Hlavní obsah
Online

Pražské letiště jako první na světě vyčlení speciální gaty pro přílety z Itálie

Foto: Profimedia.cz

Nákaza koronavirem ochromila italský Milán.

24. 2. 6:34
aktualizováno • 24. 2. 22:51

Nákaza nebezpečným koronavirem postupuje, oproti neděli se zvedl počet obětí. V pevninské Číně zemřelo dalších 150 lidí. Počet nakažených na celém světě se pak blíží ke hranici 80 tisíc. Překotný vývoj hlásí v posledních dnech z Itálie, koronavirem se tam nakazilo přes 150 lidí. Koronavirus během pondělí diagnostikovali ve čtyřech dalších zemích Blízkého východu – v Bahrajnu, Kuvajtu, Afghánistánu a Iráku.

Článek

Obětí nového koronaviru se v pevninské Číně stalo již 2 592 lidí. V pondělí země nahlásila dalších 150 obětí, až na jednu výjimku všichni zemřeli v centrální provincii Chu-pej, tedy v epicentru nákazy.

Nová čísla podle AFP svědčí o zhoršování situace poté, co v neděli úřady hlásily 97 nových obětí nemoci Covid-19, kterou virus způsobuje.

Úřady v pondělí také oznámily 409 nových případů infekce, opět převážně v provincii Chu-pej, což je ale pokles oproti 648 novým případům oznámeným o den dříve, upozornila agentura Reuters. Celosvětově se nemocí nakazilo přes 79 300 lidí.

Rakouské úřady mezitím ohlásily obnovení železničního spojení s Itálií přes Brennerský průsmyk. Stalo se tak poté, co zde v neděli večer přerušily osobní železniční dopravu kvůli podezření na koronavirus u dvou cestujících ve vlaku z Benátek do Mnichova. Testy ale v obou případech podezření nepotvrdily, uvedla agentura AFP.

Nový koronavirus už v Itálii způsobil smrt tří lidí. Nakažených je v této zemi už přes 150, přičemž nemocní jsou v pěti regionech na severu země. Přes 50 000 obyvatel 11 obcí a měst, kde se infekce objevila, je v úplné karanténě.

Dalších 161 nových případů nákazy koronavirem ohlásila Jižní Korea. Celkový počet nakažených v této zemi tak stoupl na 763 lidí, uvedly tiskové agentury s odvoláním na místní úřady.

 • Udržet epidemii v Číně se zřejmě nepodaří, uvažuje šéf WHO

  Udržet koronavirovou epidemii až na drobné výjimky v Číně, to byla podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) možnost, která se pomalu rozplývá.

  „Ačkoli počet nakažených mimo Čínu je stále relativně malý, znepokojuje nás počet případů, které nemají žádnou spojitost s Čínou ani s nakaženými pacienty,“ sdělil v neděli na konferenci Tedros Adhanom.

  Šéfa WHO rovněž znepokojuje, jak přes víkend prudce vzrostl počet nakažených v Íránu, Jižní Koreji a Itálii.

 • První nakažené hlásí Kuvajt a Bahrajn

  Cestující z Íránu, kde se koronavirem nakazilo 43 lidí, zřejmě zavlekli nákazu také do okolních zemí. První tři nakažené hlásí Kuvajt, jeden nakažený už se vyskytuje také v Bahrajnu, informuje agentura Reuters.

 • Patnáct zemí zpřísnilo podmínky pro pasažéry z Jižní Koreje

  Jižní Korea ohlásila 161 nových případů nákazy koronavirem, celkový počet nakažených v této zemi tak stoupl na 763 lidí. Na epidemii v další asijské zemi reagují státy celého světa.

  Lidé, kteří se v posledních čtrnácti dnech vyskytovali v Jižní Koreji, nesmí vstoupit na území šesti států (Izraele, Bahrajnu, Jordánska, Kiribati, Samoy a Americké Samoy). Dalších osm států pak zavádí pro cestující z Jižní Koreje tvrdší podmínky.

 • Ministr zdravotnictví Vojtěch svolá epidemiologickou komisi

  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na čtvrtek svolá Ústřední epidemiologickou komisi kvůli novému koronaviru. Česká republika zatím neplánuje zpřísnění opatření, řekl dnes novinářům před zasedáním vlády.

  Vláda na začátku února rozhodla o zastavení přímých letů z Číny do Česka a ministerstvo zahraničí přestalo čínským občanům vydávat víza. Česko také posiluje státní hmotné rezervy zdravotnického materiálu pro případ, že by se nákaza v zemi objevila.

  „Opatření máme stále stejná. V rámci Evropy, na základě jednání ministrů zdravotnictví, jsou naše opatření prakticky jedna z nejpřísnějších. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet. Situace v Itálii mě trochu znervózňuje, protože se zdá, že tam počet případů stále poměrně výrazně roste i skokově ze dne na den,“ řekl Vojtěch. Hlavní hygienici zemí Evropské unie dnes mají telefonickou konferenci, aby sdíleli informace a hovořili o případných dalších opatřeních.

 • V Itálii lidé v panice vykupují obchody

  Britská učitelka Collete Walshová, která žije v italském městě Lissone, popsala pro BBC paniku, kterou spustila epidemie koronaviru. Lidé podle ní vzali útokem tamní supermarkety a vykoupili veškeré potraviny. Po panických nákupech zbyly jen prázdné regály.

  „Bylo to surreální, nikdy jsem neviděla nic podobného,“ popsala pro BBC.

 • Austrálie pošle do Číny zásoby

  Poprvé od doby, co Austrálie přerušila letecká spojení s Čínou, vypraví země do postižené oblasti letadlo se zásobami. Piloti letadla mají přísný zákaz v Číně vycházet ven, se strojem se mají rychle vrátit do Austrálie.

 • Karanténa v Itálii uvěznila britské diplomaty

  Neznámý zdroj pro web Sky News prozradil, že kvůli propuknutí nákazy v Itálii nesmí zemi opustit někteří pracovníci ambasád. Opatření se dotklo například diplomatů na britském velvyslanectví.

 • Nákaza ochromila milánský Fashion Week

  Módní veletrh Fashion Week v italském Miláně ovlivnil strach z koronaviru. Značka Armani se rozhodla, že svou módní kolekci představí za zavřenými dveřmi. Nové oděvní kousky tak mohli fanoušci luxusního oblečení sledovat jen přes internetový stream.

 • Karanténa ve Wu-chanu povoluje, někteří lidé mohou odejít

  Karanténa čínského města Wu-chan, které je považované za centrum nákazy, trvá od 23. ledna. Tamní úřady nyní vyhlásily, že lidé, kteří z Wu-chanu nepochází, nebyli v kontaktu s nemocnými a neprojevují symptomy nákazy, budou moci město opustit.

  Karanténa v aglomeraci zastavila provoz hromadné dopravy a uzavřela obchody nebo kina.

 • Rakousko obnovilo vlakové spojení s Itálií

  Ve vlaku z Benátek do Mnichova, který v neděli večer musel zůstat stát na hraničním nádraží na italském území, bylo asi 300 cestujících, převážně Němců a Rakušanů. U dvou Němek, které nastoupily v Benátkách, bylo zjištěno podezření na koronavirus, což italské státní dráhy Ferrovie dello Stato (FS) sdělily rakouským drahám ÖBB. Dráhy následně o situaci informovaly rakouské ministerstvo vnitra a úřady vjezdu vlaku do Rakouska zabránily.

  Důležité železniční spojení přes Brennerský průsmyk bylo přerušeno asi na čtyři hodiny, uvedla agentura Reuters. Připomněla, že rakouský ministr vnitra Karl Nehammer ještě v neděli uvedl, že dnes se sejde skupina, která má na starosti koronavirus, aby diskutovala o zavedení pohraničních kontrol s Itálií.

  „Poplach je odvolán, testy u dvou podezření skončily negativním výsledkem,“ uvedlo rakouské ministerstvo vnitra. Rakouské dráhy ÖBB následně ohlásily, že úřední uzavření tratě přes Brenner bylo zrušeno. Dnes mají vlaky jezdit podle jízdního řádu.

Další články