Hlavní obsah

Kulturní život se během pandemie přesunul do on-line prostoru

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

7. 2. 2021 22:02

Kulturní život se v době koronaviru přesunul do virtuálního prostoru, kde se kvůli protiepidemickým opatřením odehrávají divadelní, filmové i hudební akce.

Článek

Divadla, koncertní sály, muzea i galerie jsou nyní pro veřejnost stále uzavřené, představení však mohou jejich aktéři produkovat, natáčet a streamovat. Z průzkumu, který loni na přelomu srpna a září provedla agentura ppm factum research mezi tisícovkou lidí starších 15 let, vyplynulo, že 39 procent zejména mladších lidí sleduje nebo minimálně jednou sledovalo on-line přenosy, které nahradily živé kulturní akce.

Divadla zůstávají se svými diváky v kontaktu přes internet. Využívají platformu Dramox, která nabízí za předplatné divadelní záznamy. Zapojují se také do televize Naživo, kterou spustily Cirk La Putyka, Jatka78 a společnost režiséra Viktora Tauše Heaven's Gate a která vysílá přenosy divadelních inscenací či koncertů. Desítky živých přenosů a záznamů už nabídla série #kulturažije, kterou na nouzový stav zareagovala internetová televize Mall.tv a dárcovská platforma Donio.cz.

V Česku se průkopníkem internetového vysílání svých inscenací stal soubor Cirk La Putyka. Novým podmínkám se přizpůsobila i Česká televize, která například on-line vysílanou verzí bez diváků vyhlásila oceněné snímky 57. ročníku festivalu televizních hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů Zlatá Praha. Závěrečný večer se měl původně konat na Nové scéně Národního divadla.

Do virtuálního prostoru se přesunuly i další kulturní akce, mimo jiné tradiční Chodské slavnosti v Domažlicích, největší kulturní událost v Plzeňském kraji, nebo mezinárodní folklorní festival Strážnice, který loni nahradilo 28 hodin vysílání přes internet. Také akce Čtení ti sluší - Čteme s důvěrou, dříve známá pod názvem Kniha ti sluší, se uskutečnila on-line z prozatím uzavřeného knihkupectví v centru Prahy.

Pandemie koronaviru zasáhla i jubilejní 75. ročník festivalu Pražské jaro, který měl začít loni 7. května. Místo plánovaných 53 koncertů v sálech po Praze se uskutečnila jen desítka živě přenášených koncertů, jež byla k dispozici zdarma na webu festivalu. Rovněž Koncert pro republiku u příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu se 28. října ze Smetanovy síně Obecního domu v Praze uskutečnil on-line bez publika.

Protipandemická opatření loni znemožnila konání velkých hudebních festivalů populární hudby. Organizátoři festivalu Rock for People nabídli na jeden den možnost zúčastnit se tradiční akce na královéhradeckém letišti ve virtuálním prostředí. Zájemci se 31. ledna mohli on-line projít po festivalovém areálu, zazpívat si s kapelami či prohlédnout si partnerské zóny nebo nabídku stánkařů.

Vzhledem k nepříznivé pandemické situaci zůstává internetové prostředí nadále jedinou možností na setkání s živou kulturou. V nejbližší době se například mezi 8. a 14. únorem uskuteční komorní on-line edice festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest. Iva Pazderková a Adéla Elbel zase zvou fanoušky divadla na „antivalentýnské“ on-line představení z Cabaret Des Péchés s názvem Všechno nejlepší: Rozchody stylově. Valentýnský on-line speciál a další krátká videa ze zákulisí připravuje i Divadlo pod Palmovkou.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované