Hlavní obsah
Online

Koronavirus si v Itálii vyžádal celkem 12 428 obětí

Foto: Profimedia.cz

Dezinfekční práce na Piazza Duomo.

31. 3. 6:39
aktualizováno • 31. 3. 22:47

Do dnešních smutných statistik po Španělsku a Británii přispěla i Itálie. Za jediný den v zemi zemřelo 837 lidí, nově nakažených je 4 053, čímž celkový počet nakažených vzrostl na 105 792. Celkem nákaze podlehlo 12 428 lidí.

Článek

Ve Španělsku zemřelo dalších 849 lidí nakažených koronavirem. Počet infikovaných vzrostl za 24 hodin o více než 9000 na celkových 94 417. Smutná čísla hlásí i Británie. Koronavirové nákaze podlehlo dalších 393 lidí. Celkem zde zemřelo 1 789 lidí.

Spojené státy mají nejvíce potvrzených případů nákazy na světě a odhaduje se, že počty budou nadále stoupat s rozšířenějším testováním.

Prezident Donald Trump na pondělním brífinku v Bílém domě uvedl, že více než milion Američanů podstoupilo test na koronavirus, což je méně než tři procenta celkové populace, připomíná Reuters. Ačkoliv USA v uplynulých dnech zvýšily svou testovací kapacitu, v poměru k velikosti populace stále testují méně než Itálie či Jižní Korea.

Čína začne zveřejňovat také počty pacientů s koronavirem, kteří nejeví příznaky onemocnění. Za pondělí přibylo v pevninské Číně 48 nových případů a jedno úmrtí, což zvrátilo klesající trend posledních čtyř dnů.

Asymptomatičtí pacienti budou mít nařízenou 14denní karanténu a jejich kontaktní osoby budou v průběhu dvou týdnů pod lékařským dohledem. V pondělí bylo v Číně 1 541 pacientů bez příznaků pod dohledem, 205 z nich přicestovalo ze zahraničí.

Situaci ve světě sledujeme online:

 • Středoafrická republika má jen tři plicní ventilátory

  Pětimilionový africký stát má podle humanitární organizace Norwegian Refugee Council pouze tři plicní ventilátory, informuje CNN. „Tři ventilátory pro pět milionů obyvatel přibližují zemi katastrofě,“ stojí ve zprávě organizace. „Koronavirus se může zemí šířit rychlostí blesku, pokud se jí nedostane potřebné pomoci,“ cituje zprávu CNN. Země zatím eviduje šest potvrzených případů nákazy, všichni pacienti se nakazili v zahraničí.

 • Bělorusko hlásí první oběť

  Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na úterní tiskové konferenci potvrdil, že země eviduje první oběť v souvislosti s koronavirem, informuje CNN s odkazem na běloruskou státní agenturu Belta. Obětí má být podle agentury 75letý herec, který měl i jiné zdravotní problémy. „Jeho žena i dcera jsou zdravé, protože jejich imunitní systém je silný,“ cituje CNN Lukašenka. Země doposud nezavedla přísnější opatření proti pandemii, nadále pokračuje například nejvyšší fotbalová i hokejová liga.

 • Panama vyhradila nákupní dny zvlášť mužům a ženám

  Panama zatím eviduje více než tisíc případů nákazy, 27 lidí nemoci podlehlo.

 • V Belgii zemřela dvanáctiletá dívka

  V Belgii zemřela dvanáctiletá dívka nakažená koronavirem, informuje CNN s odvoláním na mluvčí belgického ministra zdravotnictví. Dívka zemřela v pondělí, bližší informace mluvčí nesdělila s ohledem na přání rodiny. „Je to opravdu těžká chvíle pro nás všechny, myslíme na její rodinu i blízké,“ řekl v belgické veřejnoprávní televizi mluvčí vlády Emmanuel André.

 • Polsko zpřísňuje opatření

 • Dramatický nárůst domácího násilí ve Francii

  Počet případů domácího násilí vzrostl o 32 %, v Paříži pak dokonce o 36 %, informuje britská BBC. Statistiky uvedla na tiskové konferenci francouzská ministryně pro rovnost žen a mužů Marlene Schiappaová. Země plánuje zavést nouzový výstražný systém v lékárnách, supermarketech a webový portál pro oběti zneužívání.

 • Počet obětí v Íránu se blíží třem tisícům

  V Íránu za poslední den zemřelo 141 lidí s koronavirem, celkem je mrtvých už 2898. Nakažených je 44 606, což je o 3111 víc než v pondělí, informuje ČTK s odkazem na íránské ministerstvo zdravotnictví. Podle mluvčího ministerstva je až 3703 nakažených osob v kritickém stavu.

 • Itálie bude v úterý držet minutu ticha za oběti koronaviru

  Italská města a vesnice po celé zemi spustí vlajky na půl žerdi a budou držet minutu ticha za oběti pandemie koronaviru, informuje CNN. K pietě se připojí i Vatikán. „Chceme vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým a uctít oběti pandemie v Itálii i ve světě a podpořit ty, kteří se velkoryse snaží bojovat, aby ji ukončili, “ cituje CNN prohlášení Vatikánu. Podle Univerzity Johnse Hopkinse zemřelo v Itálii 11 551 lidí.

 • Koronavirem se ve Španělsku nakazilo už přes 94 400 lidí

  Ve Španělsku zemřelo dalších 849 lidí nakažených koronavirem, což je nejvíce za den od vypuknutí epidemie v zemi, informuje ČTK. Celkem zemřelo ve Španělsku už 8189 lidí nakažených koronavirem. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Počet infikovaných vzrostl za 24 hodin o více než 9000 na celkových 94 417, z nichž se téměř 19 300 uzdravilo.

 • V Rakousku zemřelo už 128 lidí s koronavirem

  V Rakousku zemřelo už 128 lidí s koronavirem, oproti pondělku o 20 více, informuje ČTK. Testy nákazu prokázaly u 9772 lidí. Viru se mezitím zbavilo už 1095 nakažených, informovala v úterý rakouská média s odvoláním na aktualizovanou bilanci zveřejněnou úřady. Podle rakouského kancléře Sebastiana Kurze jde ale jen o „klid před bouří“.

 • Rusko zaznamenalo nejvyšší denní nárůst počtu nakažených

  Celkem pět stovek nakažených přibylo v pondělí v Rusku, informuje deník The Guardian. Počet nakažených v Rusku roste sedmý den v řadě, uvedla agentura Reuters. Země celkem eviduje 2 337 potvrzených případů nákazy, 18 lidí zemřelo a 121 se vyléčilo.

 • Za porušení karantény v Rusku až sedm let vězení

  Ruští poslanci podle Interfaxu přijali zákon, který hrozí za porušení karantény trestem ve výši až sedmi let vězení. Očekává se schválení senátory, informuje Česká televize.

 • Indonésie propustí na třicet tisíc vězňů

  Země chce tak ulevit přeplněným věznicím a především zabránit šíření nového koronaviru mezi vězni, informuje agentura Reuters s odvoláním na vládní dokumenty. Podle oficiálních dat je v Indonésii přes 270 tisíc vězňů, počet vězňů tak dvojnásobně převyšuje kapacitu věznic, píše The Guardian.

 • Na australském letišti se nakazilo šest členů personálu

  Šest členů personálu na letišti Adelaide v jižní Austrálii bylo pozitivně testováno na nový koronavirus, informuje CNN. Všech šest infikovaných pracovalo pro společnost Qantas, konkrétně pracovali se zavazadly. Podle CNN pracovalo ve stejném prostotu přibližně sto dalších zaměstnanců, úřady je dohledávají a ti následně zamíří do karantény.

 • Indičtí lékaři mají nedostatek ochranných pomůcek, používají pláštěnky

  Nedostatek ochranných pomůcek nutí některé indické lékaře používat například pláštěnky nebo motorkářské helmy, informuje agentura Reuters. Vláda premiéra Naréndry Modího v pondělí uvedla, že se Indie snaží obstarat velké množství ochranných pomůcek, a to na domácím trhu i z Jižní Koreje a Číny. Země eviduje 1 251 nakažených novým koronavirem, 32 lidí nemoci podlehlo.

 • V Británii kvůli koronaviru nepracuje čtvrtina lékařů

  V Británii nyní kvůli nákaze koronavirem nebo nařízené karanténě nepracuje čtvrtina lékařů a jejich absence vážně ohrožuje provoz v už tak přetížených ambulancích a nemocnicích. S odvoláním na informace šéfa Královské lékařské společnosti (RCP) to napsal server The Independent. Největší nedostatek lékařů řeší Londýn, problémy hlásí už i Birmingham, informuje ČTK.

 • Do Venezuely dorazili čínští specialisté

  Celkem osm čínských specialistů na boj proti koronaviru dorazilo v pondělí do Venezuely, informuje s odkazem na prezidenta Nicoláse Madura americká CNN. Venezuelské ministerstvo zahraničí oznámilo, že spolu s experty dorazila do země i dodávka ochranných pomůcek. Venezuela eviduje 135 potvrzených případů nákazy.

 • Noste roušky, vyzývají Poláky občanské iniciativy

 • Japonsko hlásí přes dva tisíce nakažených

  Počet případů nákazy koronavirem v Japonsku překročil hranici 2 000, obětí je 59. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na vládní data. Ministr hospodářství Jasutoši Nišimura prohlásil, že situace je složitá, nedospěla ale ještě tak daleko, aby bylo nutné vyhlásit stav nouze a případný zákaz vycházení, píše ČTK.