Hlavní obsah

Část senátorů podává ústavní stížnost kvůli povinnému očkování

Foto: Seznam, Seznam Zprávy

Senátor Jiří Růžička

Reklama

29. 12. 2021 11:28
aktualizováno • 29. 12. 2021 12:01

Skupina senátorů v čele s Jiřím Růžičkou (STAN) se rozhodla podat ústavní stížnost na vyhlášku bývalé vlády o povinném očkování pro vybrané skupiny lidí.

Článek

„Vyhláška dále rozděluje už tak polarizovanou společnost, nehledá jiné cesty řešení velkého problému a je naprosto nevymahatelná,“ zdůvodnil senátor na twitteru, proč se k podání stížnosti rozhodli. Jiří Růžička dodal, že skoro všichni očkovaní jsou.

Odkázal také na nedávný průzkum, podle kterého s povinným očkováním souhlasí 52 procent lidí a 42 procent nikoliv, přičemž mezi nenaočkovanými je proti němu 89 procent lidí a mezi očkovanými 26 procent lidí.

Povinném očkování se bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) rozhodla zavést od března 2022 pro lidi nad 60 let a vybrané profese. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování minimálně pro seniory.

Záměr napadnout u Ústavního soudu vyhlášku o povinném očkování oznámili před dvěma týdny také poslanci SPD. K podání návrhu Ústavnímu soudu na zrušení vyhlášky je potřeba 25 poslanců či deseti senátorů, SPD má 20 členů dolní komory.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) před Vánocemi oznámil, že předloží do poloviny února vládě novelu očkovací vyhlášky, která již nebude zahrnovat povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let. Přesné znění podle něj bude záležet i na datech o variantě viru omikron. Válek považuje také za nutné sladit postup při očkování členů vybraných profesních skupiny skupin s WHO, kdy by podle něj mohli být očkovaní na základě testu protilátek. „Dovedu si představit, pokud omicron totálně nezmění pravidla, tak že pak takto budeme postupovat,“ řekl ministr.

Bývalou vládou schválená vyhláška má od března zavést povinné očkování pro zaměstnance zdravotnických zařízení a studenty zdravotnických oborů, pro pracovníky v sociálních službách, hasiče včetně části dobrovolníků, vojáky a jejich aktivní zálohy, pro policisty a městské strážníky nebo celníky.

Ústavní soud o povinnosti podstoupit očkování už v minulosti rozhodoval. V roce 2014 zamítl návrh na zrušení části zákona o ochraně veřejného zdraví, v níž zrušení pasáže o povinném očkování domáhali rodiče kvůli odmítnutí pravidelného očkování jejich tehdy nezletilé dcery.

Reklama

Doporučované