Hlavní obsah

Koronavirus v číslech: Za pondělí 672 přibylo nakažených

22. 9. 0:00
aktualizováno • 9:10

Počet testů, nakažených, vyléčených, sedmidenní průměry a trendy. Podívejte se na aktuální, komplexní přehled Seznam Zpráv ke koronavirové epidemii.

Článek

Data jsou denně automaticky aktualizována z otevřených dat ÚZIS. Jejich publikace bývá oproti textovému reportu opožděná.

V Česku v pondělí přibylo 672 nových případů nákazy novým typem koronaviru. Před týdnem to bylo 479 případů. Je to největší denní přírůstek od 24. května, kdy přibylo 697 případů.

Epidemie se nyní šíří nejvíce v okolí Prahy - okres Beroun má za poslední týden 89 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Druhým nejpostiženějším okresem je Opava s 83 nakaženými na 100 tisíc obyvatel. Frýdek-Místek má 65 a Praha-západ 59 nakažených na 100 tisíc za poslendích 7 dní.

Počet hospitalizovaných s covidem roste, aktuálně je v nemocnicích 206 pacientů.

Podrobnou mapu, jak se šíří nákaza, naleznete ZDE.

Od začátku loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, bylo v zemi potvrzeno přes 1,68 milionu případů koronaviru. Drtivá většina nakažených se vyléčila a 30 454 lidí s covidem-19 dosud zemřelo.

Podívejte se na aktuální epidemickou situaci.

Týdenní incidence

Rozhodující parametr pro rozvolňování protiepidemických opatření. Jedná se o sedmidenní přírůstek nových případů nákazy covidem-19. Na počtu nově nakažených vůči 100 tisícům obyvatel v každém kraji závisí otevírání mateřských škol či galerií a muzeí. Pokud jde například o školky, toto číslo musí být nižší než 100. Od celostátní incidence pod 100 se pak odvíjí otevírání obchodů a dalších služeb.

Následující graf ukazuje přírůstky za poslední měsíc.

Celkový vývoj pozitivních případů od začátku epidemie je pak možné sledovat v tomto grafu:

Denní a kumulativní počet nových případů ale nejsou jediným ukazatelem vývoje situace. Graf níže ukazuje situaci z dlouhodobého hlediska na klouzavém průměru.

Testování

Grafy níže ukazují počty pozitivních a negativních testů denně, jejich poměr, a také jak se tento poměr vyvíjí v klouzavém, sedmidenním průměru. Pozitivita testů je důležitá statistika. Například WHO považuje pozitivitu nižší, než 4 % jako takovou, kdy je šíření nákazy pod kontrolou.

Od září se kvůli zapojení antigenních testů rozdělují výstupy testování do čtyř kategorií. Mezi těmi si můžete přepínat šipkami ve spodní části pod grafem klouzavého průměru.

Sedmidenní poměr pozitivních testů na grafu výš ukazuje, jak se v čase pohybuje průměrné zastoupení pozitivních testů v denním počtu. Tedy nehraje roli, kolik testů bylo provedeno, a jde pouze o poměr těch pozitivních.

Kolik je hospitalizovaných

Jednou z nejdůležitějších statistik je počet hospitalizovaných a jejich podíl v těžkém stavu. Když tyto počty rapidně stoupají, hrozí zahlcení zdravotnického systému.

Česko má v EU nadprůměrný počet nemocničních lůžek v přepočtu na obyvatelstvo. Podle Eurostatu země disponuje 411 lůžky na 100 tisíc obyvatel, zatímco průměr EU dělá 372,2.

Počet úmrtí a statistická smrtnost

Grafy níže ukazují klouzavý průměr (stejně jako u počtu případů) všech úmrtí v souvislosti s nákazou covidem-19. Stav klouzavého průměru tak ukazuje, kolik lidí denně v Česku podlehne nemoci v průměru.

Druhý graf ukazuje absolutní hodnoty úmrtí.

Údaje o smrtnosti se vždy vypočítávají ze známého počtu případů a známého počtu úmrtí. Smrtnost onemocnění covid-19 v České republice se ale s časem mění, jak ukazuje graf níže.

Smrtnost se může měnit z více důvodů. Statisticky na ni má velký vliv počet testů, protože rychlé a početné testování navýší počet známých případů, a tím může snížit číslo udávající smrtnost. Vliv na ni má ale také například medián věku nakažených osob. Tedy pokud se během určité doby nakazí mladí a zdraví lidé, smrtnost se v čase sníží. A naopak se může zvýšit, když virus zasáhne ohrožené skupiny, jako jsou například pečovatelské domy.

Na skutečnou smrtnost může mít dále vliv mnoho faktorů. Patří mezi ně například kapacity a úroveň zdravotnictví.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované