Hlavní obsah
Online

Nebezpečný koronavirus: Evropa má první dva potvrzené případy

Foto: ČTK

Japonští lékaři při preventivním cvičení v Tokiu.

23. 1. 15:35
aktualizováno • 24. 1. 22:32

Čínský koronavirus se dál šíří po světě, v pátek večer oznámila první dva případy Francie. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom informovaly zpravodajské agentury.

Článek

Podle francouzského ministerstva je pravděpodobné, že se budou objevovat další případy. Na vývoji vakcíny už pracují vědci z celého světa. Podle předchozích zkušeností s podobnými epidemiemi by mohla být vakcína k dispozici do šesti měsíců.

Po Wu-chanu, který je od čtvrtka prakticky uzavřený, přerušilo letecké, autobusové i vodní spojení s ostatními částmi Číny dalších 12 měst v centrální provincii Chu-pej. Tato opatření, jejichž cílem je zabránit šíření nákazy, se týkají desítek milionů lidí.

Kvůli preventivním opatřením padly plány stamilionů Číňanů oslavit lunární Nový rok s příbuznými. Jde o největší svátek roku, kdy lidé v Číně vyrážejí na poutě na prostranstvích před chrámy, sledují ohňostroje a sjíždějí se na rodinné sešlosti a hostiny. Letos připadl na sobotu 25. ledna.

 • Koronavirem se na světě nakazilo už 876 lidí

  I přes uzavřená města, obchodní centra i zábavní parky počet nemocných nadále roste. V současnosti je na světě 876 lidí, kteří jsou nakaženi nebezpečným virem.

 • Dva případy koronaviru hlásí Jižní Korea

  Vláda Jižní Koreje potvrdila nákazu koronavirem u druhého občana. Je jím padesátiletý muž, jenž před nedávnem navštívil čínské město Wu-chan, ze kterého se nákaza rozšířila.

 • Šanghaj kvůli koronaviru uzavírá Disneyland

  Proslulý zábavní park Disneyland v čínské Šanghaji bude od soboty uzavřen. Provozovatelé tak chtějí zabránit šíření nebezpečného koronaviru.

  „Budeme nadále bedlivě monitorovat situaci. Jsme v kontaktu s místní vládou a hned, jak to bude možné, oznámíme datum, kdy se park znovu otevře,“ uvádí zábavní resort na svém webu.

 • Nejmladší obětí koronaviru je 36letý muž

  Většině dosavadních obětí koronaviru bylo přes šedesát let. Smrtící virus ale postihl také mladší lidi. Vláda čínské provincie Chu-pej informovala, že nejmladší obětí je 36letý muž, který zemřel ve čtvrtek.

 • Video: Ve Wu-chanu staví novou nemocnici

  Ve městě Wu-chan, které je v současnosti v karanténě, se staví nová provizorní nemocnice, v níž má být k dispozici tisíc lůžek. Stavba nemocnice, kam se mají přemístit pacienti s koronavirem, má být dokončena 3. února.

 • V Británii už na přítomnost viru testovali 14 lidí

  Britské úřady informují o 14 případech lidí, u kterých bylo či je podezření na koronavirus. U pěti lidí se virus neprokázal, dalších devět jich čeká na výsledky.

 • Vakcínu proti viru máme do šesti měsíců, míní vědci

  Na vývoji účinné vakcíny proti koronaviru se podílejí vědci z celého světa. Jeden vědecký tým byl ustaven také v Austrálii.

  „V Queenslandu působí jedna ze tří vědeckých skupin, které se podílejí na co nejrychlejším vývoji vakcíny. Pokud se jim podaří zopakovat v laboratořích podobné postupy, jako když lékaři vyvíjeli vakcíny proti ostatním virům jako ebola nebo chřipka, může mít svět účinný štít proti koronaviru do šesti měsíců,“ uvádí australská zpravodajská agentura AAP.

 • Hromadná doprava už nejezdí v deseti velkých čínských městech

  Aby Čína zabránila šíření koronaviru, rozhodla se pozastavit provoz městské hromadné dopravy v desítce velkých měst. Ruší se také velké akce. Návštěvníci se nedostanou do čínského Zakázaného města nebo na každoroční fotbalový turnaj v Hongkongu, píše BBC. Úřady taktéž zrušily většinu akcí v souvislosti s oslavami nového lunárního roku.

 • Přítomnost koronaviru testují také v Austrálii

  „Už jsme otestovali čtyři osoby, u kterých jsme měli na koronavirus podezření. Všechny případy jsou negativní,“ informovala pro The Guardian šéfka zdravotnického úřadu v Queenslandu Jeannette Youngová. „Další dva lidi musíme vyšetřit,“ dodala.

 • Na koronavirus už zemřelo 26 lidí, nakažených je 830

  Už 26 obětí evidují čínské úřady v souvislosti se šířením nového typu koronaviru. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila dnes vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

  Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 „uzdravených“ lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1 072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

 • Japonsko a USA hlásí další pacienty s koronavirem

  U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde o druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

  Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

 • 23. 1. 2020

 • Pouze ve třech čínských provinciích zatím nepotvrdili výskyt viru

  Po potvrzení dvou případů koronaviru v provincii Kan-su zůstávají bez případů nákazy pouze tři čínské administrativní oblasti.

 • WHO: Koronavirus zatím nepředstavuje událost mezinárodního významu

  Koronavirus podle pohotovostního výboru svolaného Světovou zdravotnickou organizací (WHO) dosud nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu.

  „Výbor pro mimořádné události shledal, že je příliš brzy na to, abychom šíření koronaviru mohli považovat za mimořádnou zdravotní událost mezinárodního významu,“ řekl novinářům ve čtvrtek předseda výboru Didier Houssin.

 • Ve Wu-chanu vyroste nová nemocnice

  Místní vláda ve Wu-chanu se rozhodla postavit novou specializovanou nemocnici, která má přijímat pacienty s koronaviry již za pouhých šest dní.

  Místní vláda uvedla, že následuje příklad nemocnice postavené v Pekingu z roku 2003, která pomohla omezit šíření koronaviru SARS.

 • AFP: Úzkost čiší z posledních cestujících z Wu-chanu

  Strach je přímo hmatatelný mezi cestujícími, kterým se podařilo odletět posledními letadly z Wu-chanu před uvalením karantény na toto čínské velkoměsto, píše agentura AFP.

  Poslední letadlo z Wu-chanu přistálo na tokijském letišti Narita dnes. Od dnešní desáté hodiny místního času (04:00 SEČ) už žádný vlak ani letadlo jedenáctimilionový Wu-chan nesmí opustit.

 • Hlavní hygienička ČR: Riziko, že se nákaza dostane k nám, tu je. Ale netřeba panikařit

  „Riziko, že by se nákaza mohla dostat do Česka, tady je. Je vyhodnocováno jako riziko střední. Kdy se sem nějaký případ dostane, a zda vůbec, to nyní nelze říci,“ řekla Seznam Zprávám hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Podle ní však není třeba panikařit, čeští hygienici sledují kroky WHO a jsou v kontaktu s ostatními evropskými kolegy.

 • Ceny ropy kvůli šíření koronaviru klesají

  Ceny ropy dnes klesají o zhruba dvě procenta. Mohou za to obavy, že šíření nového koronaviru v Číně by mohlo zbrzdit ekonomický růst a snížit poptávku po pohonných hmotách. Ztráty částečně omezila zpráva o vývoji zásob v USA.

  Kolem 17:40 SEČ cena severomořské ropy Brent ztrácela dvě procenta a obchodovala se za 61,94 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI ve stejnou dobu klesala o 2,2 procenta na 55,49 dolaru za barel.

 • Indická zdravotní sestra se nakazila starší formou koronaviru

  Dřívější informaci indického ministerstva zahraničí, že indická zdravotní sestra v Saúdské Arábii je infikována koronavirem, se ukázala jako nepravdivá. Podle indického konzulátu v saúdském městě Džidda zdravotní sestra trpí nemocí MERS, která se objevila v roce 2015 a je jinou formou koronaviru. Oproti SARS má podstatně větší úmrtnost, ale naopak se výrazně pomaleji šíří.