Hlavní obsah

Koronavirus v číslech: Ve středu přibylo 25 989 nově nakažených a 4 689 reinfekcí

1. 1. 0:00
aktualizováno • 6:14

Testy ve středu úterý prokázaly 25 989 nově nakažených, k tomu přibylo 4 689 reinfekcí.

Reklama

Článek

Data jsou denně automaticky aktualizována z otevřených dat ÚZIS. Jejich aktualizace bývá v ranních hodinách oproti textovému reportu opožděná.

Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Ve středu bylo nově nakažených 25 989, což je o 2 500 méně než při rekordním úterku, kdy byl přírůstek zatím nejvyšší za celou dobu pandemie. Reinfekcí laboratoře zaznamenaly 4 689.

Dramaticky stoupla i incidence, na 100 000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 1086 nově nakažených, ještě ve středu to bylo 950.

Predikce Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukazují, že denní počty nakažených by se na vrcholu omikronové vlny epidemie na konci ledna mohly dostat k 50 000 případů denně. Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek v úterý v rozhovoru pro Televizi Seznam uvedl, že reálný počet nakažených v populaci nebude kvůli limitující kapacitě testů znám. „Do deseti dnů však budeme vědět, jestli omikron zahltí nemocnice, nebo ne,“ řekl.

Znovu mírně klesnul počet lidí v nemocnicích. Ve středu vyžadovalo nemocniční péči 1615 pacientů s onemocněním covid-19, z nich 245 bylo v těžkém stavu. Loni na přelomu listopadu a prosince, kdy přibývalo přes 20 000 nakažených denně, bylo hospitalizovaných s covidem přes 7000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Podrobnou mapu, jak se šíří nákaza, naleznete ZDE.

Lékaři stále upozorňují na to, že nejlepší prevencí před vážným průběhem je očkování. Proti omikronu pak zejména přeočkování posilující dávkou. V Česku se proti koronaviru očkuje už víc než rok, zdravotníci od té doby podali skoro 16,6 milionů dávek vakcíny. V úterý se přišlo naočkovat 55 428 lidí. Přes 47 348 z nich dostalo posilující dávku. Ukončené očkování proti koronaviru má v Česku téměř 6,74 milionu lidí a víc než 3,32 milionu naočkovaných dostalo posilující dávku. Nárok na vakcínu mají zájemci od pěti let.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,65 milionu případů nákazy a zemřelo 36 937 lidí s prokázaným onemocněním covid-19.

Týdenní incidence

Jedná se o sedmidenní přírůstek nových případů nákazy covidem-19 na 100 tisíc obyvatel.

Následující graf ukazuje přírůstky za poslední měsíc.

Celkový vývoj pozitivních případů od začátku epidemie je pak možné sledovat v tomto grafu:

Denní a kumulativní počty nových případů ale nejsou jediným ukazatelem vývoje situace. Graf níže ukazuje situaci z dlouhodobého hlediska na klouzavém průměru.

Opakovaná nákaza covidem-19

Ministerstvo zdravotnictví sleduje také počet takzvaných reinfekcí, tedy opakovaně potvrzených nákaz, kdy od předchozího pozitivního testu uplynulo minimálně 60 dní. Tyto případy nepočítá do celkového počtu potvrzených nakažených, ale vykazuje je zvlášť jako podezření na reinfekci. Zda se jedná o opakovanou nákazu, pak zpětně potvrzuje Státní zdravotní ústav.

V datech ÚZIS se poprvé opakovaná nákaza objevila v červenci 2020. Celkový vývoj těchto případů od začátku epidemie je pak možné sledovat v tomto grafu:

Testování

Grafy níže ukazují počty pozitivních a negativních testů denně, jejich poměr a také to, jak se tento poměr vyvíjí v klouzavém sedmidenním průměru. Pozitivita testů je důležitá statistika. Například WHO považuje pozitivitu nižší než 4 % jako takovou, kdy je šíření nákazy pod kontrolou.

Od září se kvůli zapojení antigenních testů rozdělují výstupy testování do čtyř kategorií. Mezi těmi si můžete přepínat šipkami ve spodní části, pod grafem klouzavého průměru.

Sedmidenní poměr pozitivních testů na grafu výše ukazuje, jak se v čase pohybuje průměrné zastoupení pozitivních testů v denním počtu. Nehraje tedy roli, kolik testů bylo provedeno, a jde pouze o poměr těch pozitivních.

Kolik je hospitalizovaných

Jednou z nejdůležitějších statistik je počet hospitalizovaných a jejich podíl v těžkém stavu. Když tyto počty rapidně stoupají, hrozí zahlcení zdravotnického systému.

Česko má v EU nadprůměrný počet nemocničních lůžek v přepočtu na obyvatelstvo. Podle Eurostatu země disponuje 411 lůžky na 100 tisíc obyvatel, zatímco průměr EU je 372,2.

Počet úmrtí a statistická smrtnost

Grafy níže ukazují klouzavý průměr (stejně jako u počtu případů) všech úmrtí v souvislosti s nákazou covidem-19. Stav klouzavého průměru tak ukazuje, kolik lidí denně v Česku podlehne nemoci v průměru.

Druhý graf ukazuje absolutní hodnoty úmrtí.

Údaje o smrtnosti se vždy vypočítávají ze známého počtu případů a známého počtu úmrtí. Smrtnost onemocnění covid-19 v České republice se ale s časem mění, jak ukazuje graf níže.

Smrtnost se může měnit z více důvodů. Statisticky na ni má velký vliv počet testů, protože rychlé a početné testování navýší počet známých případů a tím může snížit číslo udávající smrtnost. Vliv na ni má ale také například medián věku nakažených osob. Tedy pokud se během určité doby nakazí mladí a zdraví lidé, smrtnost se v čase sníží. A naopak se může zvýšit, když virus zasáhne ohrožené skupiny, jako jsou například pečovatelské domy.

Na skutečnou smrtnost může mít dále vliv mnoho faktorů. Patří mezi ně například kapacity a úroveň zdravotnictví.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované