Hlavní obsah
Online

Vláda změnila pravidla pro očkované, vrací se PCR testy

Foto: ČTK

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Reklama

29. 11. 2021 8:41
aktualizováno • 29. 11. 2021 17:24

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Lidé očkovaní proti covidu-19 po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den po kontaktu na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí.

- Ministerstvo zdravotnictví bude podle Adama Vojtěcha povinné očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let proti covidu-19 navrhovat od 1. brezna 2022.

- Hlavní hygienička Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus, potvrdil Radiožurnálu mluvčí ministerstva zdravotnictví. Příznaky onemocnění nemá. Covidem se nakazil i ministr zdravotníctví Adam Vojtěch (za ANO). Více ZDE.

- Žena z Liberce, která se nakazila koronavirem, má variantu omikron. Definitivní výsledek testu dnes oznámila liberecká nemocnice. Jde o první potvrzený případ varianty v republice.

- Prezident Miloš Zeman uvedl, že jediným řešením epidemie je povinné očkování. „Uvažujme podobně jako Rakousko o povinném očkování, protože se zdá, že je to opravdu jediná cesta, jak se z té covidové krize dostat,“ řekl.

- V neděli v Česku přibylo 9292 potvrzených případů koronaviru, což je dosud nejvyšší nedělní nárůst. Více ZDE.

 • Za minulý týden přibylo 129 tisíc nakažených

  Za celý minulý týden odhalily laboratoře v Česku 128 510 případů koronaviru. Je to zhruba o 21 000 případů více než o týden dříve. Počet hospitalizovaných se od minulé neděle zvýšil o více než 400 lidí. Přibylo 165 pacientů v těžkém stavu.

 • Ve školách se koná druhé kolo plošného testování na covid-19

  V základních a středních školách se dnes koná další kolo plošného testování na covid-19. Podobně jako minulý týden se týká neočkovaných, kteří v uplynulých 180 dnech neprodělali nákazu novým typem koronaviru. Školy mají pro testování žáků zásoby antigenních testů od státu, pro neočkované učitele musí zajistit testování samy. Testování bude podle rozhodnutí vlády pokračovat i v dalších týdnech, opakovat se má vždy v pondělí do konce února.

 • Zaměstnavatelé musejí do dneška dokončit první kolo testování pracovníků

  Zaměstnavatelé musejí do dnešního dne dokončit prvního kolo testování neočkovaných pracovníků. Testování především prostřednictvím antigenních samotestovacích sad je povinné jednou za týden, týká se všech typů firem včetně živnostníků, vztahuje se na státní organizace i obce. Testovat se nemusejí lidé, kteří pracují z domu, a ti, kteří se při práci nestýkají s dalšími lidmi. Podniky by stejně jako dříve měly mít možnost čerpat na test určený k sebetestování příspěvek 60 korun z fondu prevence zdravotních pojišťoven.

 • Kandidát na vicepremiéra Bartoš bude se Zemanem jednat přes plexisklo

  Prezident Miloš Zeman dnes schůzkou se šéfem Pirátů Ivanem Bartošem zahájí sérii jednání s kandidáty na ministry koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s Piráty a Starosty. Bartoš by se v nové vládě měl stát vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj. Za Zemanem pojede do Lán jako první z nominantů, hlava státu je plánuje přijímat v abecedním pořadí.

  Protože je prezident kvůli onemocnění covidem v izolaci, bude mít jednání obdobný režim jako nedělní jmenování premiéra Petra Fialy (ODS), informoval v neděli mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Nového premiéra jmenoval Zeman zpoza plexisklové bariéry, později s ním mluvil zhruba 45 minut prostřednictvím videokonference.

  Foto: Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta

  Stejně jako včera s Fialou bude i dnes prezident mluvit s Bartošem přes plexisklo.

 • Svrčinová má koronavirus

  Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Podle mluvčího zůstane Svrčinová dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na covid ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh, pracovat chce z domova.

  Ministr v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že jeho rizikovými kontakty se zabývají hygienici. Připomněl, že za rizikový se považuje kontakt bez ochrany dýchacích cest po dobu víc než 15 minut na vzdálenost menší než 1,5 metru.

 • Válkovi má pomáhat exministr zdravotnictví Heger

  Poslanec TOP 09 Vlastimil Válek se již několik týdnů připravuje na to, že se stane nástupcem Adama Vojtěcha v čele ministerstva zdravotnictví.

  Dokládá to skutečnost, že Válek začal skládat tým svých budoucích spolupracovníků. V této souvislosti se obrátil také na svého dlouholetého přítele a bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera.

 • Vláda projedná obnovení podpory firmám omezeným opatřeními proti covidu

  Vláda dnes zváží, zda kvůli dopadům epidemie covidu-19 na české hospodářství obnoví podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí část programu Antivirus. Firmy s omezením výroby a služeb by mohly znovu dostávat 60 procent vyplacené náhrady mzdy do 29 000 korun. Odbory a zaměstnavatelé obnovení příspěvku už dřív požadovali. Podle evropských pravidel je možné podporu firmám poskytovat do konce června příštího roku. Zatím se z Antiviru vyplatilo přes 50 miliard korun. Kabinet bude od 14:00 jednat formou videokonference.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy