Hlavní obsah

WHO: Omikron je jiný než delta, za mírný ho ale neoznačujme

Foto: angellodeco, Shutterstock.com

Aktuální koronavirová vlna je poháněna vysoce nakažlivou variantou omikron (ilustrační snímek).

Reklama

Nakažlivější koronavirová varianta omikron zřejmě způsobuje méně závažné onemocnění, než dosud globálně převažující delta, ale neměla by být klasifikována jako mírná.

Článek

Janet Diazová, šéfka klinického managementu WHO, řekla, že první studie ukazovaly oproti deltě na snížené riziko hospitalizace při infikování variantou, která byla poprvé identifikována v Jihoafrické republice loni v listopadu. Upozornili na to dnes podle agentury Reuters představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO).

Také se zdá, že z omikronu vyplývá menší riziko závažného onemocnění jak u mladších, tak u starších lidí, uvedla dnes Diazová v Ženevě. Reuters připomíná, že dopad omikronu na starší populaci je jednou z velkých nezodpovězených otázek kolem nové varianty. Většina dosud studovaných případů se přitom týkala mladších lidí.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na dnešním brífinku řekl, že varianta omikron by neměla být považována za „mírnou“, neboť globální počty infekcí stoupají k rekordním úrovním, zdravotní systémy jsou zahlcené a vlády usilují o zkrocení viru, který už dohromady zabil více než 5,8 milionu lidí. Tedros dnes rovněž zopakoval svou výzvu k větší rovnoměrnosti v distribuci vakcín a přístupu k nim.

Podle současného stavu distribuce vakcín 109 zemí nestihne splnit cíl WHO plně proočkovat 70 procent světové populace do července, dodal Tedros. Dosažení zmíněného cíle by podle WHO mělo ukončit akutní fázi pandemie.

Poradce WHO Bruce Aylward řekl, že 36 zemí ještě nedosáhlo ani desetiprocentní proočkovanosti. Celosvětově přitom nyní tvoří 80 procent pacientů s těžkým průběhem covidu-19 lidé neočkovaní.

Reklama

Doporučované