Hlavní obsah

Babiš po schůzce se Zemanem: Žádná krize není, pojďme mluvit o dešti

Speciál Televize Seznam: Co řekl Andrej Babiš po schůzce s prezidentem Zemanem? Kromě premiéra nabízíme pohled politologa Milana Znoje, komentátora Seznamu Jana Lipolda, hejtmana za ČSSD Martina Netolického a opoziční hlas Martina Baxy z ODS. (Video: Seznam.cz)

Předseda sociální demokracie řekl, že jméno nového člena vlády až ČSSD řekne dříve, než se v pátek sejde předsednictvo ČSSD.

Článek

Už den poté, co se místopředseda ČSSD Michal Šmarda sám vzdal nominace na post ministra kultury, je zřejmé, že tři měsíce trvající vyjednávání koaliční politiků a prezidenta o šéfovi resortu bude v několika dnech ukončeno.

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček, který ještě v pondělí dopoledne říkal, že na Šmardovi trvá, v úterý po obědě uvedl, že má v hlavě jméno nového kandidáta a že ho hodlá v nejbližších dnech zveřejnit. Možná už ve středu, rozhodně to bude podle něho dříve, než se v pátek sejde předsednictvo ČSSD.

Premiér Andrej Babiš pak po podvečerním jednání s prezidentem v Lánech řekl, že nyní už se jmenováním ministra kultury žádné problémy neočekává.

„Požádal jsem pana prezidenta, až bude znát jméno, aby se rychle problém dořešil a vláda byla kompletní," sdělil Andrej Babiš novinářům.

„Předpokládám, že už v pondělí, kdy zasedne poprvé po dovolené vláda, bude problém za námi,“ uvedl premiér.

A to přesto, že tvrdí, že jméno nového kandidáta od sociální demokracie zatím nezná.

V zákulisí se zatím hovořilo o poslanci Janu Birkem a náměstkyni na ministerstvu kultury Kateřině Kalistové, podle informací Seznamu figuruje v Hamáčkově plánu jiné – třetí – jméno.

Také Jan Hamáček přitom v úterý řekl, že tentokrát problémy nepředpokládá.

Ve vlastní straně však předseda ČSSD úplný souhlas se svými postupy během koaliční krize nemá. Krajská organizace ČSSD na Ústecku ho totiž v úterý ráno vyzvala k rezignaci.

„Projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný a za stejně neúspěšné považujeme i vyjednávání předsedy Jana Hamáčka o osobě ministra kultury,“ uvádí se v jednom z bodů usnesení, které přijalo předsednictvo organizace ČSSD v Ústeckém kraji.

Doporučujeme

Další zprávy