Hlavní obsah
Online

Online: Slovensko čeká plošné testování. V Česku je variantou lockdown

Foto: Kristina Cikorkova, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

18. 10. 7:24
aktualizováno • 18. 10. 22:59

Dění v souvislosti s koronavirem doma i ve světě sledujeme v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět?

- Ministr vnitra a vicepremiér vlády Jan Hamáček (ČSSD) věří, že současná opatření zaberou. Pokud se však čísla nepodaří snížit, jiná varianta než lockdown podle něj už nepřichází v úvahu. „Před jakýmkoliv dalším rozhodnutí je potřeba pět nebo šest dní počkat. Pokud opatření ale nezaberou, moc možností než lockdown vláda nemá,“ řekl v televizi Prima Hamáček. Podle něj se neměly 1. září otevřít školy a optimisticky nevidí ani návrat žáků a studentů do lavic 2. listopadu. „Bude to velmi složité,“ řekl Hamáček.

- V pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) ale vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že vláda v nadcházejícím týdnu nebude rozhodovat o úplném uzavření ekonomiky, tzv. lockdownu. Vláda počká na data o vývoji epidemie do 2. listopadu. Dodal, že čísla o vývoj epidemie se zřejmě ještě budou v následujících dnech podle očekávaní zhoršovat.

- V neděli přibylo podle poslední aktualizace Ministerstva zdravotnictví zatím 2 661 případů onemocnění covid-19. Čísla jsou aktuální k nedělní osmnácté hodině. V sobotu bylo potvrzených 8713 případů koronaviru. Je to sice zhruba o 2400 nakažených méně než v rekordní pátek, jde ale o nejvyšší nárůst o víkendovém dni, kdy se obvykle méně testuje, a celkově čtvrtý nejvyšší počet za jediný den od začátku epidemie.

- Slovensko plošně otestuje na koronavirus své obyvatele starší deseti let. Přípravu a samotné testování pod názvem Společná zodpovědnost provede armáda, zapojeny budou do něj i další složky státu. Rozhodla o tom dnes vláda premiéra Igora Matoviče, který zmíněný krok označil s ohledem na stávající šíření nákazy za poslední možnost před celostátní karanténou, takzvaným lockdownem.

 • Švýcarsko zpřísňuje rouškovou povinnost a omezuje setkávání

  Švýcarská vláda dnes po mimořádném zasedání ohlásila zpřísnění opatření proti šíření covidové epidemie, která je v zemi na vzestupu. Povinnost nosit roušky byla rozšířena z prostředků veřejné dopravy celoplošně také na nádraží, letiště či autobusové a tramvajové zastávky. Kromě toho bude od pondělí roušková povinnost platit v uzavřených veřejných prostorech a na veřejných prostranstvích bude zakázáno shromažďování více než 15 lidí, informovala agentura Reuters.

 • Babiš vyzval občany, aby dodržovali vládní opatření proti covidu

  Premiér Andrej Babiš dnes požádal ve svém projevu na sociálních sítích občany, aby dodržovali vládní opatření proti šíření nemoci covid-19. Situace je podle něj vážná a klíčový bude příští týden. Pravděpodobně ve středu se podle něj rozhodne, zda vládní opatření přijatá minulé pondělí fungují, nebo zda bude nutné přistoupit k dalším.

  Příští týden se tak podle něj rozhodne třeba o tom, jaká bude situace o Vánocích. Obdobně jako ve čtvrtek ministr zdravotnictví Roman Prymula vyzval dnes Babiš občany, aby zůstali doma. „Já vás prosím, zůstaňte doma, zůstaňte s rodinou. Pokud můžete, pracujte z domu,“ apeloval. „Nejdůležitější je nemít ten kontakt, to znamená nikam nechodit, necestovat, být s rodinou, a když jste s rodinou, tak vlastně nepotřebujete ani tu roušku,“ dodal.

 • Do Letňan už dorazila první část vojenského týmu pro nemocnici

  Do pražských Letňan dnes již dorazila první část organizačního týmu a část vojáků, kteří mají za úkol vybudovat v areálu tamního výstaviště záložní nemocnici pro pacienty s covidem-19. Na dotaz ČTK to odpoledne řekla mluvčí Armády ČR Magdalena Dvořáková.

 • Biochemik: Některých pomůcek pro plošné testování je už teď málo

  Plošné testování bude vyžadovat velké personální kapacity i mnoho pomůcek, z nichž některé jsou už nyní nedostatkové. Problém je i s nižší spolehlivostí antigenních testů. V Partii televize Prima to dnes řekl neurobiolog a expert na DNA diagnostiku Omar Šerý z Masarykovy univerzity v Brně.

  Šerý zmínil, že na otestování šesti milionů lidí bude potřeba 12 milionů vyšetřovacích rukavic. „A ty se nedostávají. Naše laboratoř je stahuje z celé Evropské unie, Číny, protože máme obrovské spotřeby,“ uvedl vědec. Dodal, že na každého člověka jsou potřeba nové, některé laboratoře mají například problém také se špičkami k pipetování. „Některé hlásí, že přestanou testovat během několika dnů, protože nejsou,“ podotkl vědec.

 • Ministr zemědělství Toman měl pozitivní test na covid-19

  Ministr zemědělství Miroslav Toman měl pozitivní test na koronavirus. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Ministr je podle něj v kontaktu s pražskou hygienickou stanicí a řídí se jejich pokyny. Toman je prvním českým ministrem, který měl pozitivní test. Několik členů kabinetu bylo již dříve jen v preventivní karanténě kvůli kontaktu s nakaženým člověkem.

  Více v následujícím článku

 • Nad 10 tisíc případů se dostala Itálie

  Itálie zaznamenala rekordní denní nárůst - 10 925. V reakci na nárůst uvažuje nad zpřísněním celostátních omezení. Denní rekordy mimo Itálii a Česko hlásí také Polsko, Ukrajina a Malajsie.

 • Kvůli zhoršení příznaků covidu skončil Saíb Irikát v nemocnici, jeho stav je zřejmě vážný

  Hlavní palestinský vyjednavač a generální tajemník výkonného výboru OOP Saíb Irikát, u kterého dříve testy potvrdily koronavirus, byl v neděli převezen ze svého domova v Jerichu na západním břehu Jordánu na jednotku intenzivní péče. Nedávno Irikát na svém Twitteru zmínil, že zažívá „obtížné příznaky vyplývající z nedostatečné imunity v důsledku transplantace plic“. V roce 2012 prožil srdeční infarkt a o pět let později podstoupil transplantaci plic.

 • Havlíček: Vláda nechystá před Vánoci zavřít obchody

  Vláda nechystá v předvánočním období zavírat obchodní centra a obchody. Nastaví ale opatření, která se budou týkat rozestupů, dezinfekce nebo počtu lidí v jednotlivých obchodech. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Dodal, že jeho rezort chystá scénáře opatření do konce roku s různými variantami podle epidemiologické situace. „Aby nenastala třetí vlna, musíme řešit předvánoční období. Potřebujeme, aby se utrácely peníze v maloobchodě, a potřebujeme, aby se splňovala určitá hygienická kritéria. Každopádně nechceme uzavírat obchodní centra a obchody,“ uvedl ministr. Opatření podle něj začnou platit v momentě, kdy vláda bude znát výsledky dosavadních opatření a vývoje pandemie. „A podle situace budou méně přísná nebo více přísná,“ dodal.

 • Havlíček: Vláda nebude v týdnu rozhodovat o úplném uzavření země

  Vláda v nadcházejícím týdnu nebude rozhodovat o úplném uzavření ekonomiky, tzv. lockdownu. Vláda počká na data o vývoji epidemie do 2. listopadu. V pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) to dnes uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Dodal, že čísla o vývoji epidemie se zřejmě ještě budou v následujících dnech podle očekávaní zhoršovat. „Nebudeme rozhodovat v tomto týdnu o lockdownu, jasně jsme řekli, že se počká do 2. listopadu na výsledky. Ta situace se může ještě zhoršovat, na což ale upozornil i ministr zdravotnictví Roman Prymula,“ uvedl Havlíček v ČT. Předseda Pirátů Ivan Bartoš v OVM upozornil, že v případě dalšího zhoršení situace jsou plošná opatření už jediná, která ČR zbývají.

 • Česko žádá ostatní státy EU o humanitární pomoc

 • Izrael uvolnil část opatření proti koronaviru

  Izrael dnes díky poklesu nových případů nákazy covidem-19 po měsíci uvolnil část tvrdých opatření proti koronaviru. Otevřely se jesle a školky, národní parky a pláže. Lidé se mohou nově vzdálit dále než kilometr od domu. Otevřeno mohou mít malé podniky a restaurace budou moci prodávat jídlo s sebou. Informuje o tom agentura AFP. Uvolnění se netýká některých míst, kde žijí ultraortodoxní židé, kde je nemocnost stále vysoká.

  „Tentokrát budeme karanténu uvolňovat opatrně,“ ujistil Izraelce v sobotu večer premiér Benjamin Netanjahu. Dodal, že první fáze uvolňování opatření proti koronaviru, která vstoupila v platnost 18. září, se protáhne na několik měsíců až do února příštího roku.

 • Hamáček: Prezident má právo předat vyznamenání, ale není to dobře

  Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nesouhlásí s tím, aby 28. října jako tradičně předával prezident Miloš Zeman vyznamenání. Ten na tom ale trvá. „Z mého pohledu by bylo ideální, kdyby pan prezident pronesl projev a zmínil jednotlivé vyznamenané. Ale vyznamenání jim předal, až se situace zlepší. Pokud je to pro pana prezidenta nepřijatelné, pak je potřeba s hygienou hledat řešení, které nebude proti epidemiologickým kritériím, která jsou stanovena,“ říká Hamáček. Prezident má podle Hamáčka ale na předání vyznamenání právo, protože se na něj vztahuje výjimka z vládního opatření pro ústavní činitele.

 • Rakušan: Nepodpoříme hlasování o nedůvěře vládě

  Předseda hnutí STAN Vít Rakušan nepodpoří ODS ve snaze vyvolat hlasování o nedůvěře vlády. „Zcela otevřeně říkám, že v této fázi ne. Tenhle příměr jsem už někde použil, ale pokud přijedou k požáru hasiči, o kterých máme pocit, že nejsou těmi nejlepšími, tak také nevoláme jinou jednotku. Budeme prostě spoléhat, že hasit budou, a pokusíme se jim pomoci. A to samé bych očekával nyní, že se bude dít v politice. Ve chvíli, kdy řešíme skutečnou krizi, není čas na to, abychom měnili vládu,“ řekl Rakušan v televizi Prima.

 • Hamáček: Opětovné otevření škol je nejisté

  Ministr vnitra a vicepremiér vlády Jan Hamáček (ČSSD) věří, že současná opatření zaberou. Pokud se však čísla nepodaří snížit, jiná varianta než lockdown podle něj už nepřichází v úvahu. „Před jakýmkoliv dalším rozhodnutí je potřeba pět nebo šest dní počkat. Pokud opatření ale nezaberou, moc možností než lockdown vláda nemá,“ řekl v televizi Prima Hamáček. Podle něj se neměly 1. září otevřít školy a optimisticky nevidí ani návrat žáků a studentů do lavic 2. listopadu. „Bude to velmi složité,“ řekl Hamáček.

 • Pětimilionové Melbourne uvolní tvrdá opatření proti koronaviru

  Australský stát Victorie uvolní od dnešní půlnoci místního času svá striktní opatření proti šíření koronaviru. Oznámil to dnes premiér tohoto státu Daniel Andrews. Uvolnění se dotkne i hlavního města Melbourne, kde tvrdá omezení trvala přes sto dnů, píší světové agentury. Druhý nejlidnatější stát Austrálie je největším ohniskem nákazy v zemi, v posledních pěti dnech ale stát zaznamenal méně než deset nových případů koronaviru denně.

  Po nedělní půlnoci se budou moci obyvatelé pětimilionové metropole Melbourne vzdálit až 25 kilometrů od svého bydliště. Dosud to bylo pět kilometrů. Premiér Daniel Andrews, ale ohlásil, že policie bude i nadále kontrolovat, zda se lidé příliš nevzdalují od svého bydliště. „Chceme, aby obyvatelé Melbourne zůstali v Melbourne,“ uvedl. S uvolněním bude také zrušeno opatření, které omezovalo délku venkovních aktivit na dvě hodiny denně. Od nedělní půlnoci budou obyvatelé města moci trávit čas venku bez omezení. Rozvolnění se dotkne i omezení sociálních kontaktů, které zakazovalo styk mezi členy různých domácností.

 • V Praze se denní nárůst už pátý den v řadě drží nad tisícovkou

  V Praze se denní nárůst nových případů koronaviru už pátý den v řadě drží nad tisícovkou. V sobotu přibylo 1178 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o 200 méně než v pátek, jde ale o dosud nejvyšší nárůst o víkendovém dni a čtvrtý nejvyšší od začátku epidemie. Celkem laboratoře v hlavním městě odhalily 30 372 případů nákazy. Přes 13 500 lidí se z onemocnění covid-19 vyléčilo a 246 pacientů zemřelo, na pátek připadá devět úmrtí a na sobotu zatím čtyři. Aktuálně se v Praze s nemocí potýká 16 510 lidí. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.