školu, v níž působí. Ta se obrátila na hygieniky. „Vzhledem k tomu, že jde o pedagogy, kteří přicházejí do kontaktu s velkým množstvím studentů, a navíc jde o odbornou střední zdravotnickou školu, kdy v rámci praxe chodí do nemocnice, nařídili jsme domácí karanténu,“ uvedl Kočí.

 • Benátský karneval ovládly morové masky

  Poslední den slavného benátského karnevalu si desítky lidí vzaly masky připomínající takzvané „morové masky“, které měli lékaři a léčitelé v době morových ran, informuje agentura AFP. Karneval úřady ukončily dříve kvůli epidemii nového koronaviru na severu Itálie.

 • Filipíny zavádějí na Velikonoce přísná opatření

  Bez křížku na čele se budou muset obejít věřící na Filipínách. Opatření zavedly úřady kvůli riziku šíření nového koronaviru, informuje agentura AFP. Během mše na Popeleční středu chtějí úřady co nejvíce omezit kontakt na veřejných shromážděních. Filipínská katolická církev naléhá na kněze, aby přizpůsobili své mše aktuální krizové situaci a snížili tak riziko dalšího šíření nákazy.

 • V Rakousku zemřela Italka, na testy se čeká

  Na jihu Rakouska zemřela v noci na středu 56letá Italka. Lékař nevyloučil, že podlehla nemoci, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Lékař mrtvé ženě udělal stěry, které poslal do laboratoře.

  Italka zemřela v apartmánovém domě v lyžařském středisku Bad Kleinkirchheim, které leží asi dvacet kilometrů severně od Villachu. Budova je nyní v izolaci.

  Na dovolenou do Korutan přijela žena z oblasti Furlánska na severovýchodě Itálie, která s Rakouskem sousedí. Rakouské i italské úřady už podle agentury APA začaly vyhledávat lidi, kteří byli v posledních dnech s 56letou ženou v kontaktu.

  Rakousko má od úterý první dva potvrzené případy nákazy novým typem koronaviru, který se začal v loňském roce šířit z Číny. Dva nakažení Italové jsou hospitalizováni v tyrolské metropoli Innsbrucku.

 • Vylodění výletní lodi v Karibiku odmítly dva přístavy

  Už dva přístavy odmítly kvůli obavám z koronaviru přijmout výletní loď MSC Meraviglia, informuje list The New York Times. Na palubě má totiž jedna osoba příznaky onemocnění novým koronavirem. Nejprve loď, která vyplula z amerického Miami, odmítl jamajský přístav v Ocho Rios, následně se cestující nemohli vylodit ani v Georgetownu na Kajmanských ostrovech.

 • V úterý přibylo v Číně 406 nakažených, zemřelo 52 osob

  V Číně za úterý přibylo 406 potvrzených případů nákazy koronavirem, uvedla ve středu národní zdravotní komise. O den dříve evidovala Čína 508 nových případů. Tím se celkový počet potvrzených případů v pevninské Číně zvýšil na 78 064. Počet obětí v pevninské Číně dosáhl v úterý 2 715, tedy o 52 více oproti předchozímu dni, informuje agentura Reuters.

 • Trump: Situace je nadmíru výtečná. Oponují experti i opozice

  Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou na tom Spojené státy „nadmíru dobře“, co se týká připravenosti na epidemii nového koronaviru. S prezidentem ale nesouhlasí například Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí,  podle kterého není otázkou, jestli se v USA koronavirus začne šířit, ale kdy se začne šířit. Koronavirus byl tématem i v Senátu.