Hlavní obsah

Koronavirus v číslech: V pondělí přibylo 17 599 případů

Foto: Seznam Zprávy

Podívejte se na data popisující situaci v České republice v interaktivních grafech a mapě níže.

Reklama

29. 10. 0:00
aktualizováno • 5:58

V pondělí přibylo v Česku 17 599 nový případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o 3000 více než před týdnem. V nemocnicích bojuje o život přes tisíc lidí ve vážném stavu.

Článek

Data jsou denně automaticky aktualizována z otevřených dat ÚZIS. Jejich aktualizace bývá v ranních hodinách oproti textovému reportu opožděná.

V pondělí v Česku přibylo 17 599 potvrzených případů koronaviru. Minulé pondělí byl počet zhruba o 3000 případů covidu-19 nižší. Počet hospitalizovaných s koronavirem se mírně zvýšil na 6394 pacientů, v těžkém stavu je 1022 z nich.

Podrobnou mapu, jak se šíří nákaza, naleznete ZDE.

Za celý minulý týden odhalily laboratoře v Česku 128 510 případů koronaviru. Je to zhruba o 21 000 případů více než o týden dříve. Počet hospitalizovaných se od minulé neděle zvýšil o více než 400 lidí. Přibylo 165 pacientů v těžkém stavu.

Incidenční číslo se dostalo zpět nad 1 230, k dnešku na 100 tisíc obyvatel za sedm dní připadá 1201 nově potvrzených nákaz.

Laboratoře v pondělí provedly zhruba 77 639 PCR testů a 38 622 antigenních.

Novým koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo více než 2,1 milionu lidí. Zemřelo 33 069 z nich. Za listopad je úmrtí bezmála 2000, denní počty zemřelých pětkrát přesáhly stovku a jsou nejvyšší od počátku dubna.

Týdenní incidence

Jedná se o sedmidenní přírůstek nových případů nákazy covidem-19 na 100 tisíc obyvatel.

Následující graf ukazuje přírůstky za poslední měsíc.

Celkový vývoj pozitivních případů od začátku epidemie je pak možné sledovat v tomto grafu:

Denní a kumulativní počty nových případů ale nejsou jediným ukazatelem vývoje situace. Graf níže ukazuje situaci z dlouhodobého hlediska na klouzavém průměru.

Testování

Grafy níže ukazují počty pozitivních a negativních testů denně, jejich poměr a také to, jak se tento poměr vyvíjí v klouzavém sedmidenním průměru. Pozitivita testů je důležitá statistika. Například WHO považuje pozitivitu nižší než 4 % jako takovou, kdy je šíření nákazy pod kontrolou.

Od září se kvůli zapojení antigenních testů rozdělují výstupy testování do čtyř kategorií. Mezi těmi si můžete přepínat šipkami ve spodní části, pod grafem klouzavého průměru.

Sedmidenní poměr pozitivních testů na grafu výše ukazuje, jak se v čase pohybuje průměrné zastoupení pozitivních testů v denním počtu. Nehraje tedy roli, kolik testů bylo provedeno, a jde pouze o poměr těch pozitivních.

Kolik je hospitalizovaných

Jednou z nejdůležitějších statistik je počet hospitalizovaných a jejich podíl v těžkém stavu. Když tyto počty rapidně stoupají, hrozí zahlcení zdravotnického systému.

Česko má v EU nadprůměrný počet nemocničních lůžek v přepočtu na obyvatelstvo. Podle Eurostatu země disponuje 411 lůžky na 100 tisíc obyvatel, zatímco průměr EU je 372,2.

Počet úmrtí a statistická smrtnost

Grafy níže ukazují klouzavý průměr (stejně jako u počtu případů) všech úmrtí v souvislosti s nákazou covidem-19. Stav klouzavého průměru tak ukazuje, kolik lidí denně v Česku podlehne nemoci v průměru.

Druhý graf ukazuje absolutní hodnoty úmrtí.

Údaje o smrtnosti se vždy vypočítávají ze známého počtu případů a známého počtu úmrtí. Smrtnost onemocnění covid-19 v České republice se ale s časem mění, jak ukazuje graf níže.

Smrtnost se může měnit z více důvodů. Statisticky na ni má velký vliv počet testů, protože rychlé a početné testování navýší počet známých případů, a tím může snížit číslo udávající smrtnost. Vliv na ni má ale také například medián věku nakažených osob. Tedy pokud se během určité doby nakazí mladí a zdraví lidé, smrtnost se v čase sníží. A naopak se může zvýšit, když virus zasáhne ohrožené skupiny, jako jsou například pečovatelské domy.

Na skutečnou smrtnost může mít dále vliv mnoho faktorů. Patří mezi ně například kapacity a úroveň zdravotnictví.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované