Hlavní obsah

Babiš po schůzce se Zemanem: Žádná krize není, pojďme mluvit o dešti

Speciál Televize Seznam: Co řekl Andrej Babiš po schůzce s prezidentem Zemanem? Kromě premiéra nabízíme pohled politologa Milana Znoje, komentátora Seznamu Jana Lipolda, hejtmana za ČSSD Martina Netolického a opoziční hlas Martina Baxy z ODS. (Video: Seznam.cz)

Předseda sociální demokracie řekl, že jméno nového člena vlády až ČSSD řekne dříve, než se v pátek sejde předsednictvo ČSSD.

Článek

Už den poté, co se místopředseda ČSSD Michal Šmarda sám vzdal nominace na post ministra kultury, je zřejmé, že tři měsíce trvající vyjednávání koaliční politiků a prezidenta o šéfovi resortu bude v několika dnech ukončeno.

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček, který ještě v pondělí dopoledne říkal, že na Šmardovi trvá, v úterý po obědě uvedl, že má v hlavě jméno nového kandidáta a že ho hodlá v nejbližších dnech zveřejnit. Možná už ve středu, rozhodně to bude podle něho dříve, než se v pátek sejde předsednictvo ČSSD.

Premiér Andrej Babiš pak po podvečerním jednání s prezidentem v Lánech řekl, že nyní už se jmenováním ministra kultury žádné problémy neočekává.

„Požádal jsem pana prezidenta, až bude znát jméno, aby se rychle problém dořešil a vláda byla kompletní," sdělil Andrej Babiš novinářům.

„Předpokládám, že už v pondělí, kdy zasedne poprvé po dovolené vláda, bude problém za námi,“ uvedl premiér.

A to přesto, že tvrdí, že jméno nového kandidáta od sociální demokracie zatím nezná.

V zákulisí se zatím hovořilo o poslanci Janu Birkem a náměstkyni na ministerstvu kultury Kateřině Kalistové, podle informací Seznamu figuruje v Hamáčkově plánu jiné – třetí – jméno.

Také Jan Hamáček přitom v úterý řekl, že tentokrát problémy nepředpokládá.

Ve vlastní straně však předseda ČSSD úplný souhlas se svými postupy během koaliční krize nemá. Krajská organizace ČSSD na Ústecku ho totiž v úterý ráno vyzvala k rezignaci.

„Projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný a za stejně neúspěšné považujeme i vyjednávání předsedy Jana Hamáčka o osobě ministra kultury,“ uvádí se v jednom z bodů usnesení, které přijalo předsednictvo organizace ČSSD v Ústeckém kraji.

 • Zeman čeká na nové jméno pro resort kultury ještě dnes, řekl v Lánech Bartoš

  Prezident Miloš Zeman má za sebou první z dnešních politických hostí. Po schůzce v Lánech před novináře předstoupili předseda Pirátů Ivan Bartoš a pirátský poslanec Radek Holomčík.

  Bartoš prozradil, že prezident podle něj nemá s koaliční vládou Andreje Babiše jako celkem problém. Vadila mu jen nominace Michala Šmardy na ministra kultury.

  „Pan prezident nám potvrdil, že čeká nové jméno od sociální demokracie, které by mu měl dnes přinést Andrej Babiš. A pokud to bude někdo přijatelný z pohledu Hradu, pak takového člověka i ministrem jmenuje,“ uvedl šéf Pirátů.

  O čem dál Piráti s prezidentem hovořili, si můžete pustit ze záznamu níže.

  Ivan Bartoš a Radek Holomčík (Piráti) po schůzce v Lánech s prezidentem Zemanem. (Video: Seznam.cz)

 • V Lánech začala schůzka prezidenta se šéfem lidovců

 • TOP 09 vyzvala poslance, ať podpoří ústavní žalobu na prezidenta

  Předsednictvo TOP 09 se obrátilo na všechny zákonodárce z Poslanecké sněmovny s žádostí, aby co nejrychleji projednali a schválili ústavní žalobu na prezidenta republiky

  „Poslední měsíce jsme svědky zjevné zvůle a porušování ústavního pořádku ze strany prezidenta republiky. Předseda vlády i vládní strana jsou vůči tomu zcela pasivní a bezbranné,“ stojí v prohlášení strany. „Poslanecká sněmovna má přitom v ruce účinný nástroj, jak si vynutit dodržování Ústavy a principů parlamentní demokracie. Tímto nástrojem je projednání a schválení ústavní žaloby na prezidenta republiky předložené Senátem.“

  Zástupci TOP 09 vyjádřili přesvědčení, že pro každého poslance je to otázkou dodržení jeho ústavního slibu.

 • Hamáček řekne jméno na ministra dříve, než v pátek zasedne předsednictvo ČSSD

  Předseda ČSSD Jan Hamáček chce oznámit jméno nového kandidáta na ministra kultury dříve, než v pátek odpoledne zasedne předsednictvo ČSSD. Nepředpokládá, že by tuto nominaci provázely stejné problémy jako nyní u Michala Šmardy.

  Chci mít jméno ministra vyřešené dřív než v pátek, oznámil Hamáček. (Video: Seznam.cz)

 • V Lánech už začala schůzka prezidenta s Piráty

 • Babiš: Jméno ministra kultury bych chtěl znát co nejdříve. Nejpozději v pátek

  Premiér Andrej Babiš poprvé zareagoval na překvapivou rezignaci Michala Šmardy. Místopředseda ČSSD se po třech měsících vzdal nominace na post ministra kultury.

  „Očekávám, že po tom, co pan Šmarda odstoupil, se dozvím nové jméno co nejdříve. Já doufám, že nové jméno dostanu dříve než po pátečním zasedání předsednictva ČSSD,“ uvedl mimo jiné v rozhovoru s novináři Babiš.

  Celý rozhovor ZDE:

 • Hamáček: V Ústí by si měli rozmyslet, co vlastně chtějí

  Předseda ČSSD Jan Hamáček zareagoval na usnesení ústecké buňky své strany, která ho vyzvala k rezignaci.

  V rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že ho usnesení nepřekvapuje. Ústecká sociální demokracie podle něj velmi intenzivně pracuje na tom, aby ČSSD kabinet opustila. Její členové by si ale měli ujasnit, co vlastně chtějí, řekl předseda. V usnesení totiž zároveň podporují Foldynu, který nedávno prohlásil, že by podporoval rekonstruovanou vládu Andreje Babiše (ANO) i v případě, kdy by ji sociální demokracie opustila.

 • Byl jsem hračkou, komentuje svou úlohu ve vládní krizi Šmarda

  Michalu Šmardovi (ČSSD) vadily hrátky, které premiér a prezident celé léto hráli. „Všechny tyto hry, kdy se Andrej Babiš celé léto schází s prezidentem a Janem Hamáčkem, jsou jenom jedno velké divadlo,“ komentoval pro Seznam Michal Šmarda. Bývalý nominant na post ministra kultury také řekl, že mu došlo, že v těchto velkých politických hrátkách je malý. „Ve chvíli, kdy nemáte na celostátní úrovni přímý mandát od voličů, tak je to pak složité,“ doplnil.

 • Ať je to Vítězslav Jandák, radí Hašek. Jiní členové ČSSD se z návrhu osypali

  S radou, koho nominovat na post ministra kultury, přispěchal někdejší první místopředseda strany a exhejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Na Facebooku vyjádřil podporu bývalému ministrovi kultury z Paroubkovy vlády Vítězslavu Jandákovi.

  Ovšem, jak vidno, jiní členové se z této představy poněkud osypali.

  Foto: Seznam.cz

  Print screen z facebookové stránky Michala Haška.

  Foto: Seznam.cz

  Z konverzace pod twitterovým příspěvkem komentátora Seznamu Jindřicha Šídla.

 • Zůstat ve vládě nemá smysl, říká šéf ČSSD na Vysočině

  Ke kritice postupu předsedy ČSSD Jana Hamáčka se přidal šéf ČSSD na Vysočině Petr Krčál. Jak řekl Deníku N, strana by měla – spíš než přetahovanou s Babišem – řešit krajské volby. Konat se budou za rok na podzim a hrozí, že v nich sociální demokracie zcela vyhoří.

  Krčál by si přál odchod z vládní koalice. „Od komunálních voleb sleduji, že ten projekt nemá pro sociální demokracii velký význam. Blížící se krajské volby mohou dopadnout ještě mnohem hůř. Z toho důvodu si myslím, že by otázka měla být otevřená a měli bychom to řešit,“ řekl listu Krčál.

  Odchod, či setrvání bude řešit předsednictvo partaje v pátek.

 • Šéf ústecké ČSSD Andrt: Nemůžeme stále ustupovat, otěže by měl převzít někdo jiný

  Krajský předseda ČSSD Miroslav Andrt v rozhovoru pro Seznam popsal, co jej a jeho spolustraníky vedlo k výzvě, aby Jan Hamáček složil předsednickou funkci.

  „V přímém přenosu jsme svědky toho, že neustále ustupujeme ze svých jasných stanovisek. Dostáváme se do vleku událostí a to naši stranu dále znevěrohodňuje. Voliči, ale i členové nám stále více přestávají rozumět. Jsme přesvědčeni o tom, že by otěže měl převzít někdo jiný, abychom mohli znovu nabrat důvěryhodnost,“ řekl.

  Celý rozhovor si můžete přečíst zde:

 • Prezidentův muž pro ministerský post: Z dovolené mluvit nebudu

  „Jsem na dovolené, nebudu se k situaci vůbec vyjadřovat,“ napsal Seznamu poslanec Jan Birke. Potvrdil jen, že v pátek se chystá na svolaný poslanecký klub a na jednání předsednictva strany, které je také v pátek.

  Birke je spolu s náměstkyní na kultuře Kateřinou Kalistovou jedním ze dvou jmen, která jsou ve hře o post ministra kultury.

  „Prezident Miloš Zeman naznačil, že by mu jako vhodný kandidát na tento post vycházel Jan Birke,“ uvedl důvěryhodný zdroj, který je s jednáními vrcholných politiků obeznámen. Poslanec a starosta Náchoda patří k přívržencům prezidenta v ČSSD. Zároveň – stejně jako Zeman – vidí ekonomické příležitosti ve spolupráci s Čínou. Sám ostatně v Číně v 90. letech jako manažer působil.

 • Náměstkyně Kalistová: O křesle ministryně se mnou nikdo nejednal

  Kateřina Kalistová, náměstkyně ministra kultury pro živé umění, odmítla, že by s ní kdokoli vyjednával o možnosti usednout na volné místo v čele resortu. „Nikdo se mnou nejednal,“ napsala Kalistová Seznamu.

  Podle informací, které redakce nashromáždila, patří tato dlouholetá náměstkyně k favoritům Jana Hamáčka poté, co Michal Šmarda nominaci pod tlakem složil. Členka sociální demokracie má hned dvě výhody. Rozhodně jí nelze upřít erudici, jejíž absenci Zeman kritizoval u Šmardy. A zároveň se proti ní nestaví ani premiér Babiš, který ji dokonce několikrát zmínil, když se mluvilo o tom, kdo dočasně povede ministerstvo po odvolání Antonína Staňka k poslednímu červencovému dni.

 • Dokument: Text usnesení ústecké ČSSD, chce Hamáčkovu rezignaci

  Usnesení jednomyslně přijatá na jednání Krajského předsednictva ČSSD Ústeckého kraje dne 19. srpna 2019:

  Krajské předsednictvo ČSSD Ústeckého kraje:

  1. Odmítá snahy o vyloučení poslance Jaroslava Foldyny z ČSSD pro jeho politické názory.

  2. Považuje za prokázané, že projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný a za stejně neúspěšné považuje i vyjednávání předsedy ČSSD Jana Hamáčka o osobě ministra kultury.

  3. S ohledem na tyto závažné skutečnosti vyzývá předsedu ČSSD Jana Hamáčka k rezignaci na funkci předsedy strany.

 • Ústecká ČSSD vyzvala Hamáčka k rezignaci

  Krajská organizace ČSSD na Ústecku vyzvala v reakci na aktuální politický vývoj předsedu strany Jana Hamáčka k rezignaci. Šéf ústecké buňky Miroslav Andrt řekl, že se na tom už v pondělí večer jednomyslně usneslo krajské předsednictvo ČSSD na Ústecku. „Předsednictvo považuje za prokázané, že projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný a za stejně neúspěšné považuje vyjednávání předsedy Jana Hamáčka o osobě ministra kultury,“ uvádí se v jednom z bodů přijatého usnesení.

 • Sociální demokracie opět prohrála, komentuje Vít Rakušan

  Vládní krize je podle předsedy hnutí STAN mnohem hlubší a u konce není. Hlavním problémem podle Rakušana je nedodržování ústavních principů ze strany prezidenta a neschopnost Andreje Babiše, který se ukázal jako slabý premiér. „Odstoupení pana Šmardy je lidsky pochopitelné,“ hodnotil Rakušan. Pro ČSSD je to ale další prohra. Sociální demokraté tvrdili, že budou dbát o to, aby se neustupovalo tlakům, které nejsou ústavní, což se podle Rakušanových slov zatím nestalo.

 • Konec vládní krize nečekejme, říká komentátor Šídlo

  Podle šéfkomentátora Seznamu Jidřicha Šídla není vládní krize zažehnána. „Další pokračování krize můžeme očekávat již dnes, kdy se má sejít ministryně Jana Maláčová s Alenou Schillerovou na debatě o rozpočtu,“ komentoval Šídlo. Včerejší vyjádření Michala Šmardy (ČSSD) je pak podle Šídla rozhodnutím vedení ČSSD, která ví, že tento souboj nemůže vyhrát a je pro ni důležité udržet se ve vládě.

 • Analýza Seznamu: Šmarda nevydržel tlak, ve hře je Birke a Kalistová

  Z analýzy vybíráme:

  Proč Michal Šmarda svou nominaci nakonec vzdal? Jednoduchá odpověď zní, že nevydržel tlak, pod nějž ho dostali spolustraníci, kteří chtějí ČSSD udržet ve vládě s Andrejem Babišem stůj co stůj. K těm patří například Středočeši, což je mimochodem domovská organizace předsedy Hamáčka.

Doporučujeme

Další zprávy