Hlavní obsah
Online

Babiš: Zdravotnictví má ještě rezervu, ale chybí tisíce pracovníků

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Premiér v demisi Andrej Babiš.

Reklama

1. 12. 2021 9:02
aktualizováno • 1. 12. 2021 20:09

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Premiér Andrej Babiš ve Sněmovně obhajoval chystanou vyhlášku, která by zavedla povinné očkování pro některé profesní skupiny a lidi nad 60 let. „Je to jasný signál pro občany, že povinné očkování je jediná cesta,“ uvedl premiér.

- Reprodukční číslo kleslo poprvé od konce srpna pod hodnutu jedna, což naznačuje zpomalování epidemie. Aktuálně je 0,97.

- V úterý přibylo 21 973 případů. Jde zhruba o 3900 méně případů než před týdnem. I tak je to ale pátý nejvyšší nárůst od začátku epidemie. Statistiky najdete ZDE.

- Sněmovna projedná návrhy na obnovení krizového ošetřovného, bonusu pro lidi v karanténě a kompenzací pro živnostníky. Předlohy podal dosluhující kabinet ANO a ČSSD v souvislosti s epidemií koronaviru. Nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) už avizoval, že je poslanci pětikoalice upraví. Podrobněji ZDE.

- Podle šéfa Evropského institutu pro bioinformatiku Rolfa Apweilera si může varianta omikron v Evropě vyžádat přísná opatření. Exkluzivní rozhovor přinášíme ZDE.

 • Sněmovna schválila krizové ošetřovné

  Poslanci schválili návrh na obnovení krizového ošetřovného. Při zavření škol nebo tříd kvůli epidemii koronaviru mají pečující dostávat ošetřovné opět po celou dobu karantény. Dávka by navíc měla obecně vzrůst o třetinu na 80 procent redukovaného základu výdělku. Sněmovna dnes předlohu dosluhující vlády ANO a ČSSD o takzvaném krizovém ošetřovném schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze. Rozšířila podle doporučení sociálního výboru okruh pečujících lidí, kteří budou mít na podporu nárok.

 • Babiš: V pátek si jdu prohlédnout nové prostory v O2 aréně

  Premiér dnes ve Sněmovně novinářům oznámil, jak pokročil v jednání o nových očkovacích centrech.

  „V pátek se půjdeme podívat na nový prostor, co nám navrhuje 02 aréna, to by měl být trvalý prostor. Nabízejí nám také celé patro obchodního domu Kotva. Máme v plánu řešit nová centra na Liberecku a Pardubicku a samozřejmě hejtmani to taky řeší. Je třeba se dostat na kapacitu, kterou jsme měli v červnu, kdy jsme očkovali až 127 tisíc lidí denně,“ řekl Babiš.

 • Ministr Plaga: Vánoční prázdniny se prodlužovat nebudou

  Vánoční prázdniny se podle ministra školství Roberta Plagy prodlužovat nebudou, svůj odmítavý postoj dnes zopakoval kandidátovi na ministra Petru Gazdíkovi.

 • Nemocnice v Královéhradeckém kraji shání dobrovolníky

  Nemocnice v Královéhradeckém kraji by přivítaly výpomoc dobrovolníků. Přibývá v nich pacientů s covidem-19, zatímco část personálu kvůli nemocem nebo péči o členy rodiny dočasně chybí, vyplynulo z dnešních vyjádření zástupců nemocnic. Epidemie koronaviru v kraji nadále sílí. Incidence, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, byla dnes v kraji na hodnotě 1000, v úterý 976 a před týdnem ve středu 722. Celostátní průměr byl dnes 1193, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

 • Gazdík: Zavření škol se nedá vyloučit

  Zavření škol kvůli epidemii covidu-19 bude pro nastupující vládu Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátů se STAN v případě nutnosti omezení kontaktů mezi lidmi až na posledním místě, nedá se ale vyloučit. V pořadu Benešovský Impuls to dnes řekl kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN). Zda se letos prodlouží vánoční prázdniny, je podle něj zatím nejasné. Zopakoval, že o tom chce jednat s ministrem školství v demisi Robertem Plagou (za ANO).

  „Snahou naší koalice a mě osobně bude bránit tomu (uzavření škol) co nejvíce, snažit se, aby školy byly skutečně až ty poslední, které se budou zavírat, až po podnicích, průmyslu a všem ostatním,“ uvedl Gazdík. „Snad ta epidemie bude v nejbližších dnech kulminovat a situace se následně bude zlepšovat. Ale to, že se to bude opakovat, že s covidem tady budeme žít i příští roky a že musíme být připravení třeba do distanční výuky přejít, to je možné,“ řekl.

 • Krnovská nemocnice omezuje i ambulantní péči

  Krajská nemocnice v Krnově na Bruntálsku musí po zastavení operativy poprvé od počátku pandemie omezit i ambulantní péči. Důvodem je vysoký počet pacientů nakažených covidem-19. Novinářům to dnes sdělil mluvčí zdravotnického zařízení Jiří Krušina. Nemocnice podle něj nyní zažívá nejtěžší chvíle od počátku pandemie a dočasně nepřijímá ani pacienty s těžkým průběhem covidu.

 • Babiš ve Sněmovně obhajuje povinné očkování

  Premiér Andrej Babiš ve Sněmovně obhajoval chystanou vyhlášku, která by zavedla povinné očkování pro některé profesní skupiny a lidi nad 60 let. „Je to jasný signál pro občany, že povinné očkování je jediná cesta,“ uvedl premiér.

 • Sedmi krajům zbývá jen pětina intenzivních lůžek

 • Stanjura: Živnostníci by měli dosáhnout na více podpor

  Kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura (ODS) kritizuje, že vládní návrh na kompenzační bonus pro živnostníky vylučuje, aby zároveň čerpali podporu z jiných programů. „My jsme se rozhodli, že to z toho zákona vyhodíme, aby tedy živnostník, jemuž bylo omezeno nebo zakázáno podnikání, nemusel volit jako doposud, zda vezme podporu pro svou osobu, nebo podnikání,“ uvedl Stanjura.

 • Lidovci: Izolačka jen do února

  Pětikoalice chce omezit vyplácení izolačky jen do konce února. Zákon dnes bude schvalovat Sněmovna v legislativní nouzi.

 • Okamura: Podáváme správní žalobu

  „Podali jsme správní žalobu proti vládním opatřením. Nesouhlasíme s tím, aby byli diskriminováni zdraví neočkovaní lidé, kteří třeba mají negativní PCR test. My se za tyto občany stavíme,“ oznámil předseda SPD Tomio Okamura před jednáním Sněmovny.

 • Okamura je proti povinnému očkování, otevřel by trhy

  Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci ve Sněmovně řekl, že jeho hnutí SPD je proti povinnému očkování a nesouhlasí ani se zákazem vánočních trhů. „SPD je proti zákazu vánočních trhů, minulý pátek se ukázalo, že jsme jedinou stranou proti zákazu vánočních trhů,“ řekl před jednáním Sněmovny Okamura.

 • Hel: Léky na omikron zřejmě nebudou fungovat

  Současné protilátkové léky podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. „Monoklonální protilátky od firmy Regeneron a pravděpodobně i od firmy Eli Lilly zřejmě nebudou účinné proti variantě omikron. Zprávy nejsou překvapivé. Omikron obsahuje mutace na místě specifického vázání těchto protilátek,“ napsal Hel.

 • FN Brno má 182 lidí v karanténě

  Fakultní nemocnice Brno má 182 pracovníků v karanténě nebo nemocných s covidem-19. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Další desítky zdravotnic jsou doma s dětmi na OČR (ošetřování člena rodiny). Podle ní nemocnici naopak pomáhají studenti, medici nebo vojáci, situaci proto zvládá. Nemocnice má asi 6 000 zaměstnanců. Celkem 75 nakažených zdravotníků má podle mluvčí Dany Lipovské Fakultní nemocnice u svaté Anny.

 • Stav v nemocnicích na Ústecku? Extrémně rizikový

  Všichni tři pacienti z Ústeckého kraje, kteří potřebovali převoz, byli hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče, uvedl krajský koordinátor intenzivní péče Josef Škola. Současný stav v nemocnicích hodnotí „jako extrémně rizikový s reálnou hrozbou dosažení maximálních kapacit všech nemocnic v Ústeckém kraji během prosince“.

  Kapacity se podle něj mohou zatím v nemocnicích rozšiřovat, během prosince by však nárůst počtu pacientů s koronavirem mohl činit minimálně 50 procent. „To je číslo, které ještě zvládneme, ale pokud se počty nemocných budou dál zvyšovat, tak se kapacity mohou někdy kolem Vánoc skutečně naplnit,“ uvedl koordinátor.

 • Pacienty musí převážet i Ústecký kraj

  Kvůli naplněným kapacitám nemocnic budou převezeni tři pacienti s covidem-19 z Ústeckého kraje. Přijme je pražská Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), nemocnice ve Slaném a Fakultní nemocnice Plzeň. Na Twitteru to napsali zástupci projektu Chytrá karanténa, pod který spadá i Národní dispečink lůžkové péče. Podle Jany Mrákotové, mluvčí Krajské zdravotní, jež zřizuje nemocnice v Ústeckém kraji, jsou pacienti směřující do Plzně a ÚVN z ústecké Masarykovy nemocnice a pacient převážený do Slaného je hospitalizován v Teplicích.

 • Výbor podpořil kompenzační bonus

  Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně schválit s úpravami návrh zákona o kompenzačním bonusu pro podnikatele, které postihly dopady protiepidemických opatření. Výbor chce na základě pozměňovacích návrhů stran nové vládní koalice umožnit například souběh vyplácení bonusu s dalšími podporami. Jde především o programy Covid 21 a Covid – Nepokryté náklady. Sněmovna bude zákon projednávat na schůzi, která začne dnes odpoledne. Projednávat ho má ve stavu legislativní nouze, to znamená, že ho může i s pozměňovacími návrhy schválit během jednoho dne.

 • Válek apeloval na očkování dětí

 • Reprodukční číslo kleslo pod hodnotu 1

  Reprodukční číslo kleslo poprvé od konce srpna pod hodnotu jedna, což naznačuje zpomalování epidemie. Aktuálně je 0,97, sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví. V denní zprávě ke statistikám ministerstvo uvádí, že některá data za úterý ukazují na zpomalování růstu virové nálože v populaci.

  „Ačkoli je virová zátěž stále na velmi vysokých hladinách, řada indikátorů ukazuje na zpomalování růstu virové nálože v populaci (relativní pozitivita testů, počet a podíl symptomatických nákaz, přímé příjmy nakažených do nemocnic bez předchozí diagnostiky apod.). Jde v tuto chvíli spíše o stagnaci a oscilaci na vrcholu, nikoli ještě o významný pokles zátěže,“ uvádí zpráva.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy