Hlavní obsah
Online

Online: Slovensko čeká plošné testování. V Česku je variantou lockdown

Foto: Kristina Cikorkova, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

18. 10. 7:24
aktualizováno • 18. 10. 22:59

Dění v souvislosti s koronavirem doma i ve světě sledujeme v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět?

- Ministr vnitra a vicepremiér vlády Jan Hamáček (ČSSD) věří, že současná opatření zaberou. Pokud se však čísla nepodaří snížit, jiná varianta než lockdown podle něj už nepřichází v úvahu. „Před jakýmkoliv dalším rozhodnutí je potřeba pět nebo šest dní počkat. Pokud opatření ale nezaberou, moc možností než lockdown vláda nemá,“ řekl v televizi Prima Hamáček. Podle něj se neměly 1. září otevřít školy a optimisticky nevidí ani návrat žáků a studentů do lavic 2. listopadu. „Bude to velmi složité,“ řekl Hamáček.

- V pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) ale vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že vláda v nadcházejícím týdnu nebude rozhodovat o úplném uzavření ekonomiky, tzv. lockdownu. Vláda počká na data o vývoji epidemie do 2. listopadu. Dodal, že čísla o vývoj epidemie se zřejmě ještě budou v následujících dnech podle očekávaní zhoršovat.

- V neděli přibylo podle poslední aktualizace Ministerstva zdravotnictví zatím 2 661 případů onemocnění covid-19. Čísla jsou aktuální k nedělní osmnácté hodině. V sobotu bylo potvrzených 8713 případů koronaviru. Je to sice zhruba o 2400 nakažených méně než v rekordní pátek, jde ale o nejvyšší nárůst o víkendovém dni, kdy se obvykle méně testuje, a celkově čtvrtý nejvyšší počet za jediný den od začátku epidemie.

- Slovensko plošně otestuje na koronavirus své obyvatele starší deseti let. Přípravu a samotné testování pod názvem Společná zodpovědnost provede armáda, zapojeny budou do něj i další složky státu. Rozhodla o tom dnes vláda premiéra Igora Matoviče, který zmíněný krok označil s ohledem na stávající šíření nákazy za poslední možnost před celostátní karanténou, takzvaným lockdownem.

 • Pětimilionové Melbourne uvolní tvrdá opatření proti koronaviru

  Australský stát Victorie uvolní od dnešní půlnoci místního času svá striktní opatření proti šíření koronaviru. Oznámil to dnes premiér tohoto státu Daniel Andrews. Uvolnění se dotkne i hlavního města Melbourne, kde tvrdá omezení trvala přes sto dnů, píší světové agentury. Druhý nejlidnatější stát Austrálie je největším ohniskem nákazy v zemi, v posledních pěti dnech ale stát zaznamenal méně než deset nových případů koronaviru denně.

  Po nedělní půlnoci se budou moci obyvatelé pětimilionové metropole Melbourne vzdálit až 25 kilometrů od svého bydliště. Dosud to bylo pět kilometrů. Premiér Daniel Andrews, ale ohlásil, že policie bude i nadále kontrolovat, zda se lidé příliš nevzdalují od svého bydliště. „Chceme, aby obyvatelé Melbourne zůstali v Melbourne,“ uvedl. S uvolněním bude také zrušeno opatření, které omezovalo délku venkovních aktivit na dvě hodiny denně. Od nedělní půlnoci budou obyvatelé města moci trávit čas venku bez omezení. Rozvolnění se dotkne i omezení sociálních kontaktů, které zakazovalo styk mezi členy různých domácností.

 • V Praze se denní nárůst už pátý den v řadě drží nad tisícovkou

  V Praze se denní nárůst nových případů koronaviru už pátý den v řadě drží nad tisícovkou. V sobotu přibylo 1178 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o 200 méně než v pátek, jde ale o dosud nejvyšší nárůst o víkendovém dni a čtvrtý nejvyšší od začátku epidemie. Celkem laboratoře v hlavním městě odhalily 30 372 případů nákazy. Přes 13 500 lidí se z onemocnění covid-19 vyléčilo a 246 pacientů zemřelo, na pátek připadá devět úmrtí a na sobotu zatím čtyři. Aktuálně se v Praze s nemocí potýká 16 510 lidí. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

 • Guterres: Mezinárodní společenství selhává v boji proti covidu-19

  Mezinárodní společenství zatím selhává v koordinovaném postupu proti epidemii koronaviru. Uvedl to v sobotu generální tajemník OSN António Guterres. Portugalské tiskové agentuře Lusa řekl, že země by se měly chovat více koordinovaně a solidárně. Na působení OSN během epidemie je ale hrdý. „Více než milion lidí zemřelo a dalších více než 30 milionů lidí bylo nakaženo, protože v boji proti viru nedošlo k dostatečné koordinaci mezi státy,“ prohlásil Guterres.

  Podle něj koronavirus představuje velkou výzvu pro mezinárodní společenství. „Bohužel do této chvíle v ní mezinárodní společenství selhává,“ uvedl. „Pokud nepřijmeme silná a koordinovaná řešení, tak mikroskopický virus může uvrhnout do hladu a chudoby miliony osob s ničivými ekonomickými důsledky,“ varoval Guterres.

 • Hongkong čeká čtvrtou vlnu. V sobotu přibylo 17 nakažených

  Hongkonská ministryně zdravotnictví v neděli znovu varovala, že čtvrtá vlna covidu by mohla zasáhnout dříve, než se očekávalo. Za sobotu bylo nových případů v Hongkongu 17, všechny mají být importované ze zahraničí, z nich 11 z Indie.

  „V místní komunitě stále existuje skrytý přenos, a přestože počet potvrzených infekcí není vysoký, pokrývají různé okresy a místa,“ napsala sekretářka pro výživu a zdraví profesorka Sophia Chan Siu-chee v neděli ve svém blogu. „Vzhledem k tomu, že nový kmen viru má vyšší míru infekce, mohla by se místní situace v krátkém čase obrátit k horšímu a pravděpodobně způsobit, že čtvrtá vlna dorazí dříve.“ Chan vyzvala obyvatele, kteří se necítí dobře, aby okamžitě vyhledali lékařskou pomoc a nechali se otestovat s předstihem.

 • Ve Zlínském kraji přibylo za sobotu 699 nákaz covidem-19

  Ve Zlínském kraji přibylo za sobotu 699 potvrzených nákaz novým koronavirem. Dosavadní rekordní číslo je z pátku, kdy u lidí z regionu přibylo 820 potvrzených nákaz, po zpětné úpravě je jich 819. V kraji je od začátku epidemie 10 646 nakažených, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

 • Mytí rukou je klíčové. Koronavirus na kůži přežije devět hodin, chřipka dvě

  Japonští vědci zjistili, že koronavirus zůstává aktivní na lidské pokožce po dobu devíti hodin. Objev potvrzuje důležitou roli častého mytí rukou v boji proti pandemii covidu-19. Patogen, který způsobuje chřipku, pro porovnání přežívá na pokožce přibližně 1,8 hodiny, uvedla studie zveřejněná tento měsíc v časopise Clinical Infectious Diseases.

  „Schopnost SARS-CoV-2 přežít na lidské kůži devět hodin může zvýšit riziko kontaktního přenosu ve srovnání s IAV (virus chřipky A), a tak urychlit pandemii,“ stojí v závěru výzkumu. Výzkumný tým testoval kůži odebranou z pitevních vzorků, asi jeden den po smrti. Koronavirus i virus chřipky se inaktivují do 15 sekund po aplikaci ethanolu, který se používá v dezinfekčních prostředcích na ruce.

 • „Tak na mě pošlete policii.“ Roušky rozdělují i lidi na zastávkách

  Základní přehled o tom, jaká mimořádná opatření jsou aktuálně v platnosti, má takřka každý. K některým povinnostem ale přistupují lidé vlažně až skepticky, a to i v době extrémně vysokého nárůstu potvrzených nakažených.

  Redakce Seznam Zpráv vyjela do měst ve Středočeském kraji, aby zmapovala ochotu lidí dodržovat aktuální opatření. Zejména nošení roušek, které je od úterý povinné i na zastávkách a nádražích. Náš redaktor Petr Švihel narazil na nemálo případů, kdy se jejich nošení ukázalo jako problematické, stejně jako vysvětlení, proč roušku lidé nemají vůbec, nebo ji nosí nasazenou nesprávně. Kdo má z covidu respekt a kdo se ho vůbec nebojí?

 • Německo kvůli koronaviru zvýší pomoc přeživším holokaustu

  Německo kvůli koronaviru zvýší pomoc pro přeživší holokaustu. Na 240 000 stále žijících židovských obětí nacistického režimu by tak během dvou let mohlo dostat každá 2400 eur (téměř 65 500 korun). Německé ministerstvo financí se na tom dohodlo s židovskými organizacemi, informovala agentura AFP. Kabinet za tímto účelem zřídí zvláštní fond, do něhož vloží více než půl miliardy eur. Záměr musí ještě schválit dolní komora německého parlamentu.

  „V době pandemie covidu-19 Německo obzvlášť pociťuje svoji historickou odpovědnost vůči těm, kteří byli pronásledováni nacistickým režimem,“ uvedla mluvčí ministerstva a dodala, že celá spolková vláda si je vědoma, že nacistické bezpráví nemohou peníze vynahradit. Většině lidí, kteří přežili věznění v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech, je nyní přes 80 let. Koronavirus pro ně představuje nebezpečí nejen kvůli jejich vysokému věku, ale i proto, že pobyt v táborech jim nenávratně poškodil zdraví, sdělilo ministerstvo.

 • V sobotu přibylo 8713 lidí s covidem, nejvíc za víkendový den

  V sobotu přibylo v České republice 8713 potvrzených případů koronaviru. Je to sice zhruba o 2400 nakažených méně než v rekordní pátek, jde ale o nejvyšší nárůst o víkendovém dni, kdy se obvykle méně testuje, a celkově čtvrtý nejvyšší počet za jediný den od začátku epidemie. Do statistik od sobotního podvečera přibylo dalších 14 úmrtí, celkem s onemocněním covid-19 zemřelo 1352 lidí. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 3415 lidí, z toho 596 ve vážném stavu.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Další články