Hlavní obsah
Online

Německo je na prahu epidemie koronaviru

Foto: Profimedia.cz

Nejvíce je z evropských zemí zasažena koronavirem Itálie

26. 2. 6:30
aktualizováno • 26. 2. 23:15

Nákaza je hlášena už ve 12 evropských zemích. Na Kanárských ostrovech je kvůli jednomu nakaženému v izolaci tisícovka lidí, včetně šesti Čechů. V Česku zamířily do karantény čtyři ženy, všechny navštívily Itálii. Některé pražské nemocnice kvůli novému typu koronaviru odmítají dárce krve, kteří vycestovali mimo Česko.

Článek

Tři Češky z Mostu, které se vrátily z Benátek, jsou v domácí karanténě. Z Benátek se vrátila i čtvrtá žena, ta je v domácí karanténě v Novém Městě na Moravě. Z Bergama poblíž Milána má dnes na brněnské letiště dorazit letadlo společnosti Ryanair. Zaměstnanci bergamského letiště monitorují cestující, kteří přiletí i odletí, aby zachytili případné podezření na nákazu novým typem koronaviru. Letadlo mělo přistát v Brně ve 12:30, píše ČTK.

Testy ve středu prokázaly nákazu novým typem koronaviru u 25letého muže z Bádenska-Württemberska na jihozápadě Německa. Pacient, který se zřejmě nakazil během výletu do italského Milána, má příznaky podobné chřipce a je v karanténě v nemocnici. Druhým nakaženým je muž ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, který je kvůli předchozím zdravotním komplikacím v kritickém stavu.

Ve Wu-chanu do karantény musí i zotavení, mohou totiž koronavirus dál přenášet

Wu-chan od tohoto týdne zavádí novou praxi. 14denní karanténu úřady nařídily i pro pacienty, kteří se uzdravili. Ukázalo se totiž, že někteří měli i po vyléčení nemoci stále pozitivní testy, a je možné, že by mohli nakazit další lidi. Informoval o tom South China Morning Post.

Brazílie dnes zaznamenala prvního nakaženého novým typem koronaviru, čímž se infekce rozšířila na všechny kontinenty kromě Antarktidy.

 • Polský prezident chce mimořádnou schůzi parlamentu kvůli koronaviru

  Polský prezident Andrzej Duda požádal předsedkyni Sejmu o svolání mimořádné schůze parlamentu. Vláda by na ní 460 poslancům představila opatření proti šíření koronaviru. Ten se v zemi dosud nepotvrdil. Uvedla to agentura PAP.

 • Bulovka: Všechny testy na koronavirus jsou dosud negativní

  Testy všech pacientů, kteří byli dosud vyšetřováni v Nemocnici Na Bulovce na nový typ koronaviru, jsou negativní. Informaci od ministerstva zdravotnictví ČTK sdělil vedoucí tiskového oddělení nemocnice Filip Řepa. Poslední neuzavřené výsledky byly u vzorků od šesti studentů a pedagogů z vysokých škol, kteří přiletěli v úterý z Íránu. V Česku bylo do pondělního večera dokončeno 98 testů, výsledky všech testovaných jsou negativní.

 • Británie preventivně zavírá některé školy

  Už osm britských škol nechaly úřady zavřít kvůli obavám z šíření koronaviru po pololetních prázdninách. Dalších devatenáct škol doporučuje svým žákům a pedagogům, kteří v nedávné době navštívili Itálii, aby zůstali doma, informuje deník The Times.

 • Hranice mezi Arménií a Íránem zůstanou zavřené 14 dní

  Arménská vláda ve středu oznámila čtrnáctidenní uzavření hranice s Íránem, důvodem je epidemie nového koronaviru v Íránu. Hranici dlouhou 43 kilometrů země uzavřela již v pondělí, informuje CNN.

 • Testy vyloučily koronavirus u Italky, která zemřela v Rakousku

  Italka zemřela v apartmánovém domě v lyžařském středisku Bad Kleinkirchheim, které leží asi dvacet kilometrů severně od Villachu, informuje ČTK. Lékař mrtvé ženě udělal stěry, které poslal do laboratoře. Italka se však nenakazila koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19. Výsledky testů byly negativní, napsala APA. Příčina úmrtí je nadále předmětem vyšetřování, informoval deník Kronen Zeitung.

 • Není důvod k panice, shodují se ohledně koronaviru EU a WHO

  Šíření nového typu koronaviru v Evropě i ve světě není důvodem k panice, shodly se Světová zdravotnická organizace (WHO) a evropské úřady, které ve středu společně s italským ministerstvem zdravotnictví jednaly v Římě, informuje ČTK. S ohledem na vývoj situace v Itálii, odkud se nemoc šíří i do dalších evropských zemí, by státy Evropské unie měly sjednotit své strategie pro boj s nemocí, domnívá se eurokomisařka pro zdraví Stella Kyriakidisová.

  Ačkoliv je nárůst případů v Itálii, Íránu a Jižní Koreji znepokojivý, virus stále nedosáhl úrovně pandemie a je možné zabránit jeho dalšímu šíření, domnívá se šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 • V Brně přistálo letadlo z Itálie, služeb lékaře nikdo nevyužil

  Brněnské letiště po zasedání bezpečnostní rady kraje dnes poprvé zpřísnilo opatření, konkrétně u linky z italského Bergama. Do Brna přiletělo 104 cestujících, někteří z nich s rouškou přes ústa. Všichni zaměstnanci, kteří s nimi přišli do styku, měli respirační roušky, cestujícím byl k dispozici lékař. Nikdo jeho služeb nevyužil, cituje ČTK mluvčího letiště Jakuba Splavce.

 • Výsledky testů z vídeňského gymnázia budou okolo 16. hodiny

  Možným zdrojem nákazy na vídeňském gymnáziu má být podle rakouského deníku Kurier pedagožka, která navštívila Itálii. Pokud se podezření potvrdí, budou osoby, které byly s pedagožkou ve styku, umístěny do karantény, píše Kurier.

 • Ve Wu-chanu do karantény musí i zotavení, mohou totiž koronavirus dál přenášet

  Wu-chan od tohoto týdne zavádí novou praxi. 14denní karanténu úřady nařídily i pro pacienty, kteří se uzdravili. Ukázalo se totiž, že někteří měli i po vyléčení nemoci stále pozitivní testy, a je možné, že by mohli nakazit další lidi. Informoval o tom South China Morning Post.

 • Lufthansa v reakci na koronavirus ohlásila úsporný program

  Největší německé aerolinky Lufthansa v reakci na šíření nového koronaviru ohlásily úsporný program. Firma ve svém středečním sdělení uvedla, že mimo jiné přestane nabírat nové zaměstnance a těm stávajícím nabízí neplacené volno. Lufthansa už dříve oznámila, že až do konce března ruší veškeré lety do pevninské Číny, informuje ČTK.

 • První případ nového koronaviru v Jižní Americe

  Brazílie v úterý evidovala první případ nákazy novým koronavirem. Podle zdroje agentury Reuters to už potvrdily testy. Jde tak o první případ v celé Jižní Americe. Zpravodajský server G1 uvedl, že prvním nakaženým je 61letý muž, jenž pobýval mezi 9. a 21. únorem v severní Itálii, a že tento muž vykazoval typické příznaky nemoci Covid-19, kterou virus způsobuje.

 • Řecké úřady evidují první případ nákazy koronavirem

  Řecké úřady ve středu potvrdily první případ nákazy novým typem koronaviru v zemi, pacientkou je 38letá žena, která nedávno navštívila sever Itálie. S odvoláním na řecké ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

 • Itálie hlásí dvanáctou oběť koronaviru

  Dvanáctou obětí je osoba ze severu Itálie, informuje stanice Sky News.

 • Babiš: Nemocnice mají mít zásobu roušek na čtyři měsíce dopředu

  „Poptávka po rouškách je veliká. Ministr zdravotnictví uložil nemocnicím, aby se předzásobily a objednaly si roušky na čtyři měsíce dopředu,“ řekl český premiér Andrej Babiš. Uvedl, že vyzval Českou lékárnickou komoru k tomu, aby se i lékárny zásobily, a to nejen rouškami, ale i respirátory, informuje ČTK.

 • Z Číny se vrátili již téměř všichni studenti Univerzity Palackého

  Podle mluvčí olomoucké univerzity Gabriely Sýkorové Dvorníkové zůstali v Číně pouze dva ze 45 studentů na studijních pobytech. Vysoká škola zároveň do odvolání zastavila nejen výjezd studentů, ale i příjezd studentů z Číny, kteří do Olomouce mířili na studijní pobyt nebo se vraceli na semestr a zimní školu. Dohromady šlo o 130 lidí, informuje ČTK.

 • Uzavřený hotel na Tenerife: zákaz vycházení a areál obklíčený policií

  Hotel H10 Costa Adeje Palace na ostrově Tenerife je uzavřen od pondělního večera, kdy se u jednoho z návštěvníků potvrdil výskyt koronaviru. Na hotelu je mimo jiné také šest Čechů.

  Uzavřený hotel na Tenerife: zákaz vycházení a areál obklíčený policií. (Video: AP)