Hlavní obsah
Online

Budoucí ministr Válek: S omikronem musíme být připraveni na všechno

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Reklama

30. 11. 2021 8:38
aktualizováno • 30. 11. 2021 17:53

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný premiér Petr Fiala (ODS) pro jednou opustili politické soupeření a společně vystoupili na tiskové konferenci Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům.

- V pondělí přibylo v Česku 17 599 nový případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o 3000 více než před týdnem. V nemocnicích bojuje o život přes tisíc lidí ve vážném stavu. Statistiky ZDE.

- Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by jako první tři kroky v boji s covidem-19 sjednotil postup léčby při využití monoklonálních protilátek, dočasně omezil plánovanou a neakutní péči k rovnoměrnému zatížení nemocnic a výrazně navýšil kapacity PCR testů. Více ZDE.

- Světová zdravotnická organizace uvedla, že varianta koronaviru označovaná jako omikron se pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a představuje „velmi vysoké“ riziko. Kvůli obavám z dalšího vývoje pandemie řada zemí omezuje cestování. Detaily ZDE.

Společná tisková konference Andreje Babiše a Petra Fialy. (Video: ČTK)

 • Autor výzvy: Zapojme ambulance a digitalizaci

  Výzvu k očkování milionu posilujících dávek připravil lékař Radek Mounajjed. „Věřím tomu, že to zvládneme. Máme dvě cesty. Žádám všechny kolegy v ambulantní sféře, aby se přihlásili do našeho dobrovolnického seznamu. Každá hodina práce kolegy z ambulance může pomoci. Musíme použít digitalizaci celého procesu zadávání očkování,“ uvedl Mounajjed. Digitalizace musí být tak jednoduchá, aby se „dostala ke každé babičce“.

 • Fiala: Je potřeba ukázat společnou vůli

  Premiér Petr Fiala považuje tuto iniciativu za důležitou. „Jsem přesvědčen, že jsou situace, kdy je potřeba ukázat společnou vůli. A boj s nemocní covid-19 takovou situací nepochybně je. Máme společný zájem, abychom dosáhli toho, že se co nejvíc lidí naočkuje,“ uvedl Fiala a poděkoval zdravotníkům.

 • Babiš: Očkujte se, vakcína je bezpečná

  Premiér Andrej Babiš ujistil občany, že se nejedná o experimentální vakcínu. „Chceme podpořit naše vědce, kteří vysvětlí, že jsou vakcíny bezpečné a je to jediné řešení. Chceme, aby se lidi očkovali,“ uvedl Babiš.

 • Babiš: Epidemie nezná politické bariéry

  Premiér Andrej Babiš zahájil společnou konferenci s premiérem Petrem Fialou. „Epidemie nezná politické bariéry a týká se nás všech. Politika musí jít stranou. Je to neobvyklé, ale premiér v demisi a designovaný premiér mají společnou konferenci,“ uvedl Babiš. Cílem výzvy je naočkovat třetí dávkou milion lidí za týden, Babiš to označil za ambiciózní, ale možné.

 • Studenti kvůli očkování posílají předžalobní výzvu na univerzitu

  Skupina studentů poslala vedení Masarykovy univerzity předžalobní výzvu kvůli údajnému tlaku na vakcinaci proti covidu-19 a vyžadování pravidelných testů od těch vysokoškoláků, kteří očkování nepodstoupí. Pětici studentů se nelíbí ani povinnost vkládat informace o očkování, prodělané nemoci nebo testu do informačního systému, kde údaje uvidí vyučující. Splnění povinnosti je podmínkou účasti na prezenční výuce. O předžalobní výzvě dnes ČTK informovala advokátka Zuzana Candigliota.

 • U nikoho dalšího se zatím omikron neprokázal

  V Jihomoravském kraji vyšly negativní testy na covid-19 sedmi lidem, kteří cestovali v letadle s člověkem nakaženým variantou omikron. U dalších dvou se na výsledky čeká. ČTK to dnes řekla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Případy nesouvisely se ženou z Liberce, která se vrátila z Afriky a je prvním potvrzeným případem omikronu v ČR.

 • Otevřete adventní trhy, píše starostka Fialovi s Babišem

  Primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava) vyzvala v otevřeném dopise premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a nově jmenovaného premiéra Petra Fialu (ODS), aby zrušili zákaz adventních a vánočních trhů. Uvedla, že chápe nutnost omezovat sociální kontakt kvůli epidemii, výše zmíněné opatření podle ní ale nedává smysl. Zároveň uvedla, že nechce ‚švejkovat‘ a pravidla obcházet. Text dopisu radnice zveřejnila na webu.

 • Fiala: Vystoupení s Babišem je signál pro veřejnost

  Petr Fiala pokládá společnou výzvu k očkování s premiérem Andrejem Babišem za dobrý nápad. „Myslím si, že to je poprvé, kdy společně s Andrejem Babišem vystoupíme na tiskové konferenci. Pokládám to za důležitý signál i pro veřejnost, že hledáme všechny cesty navzdory tomu, že máme rozdílené politické názory, jak co nejvíce lidí přesvědčit, aby se nechali naočkovat. Je to i řešení, jak zvládnout takovou rychlou vlnu očkování, protože naštěstí zájem o očkování v poslední době u veřejnosti roste,“ řekl premiér Petr Fiala ráno ve vysílání Radiožurnálu.

 • Děti ve věku 5 až 11 let se budou hlásit k očkování proti covidu od 13. prosince

  Registrace dětí ve věku pět až 11 let k očkování proti covidu-19 by se měly spustit 13. prosince. Řekl to ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). První vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech, které Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila 25. listopadu, by pro ně měly do ČR dorazit v týdnu od 20. prosince. Zatím jich je objednáno 300 000 dávek.

  Názorový střet k očkování dětí čtěte zde:

 • Kulveit: Na vrcholu nákazy jsme už teď, situace v nemocnicích se ale zhorší

  „Z prediktivních modelů mi vychází jako nejpravděpodobnější scénář, že na vrcholu vlny nákaz jsme už teď, pokud uvažujeme, kolik lidí se skutečně každý den nakazí. To bohužel znamená, že situace v mnoha nemocnicích se bude ještě zhoršovat. Zároveň to ale znamená, že parametr, který jako jediný zatím dokázal každého ministra zdravotnictví donutit k akci – počet hospitalizovaných na JIP –, nepřekročí kapacitu českých nemocnic, transformovaných z velké části na covidária,“ píše ve své poznámce k aktuálnímu stavu věcí Jan Kulveit, expert na globální rizika a modelování pandemií působící na Oxfordu. „Lockdown by za této situace především urychlil pokles a chránil zdravotnictví. Co dělat, je pak nutně částečně politická otázka. Pokud chápu, většina vítězné i poražené politické reprezentace voličům slíbila spíš ‚žádné nepopulární kroky‘ než ‚běžně fungující zdravotnictví,“ přemýšlí.

 • Část stánků na vánočních trzích v Brně zůstává otevřená, funguje i virtuální trh

  Část stánků na vánočních trzích v centru Brna zůstává otevřená. Umožňuje to výjimka ze zákazu pořádání vánočních trhů, která se podle vedení Brna vztahuje nejen na vánoční stromky, ale také na zboží spjaté výhradně s Vánoci a adventem, jako je chvojí, adventní věnce či vánoční ozdoby. Nájemcům stánků, kteří otevřít nemohou a požádají o to, vrátí pořadatelé nájemné. Vedení Brna a městské části Brno-střed o tom informovalo v tiskové zprávě.

  „S prodejci jsme v každodenním a intenzivním kontaktu. Na základě dnešní domluvy s vedením města jsme začali řešit s těmi, kterých se výjimka týká, jestli a za jakých podmínek budou chtít na stáncích své zboží prodávat,“ uvedla Jana Janulíková, ředitelka Turistického informačního centra Brno, které pořádá trhy na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí.

 • Koronavirem se do června nakazilo 13,9 procenta zubních lékařů

  Koronavirem se podle průzkumu České stomatologické komory do konce letošního června nakazilo asi 13,9 procenta zubních lékařů. Vyplývá to z dotazníkového šetření komory, které vyplnilo přes 2700 stomatologů. Z běžné populace do konce června onemocnělo 15,6 procenta. Podle aktuálních dat k neděli 28. listopadu bylo pozitivně testovaných už zhruba 2,1 milionu osob, tedy skoro pětina.

  V dotazníku podle komory 658 zubních lékařů uvedlo, že onemocnělo, z toho 15 opakovaně. „U 57 procent z nich bylo onemocnění verifikováno PCR testem. U 24 procent byla diagnóza stanovena pouze na základě klinických příznaků,“ uvedla komora v tiskové zprávě. Za prokázaný případ nákazy se podle Ministerstva zdravotnictví považuje pouze ten potvrzený PCR testem.

 • Babiš a Fiala společně vyzvou k očkování

  Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný premiér Petr Fiala (ODS) pro jednou opustí politické soupeření a v 10:30 vystoupí společně na tiskové konferenci Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden a pomozme našim zdravotníkům. Společný projev politických nepřátel přinesou Seznam Zprávy v přímém přenosu.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy