Hlavní obsah
Online

Babiš: Zdravotnictví má ještě rezervu, ale chybí tisíce pracovníků

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Premiér v demisi Andrej Babiš.

Reklama

1. 12. 2021 9:02
aktualizováno • 1. 12. 2021 20:09

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Premiér Andrej Babiš ve Sněmovně obhajoval chystanou vyhlášku, která by zavedla povinné očkování pro některé profesní skupiny a lidi nad 60 let. „Je to jasný signál pro občany, že povinné očkování je jediná cesta,“ uvedl premiér.

- Reprodukční číslo kleslo poprvé od konce srpna pod hodnutu jedna, což naznačuje zpomalování epidemie. Aktuálně je 0,97.

- V úterý přibylo 21 973 případů. Jde zhruba o 3900 méně případů než před týdnem. I tak je to ale pátý nejvyšší nárůst od začátku epidemie. Statistiky najdete ZDE.

- Sněmovna projedná návrhy na obnovení krizového ošetřovného, bonusu pro lidi v karanténě a kompenzací pro živnostníky. Předlohy podal dosluhující kabinet ANO a ČSSD v souvislosti s epidemií koronaviru. Nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) už avizoval, že je poslanci pětikoalice upraví. Podrobněji ZDE.

- Podle šéfa Evropského institutu pro bioinformatiku Rolfa Apweilera si může varianta omikron v Evropě vyžádat přísná opatření. Exkluzivní rozhovor přinášíme ZDE.

 • Reprodukční číslo kleslo pod hodnotu 1

  Reprodukční číslo kleslo poprvé od konce srpna pod hodnotu jedna, což naznačuje zpomalování epidemie. Aktuálně je 0,97, sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví. V denní zprávě ke statistikám ministerstvo uvádí, že některá data za úterý ukazují na zpomalování růstu virové nálože v populaci.

  „Ačkoli je virová zátěž stále na velmi vysokých hladinách, řada indikátorů ukazuje na zpomalování růstu virové nálože v populaci (relativní pozitivita testů, počet a podíl symptomatických nákaz, přímé příjmy nakažených do nemocnic bez předchozí diagnostiky apod.). Jde v tuto chvíli spíše o stagnaci a oscilaci na vrcholu, nikoli ještě o významný pokles zátěže,“ uvádí zpráva.

 • Na „premiérskou“ výzvu se přihlásily stovky dobrovolníků

  Iniciativa Lékaři pomáhají Česku v úterý za účasti obou premiérů Andreje Babiše a Petra Fialy vyzvala zdravotníky k pomoci s očkováním. Cílem výzvy je naočkovat milion posilujících dávek během týdne. Hned v prvním dni se přihlásily stovky dobrovolníků.

 • Další lidé měli negativní test na omikron

  Další dva lidé na jižní Moravě měli negativní test na novou covidovou variantu omikron. Testy tak vyšly negativní u všech devíti lidí, kteří letěli letadlem, kde byl člověk nakažený omikronem. ČTK to dnes řekla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

 • Sněmovna projedná peníze pro lidi v izolaci a karanténě

  Sněmovna projedná dnes návrhy na obnovení krizového ošetřovného, bonusu pro lidi v karanténě a kompenzací pro živnostníky. Předlohy podal dosluhující kabinet ANO a ČSSD v souvislosti s epidemií koronaviru. Nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) už avizoval, že je poslanci pětikoalice upraví. Své požadavky budou moci uplatnit při dopoledním jednání sněmovních výborů.

  Ošetřovné má podle vládního návrhu opět činit 80 procent základu výdělku místo běžných 60 procent a stát je má vyplácet po celou dobu uzavření škol či tříd. Lidé v karanténě by měli dostávat k náhradě mzdy či platu příspěvek až 370 korun denně, aby se pracovníci karanténě nevyhýbali kvůli ztrátě výdělku. Obě podpory by se měly podle předloh vyplácet zpětně od listopadu.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy