Hlavní obsah
Online

Německo je na prahu epidemie koronaviru

Foto: Profimedia.cz

Nejvíce je z evropských zemí zasažena koronavirem Itálie

26. 2. 6:30
aktualizováno • 26. 2. 23:15

Nákaza je hlášena už ve 12 evropských zemích. Na Kanárských ostrovech je kvůli jednomu nakaženému v izolaci tisícovka lidí, včetně šesti Čechů. V Česku zamířily do karantény čtyři ženy, všechny navštívily Itálii. Některé pražské nemocnice kvůli novému typu koronaviru odmítají dárce krve, kteří vycestovali mimo Česko.

Článek

Tři Češky z Mostu, které se vrátily z Benátek, jsou v domácí karanténě. Z Benátek se vrátila i čtvrtá žena, ta je v domácí karanténě v Novém Městě na Moravě. Z Bergama poblíž Milána má dnes na brněnské letiště dorazit letadlo společnosti Ryanair. Zaměstnanci bergamského letiště monitorují cestující, kteří přiletí i odletí, aby zachytili případné podezření na nákazu novým typem koronaviru. Letadlo mělo přistát v Brně ve 12:30, píše ČTK.

Testy ve středu prokázaly nákazu novým typem koronaviru u 25letého muže z Bádenska-Württemberska na jihozápadě Německa. Pacient, který se zřejmě nakazil během výletu do italského Milána, má příznaky podobné chřipce a je v karanténě v nemocnici. Druhým nakaženým je muž ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, který je kvůli předchozím zdravotním komplikacím v kritickém stavu.

Ve Wu-chanu do karantény musí i zotavení, mohou totiž koronavirus dál přenášet

Wu-chan od tohoto týdne zavádí novou praxi. 14denní karanténu úřady nařídily i pro pacienty, kteří se uzdravili. Ukázalo se totiž, že někteří měli i po vyléčení nemoci stále pozitivní testy, a je možné, že by mohli nakazit další lidi. Informoval o tom South China Morning Post.

Brazílie dnes zaznamenala prvního nakaženého novým typem koronaviru, čímž se infekce rozšířila na všechny kontinenty kromě Antarktidy.

 • Je to chřipka, zvládneme to, zní z Brazílie

  V Brazílii byl v úterý zaznamenán první případ nákazy novým koronavirem. „Učiníme všechna potřebná opatření,“ řekl serveru G1 brazilský ministr zdravotnictví Luiz Henrique Mandetta. „Je to chřipka, zvládneme to,“ dodal s odkazem na příznaky nové nemoci, která se projevuje podobně jako chřipka. Připomněl také, že v Brazílii je nyní léto. „Uvidíme, co udělá virus v zimě. Chová se jinak na severní a jinak na jižní polokouli,“ míní brazilský ministr.

  Některé země Latinské Ameriky už přijaly přísná protiopatření, informuje ČTK. Například středoamerický Salvador zakázal vstup do země lidem z Jižní Koreje a Itálie, které patří v největším ohniskům nemoci po Číně. Salvador také nařídil 30denní karanténu občanům, kteří se z těchto zemí vrátili.

 • Jihočeský kraj zřídil kvůli koronaviru speciální linku

  Jihočeský kraj zřídil kvůli koronaviru pro veřejnost speciální telefonní linku 800 100 450. Informace na toto téma lidem poskytují také hygienická stanice a záchranná služba. Veřejnost tak například získá pokyny, jak postupovat po návratu z oblastí zasažených novým typem koronaviru, píše ČTK.

 • Rusko omezí letecké spojení s Jižní Koreou

  Rusko kvůli šíření nového typu koronaviru ve světě pozastaví vydávání víz Íráncům a přeruší letecké spojení s Jižní Koreou. Oznámila to ve středu místopředsedkyně ruské vlády Taťána Golikovová. Současně jménem vlády podle agentury Interfax požádala krajany, aby nejezdili do Itálie, která je z evropských zemí postižena nejhůře, informuje ČTK.

  Kazachstán se chystá od 1. března přerušit letecké spojení s Íránem. Omezí také počet letů z a do Jižní Koreje, uvedla agentura Reuters s odvoláním na hlavního hygienika středoasijské země.

 • Koronavirem se v Německu nakazila i pracovnice ve školce

  Novým koronavirem je v Německu nakažena i manželka muže, u něhož byla infekce potvrzena v úterý ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Vyplývá to z informací agentury DPA, která se odvolává na místní úřady i ředitele kliniky v Düsseldorfu. Dvojice má dvě děti a žena pracuje ve školce, sdělil zemský ministr zdravotnictví Karl-Josef Laumann. Během úterý a středy byla nákaza v Německu hlášena dohromady u tří pacientů, informuje ČTK.

 • Prezident Trump bude mít tiskovou konferenci ke koronaviru

  Ve středu v 18 hodin místního času (ve čtvrtek v 0:00 hodin středoevropského času) bude mít americký prezident Donald Trump tiskovou konferenci ke koronaviru. Zprávu oznámil na svém twitterovém účtu. Spolu s Trumpem se konference zúčastní zástupci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

 • Karlovarský kraj si nechá preventivně vyrobit 1700 respirátorů

  Karlovarský kraj si nechá vyrobit 1500 respirátorů pro Karlovarskou krajskou nemocnici a dalších 200 jako rezervu. Na pondělí 2. března také svolal hejtman Petr Kubis (ANO) jednání Bezpečnostní rady kraje. Důvodem je to, že v okolních státech roste počet případů nakažených koronavirem, píše ČTK.

 • Královéhradecký kraj řešil krizovou situaci kvůli koronaviru

  Královéhradecký kraj na dnešní odpoledne svolal preventivní schůzku se zástupci složek IZS, aby projednali bezpečnostní opatření týkající se šíření koronaviru. „Nechceme vyvolávat paniku, ale žádáme lidi, kteří přicestovali z dotčených oblastí a cítí na sobě příznaky onemocnění, aby nejprve telefonicky kontaktovali lékaře a s ním se dohodli na dalším postupu,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

 • U první francouzské oběti není jasný původ nákazy

  Podle francouzských úřadů pocházejí jak muž, jenž zemřel v pařížské nemocnici, tak muž, který leží v kritickém stavu v Amiens, z departementu Oise severně od hlavního města. Ani jeden z nich nebyl v uplynulých dnech v rizikových oblastech. Jak se muži nakazili, tak není jasné, informuje ČTK.

  Kvůli obavě z koronaviru dnes v karanténě skončily tři desítky hostů jednoho z hotelů v burgundském městě Beaune. V noci na dnešek v něm totiž zemřel turista z Hongkongu. Opatření se podle agentury AFP týká jen lidí ze skupiny, s níž zesnulý muž přicestoval, a zaměstnanců hotelu. Ostatní hosté mohli hotel opustit.

 • Polský prezident chce mimořádnou schůzi parlamentu kvůli koronaviru

  Polský prezident Andrzej Duda požádal předsedkyni Sejmu o svolání mimořádné schůze parlamentu. Vláda by na ní 460 poslancům představila opatření proti šíření koronaviru. Ten se v zemi dosud nepotvrdil. Uvedla to agentura PAP.

 • Bulovka: Všechny testy na koronavirus jsou dosud negativní

  Testy všech pacientů, kteří byli dosud vyšetřováni v Nemocnici Na Bulovce na nový typ koronaviru, jsou negativní. Informaci od ministerstva zdravotnictví ČTK sdělil vedoucí tiskového oddělení nemocnice Filip Řepa. Poslední neuzavřené výsledky byly u vzorků od šesti studentů a pedagogů z vysokých škol, kteří přiletěli v úterý z Íránu. V Česku bylo do pondělního večera dokončeno 98 testů, výsledky všech testovaných jsou negativní.

 • Británie preventivně zavírá některé školy

  Už osm britských škol nechaly úřady zavřít kvůli obavám z šíření koronaviru po pololetních prázdninách. Dalších devatenáct škol doporučuje svým žákům a pedagogům, kteří v nedávné době navštívili Itálii, aby zůstali doma, informuje deník The Times.

 • Hranice mezi Arménií a Íránem zůstanou zavřené 14 dní

  Arménská vláda ve středu oznámila čtrnáctidenní uzavření hranice s Íránem, důvodem je epidemie nového koronaviru v Íránu. Hranici dlouhou 43 kilometrů země uzavřela již v pondělí, informuje CNN.

 • Testy vyloučily koronavirus u Italky, která zemřela v Rakousku

  Italka zemřela v apartmánovém domě v lyžařském středisku Bad Kleinkirchheim, které leží asi dvacet kilometrů severně od Villachu, informuje ČTK. Lékař mrtvé ženě udělal stěry, které poslal do laboratoře. Italka se však nenakazila koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19. Výsledky testů byly negativní, napsala APA. Příčina úmrtí je nadále předmětem vyšetřování, informoval deník Kronen Zeitung.

 • Není důvod k panice, shodují se ohledně koronaviru EU a WHO

  Šíření nového typu koronaviru v Evropě i ve světě není důvodem k panice, shodly se Světová zdravotnická organizace (WHO) a evropské úřady, které ve středu společně s italským ministerstvem zdravotnictví jednaly v Římě, informuje ČTK. S ohledem na vývoj situace v Itálii, odkud se nemoc šíří i do dalších evropských zemí, by státy Evropské unie měly sjednotit své strategie pro boj s nemocí, domnívá se eurokomisařka pro zdraví Stella Kyriakidisová.

  Ačkoliv je nárůst případů v Itálii, Íránu a Jižní Koreji znepokojivý, virus stále nedosáhl úrovně pandemie a je možné zabránit jeho dalšímu šíření, domnívá se šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 • V Brně přistálo letadlo z Itálie, služeb lékaře nikdo nevyužil

  Brněnské letiště po zasedání bezpečnostní rady kraje dnes poprvé zpřísnilo opatření, konkrétně u linky z italského Bergama. Do Brna přiletělo 104 cestujících, někteří z nich s rouškou přes ústa. Všichni zaměstnanci, kteří s nimi přišli do styku, měli respirační roušky, cestujícím byl k dispozici lékař. Nikdo jeho služeb nevyužil, cituje ČTK mluvčího letiště Jakuba Splavce.

 • Výsledky testů z vídeňského gymnázia budou okolo 16. hodiny

  Možným zdrojem nákazy na vídeňském gymnáziu má být podle rakouského deníku Kurier pedagožka, která navštívila Itálii. Pokud se podezření potvrdí, budou osoby, které byly s pedagožkou ve styku, umístěny do karantény, píše Kurier.

 • Ve Wu-chanu do karantény musí i zotavení, mohou totiž koronavirus dál přenášet

  Wu-chan od tohoto týdne zavádí novou praxi. 14denní karanténu úřady nařídily i pro pacienty, kteří se uzdravili. Ukázalo se totiž, že někteří měli i po vyléčení nemoci stále pozitivní testy, a je možné, že by mohli nakazit další lidi. Informoval o tom South China Morning Post.

Další články