Hlavní obsah

Výhrůžky smrtí a vulgarismy před domem. Odpůrci zákona zastrašují poslance

Foto: Vojtěch Gavriněv, Seznam Zprávy

Protestující minulý týden před Sněmovnu přinesli šibenici. O víkendu se objevila například také u domu poslance a hejtmana Ivo Vondráka.

Reklama

31. 1. 2022 15:56

Odpůrci pandemického zákona tlačí na poslance, aby novelu nepřijímali. Někteří se uchylují i k výhrůžkám. Jeden z poslanců objevil před plotem šibenici, dalšího obtěžovali protestující před jeho domem.

Článek

Poslanci se v úterý sejdou na mimořádné schůzi, na níž mají schválit novelu pandemického zákona. Různé skupiny, které proti novele hlasitě vystupují, na ně chtějí celý den tlačit protestním shromážděním před Poslaneckou sněmovnou. Některým poslancům už i vyhrožují.

Nespokojenci minulý týden zveřejnili fotografie a jména členů výboru pro zdravotnictví, kteří hlasovali pro novelu pandemického zákona. Včetně adres jejich poslaneckých kanceláří.

Nepříjemnou neděli za sebou mají manželka a sousedé jihomoravského lidoveckého poslance Antonína Tesaříka. Toho totiž odpůrci novely pandemického zákona nenavštívili v poslanecké kanceláři, ale dojeli přímo k němu domů.

„Přímo na moji adresu přijelo asi 25 až 30 vozidel. Byli to lidé, kteří jeli na demonstraci do Břeclavi a zastavili se ještě u mě. Nebyl jsem v tu chvíli doma, ale volali mi sousedé. Padaly tam jen samé urážky a vulgarismy. To už není výměna názorů nebo dialog,“ řekl Seznam Zprávám Tesařík. Je prý připravený celou věc podat na státní zastupitelství k prověření, zda nedošlo k trestnému činu.

„Tuto událost prověřujeme,“ potvrdil mluvčí jihomoravské policie Bohumil Malášek.

Poslanec Tesařík zaznamenal na svoji osobu i řadu urážek na sociálních sítích.

Urážky a výhrůžky se objevily i pod videem, na kterém představitel iniciativy Chcípl Pes Jakub Olbert vyjmenovává a ukazuje na fotografiích členy zdravotnického výboru, kteří pro novelu hlasovali.

Přímo na moji adresu přijelo asi 25 až 30 vozidel. Byli to lidé, kteří jeli na demonstraci do Břeclavi a zastavili se ještě u mě. Padaly tam jen samé urážky a vulgarismy.
Antonín Tesařík, poslanec, KDU-ČSL

„Jak se zpívá v písni: Pověste je vejš…“, „Já bych jim nejradši uštědřila kousek kulatého železa do toho hnoje, kde mají normální lidé mozek.“, „Šířím a rád se připojím k publiku u šibenice.“ I takové komentáře příznivci protestního hnutí pod video napsali.

Seznam Zprávy oslovily i další poslance, jejichž fotografie se ve videu objevily, zda zaznamenali výhrůžky nebo návštěvy ve svých poslaneckých kancelářích. Nikdo z těch, kteří se do poslanců na sítích opírají, za nimi však prý osobně nepřišel.

„Pokud chce někdo konstruktivně diskutovat, jsem připraven. Snažil jsem se i odpovídat na některé e-maily, které nám chodily. Někomu se to dá vysvětlit, někdo si stojí za svými dezinformacemi,“ řekl poslanec Josef Flek (STAN). Podle svých slov bere protesty s nadhledem. „Podobné demonstrace byly i za minulé vlády.“

Tři pražští poslanci z Občanské demokratické strany, kteří jsou členy výboru pro zdravotnictví, mají kancelář v sídle ODS v Truhlářské ulici. Podle mluvčí strany Adély Valentové však byl před kancelářemi strany v pondělí ráno klid.

Policie řeší i incident u domu poslance a hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO). Ten u sebe před domem našel šibenici s nápisem „vlastizrádce“. Informoval o tom na svém twitterovém účtu. „Postup už je tradiční, předávám na PČR. Co taky jiného,“ napsal k tomu.

Šibenici si přinesl jeden z protestujících i před Poslaneckou sněmovnu, kde v úterý protestovala různá seskupení nespokojených lidí v čele s iniciativou Chcípl Pes. Šibenici s doprovodným textem, že na ní skončí všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači, zkritizovali politici napříč politickým spektrem. Po varování policie si ji majitel odnesl.

Už předminulý víkend, kdy se poslanci připravovali na projednání novely zákona, jejich e-mailové schránky zaplnily zprávy od lidí, kteří s novelou zákona nesouhlasí. Mnozí z nich jen přeposílali právníky připravenou analýzu. Někteří prý poslancům posílali i vlastní názor či vlastní příběh.

Projednání zákona se o týden posunulo kvůli vetu ze strany SPD, které nedovolilo jeho zařazení na pořad minulé schůze.

Nespokojenci proti novele protestovali o víkendu v několika městech po Česku. Na úterý svolávají protest na Malostranské náměstí v Praze. „Demonstrace proběhne v úterý od 9.00 do 20.00 a možná i v následující dny na Malostranském náměstí v Praze za účasti různých uskupení,“ zve hnutí Chcípl pes.

Reklama

Doporučované