Hlavní obsah

„Nemáme šanci dostat to pod kontrolu.“ Obří požár na Gran Canarii už zasáhl i národní park

Požár se nyní šíří v téže oblasti, kde začalo hořet o minulém víkendu.Video: Reuters

 

Reklama

20. 8. 2019 11:30

Požár na španělském ostrově zničil od soboty už na 10 tisíc hektarů. Úřady nařídily evakuaci devíti tisíc osob.

Článek

Lesní vnitrozemský požár na španělském ostrově Gran Canaria se od soboty stále nedaří dostat pod kontrolu, podle předsedy regionální vlády Kanárských ostrovů ale začíná ztrácet na síle. Informují o tom dnes místní média.

Plameny zničily už na 10 000 hektarů v severní a západní části ostrova, včetně asi 2 000 hektarů přírodního parku. Podle deníku El País jde o nejhorší lesní požár ve Španělsku za několik posledních let. Požár zatím neohrožuje oblast, kam jezdí většina turistů navštěvujících tento ostrov u afrického pobřeží v Atlantiku.

„Lesní požár na Gran Canarii začal dnes nad ránem ztrácet na síle po třech dnech bez možnosti dostat ho pod kontrolu,“ napsal v úterý ráno na Twitteru premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres. Situace je ale nadále vážná, uzavřena zůstává dvacítka místních silnic a na 9 000 evakuovaných se zatím nevrátilo do svých domovů.

Do boje s ohněm bylo nasazeno na 1 000 hasičů s 18 letadly a vrtulníkem, práci jim ztěžuje počasí i hornatý terén. Plameny v předchozích dnech v místech dosahovaly výšky až 50 metrů, takže hasit se někde nedalo ani ze vzduchu. Vysoké teploty (kolem 34 stupňů), nízká vlhkost vzduchu a vítr o rychlosti i přes 80 kilometrů v hodině přispěly k rychlému šíření požáru.

„Očekáváme, že nejpozději zítra by se měly podmínky zlepšit, zatím je požár mimo kontrolu,“ řekl v pondělí večer novinářům Torres s tím, že meteorologové očekávají dnes a ve středu pokles teplot.

Od soboty, kdy požár vypukl, bylo evakuováno přes 9 000 lidí z 50 lokalit v devíti obcích. Lidé museli opustit své domovy velmi rychle, mnozí mají nyní strach i o zvířata, která nechali na svých farmách. „Mám pocit bezmoci a nejistoty. Říkají, že oheň nezasáhl můj dům, doufám, že vše bude dobré,“ řekl rozhlasu Cadena SER Paco Marrero z obce San Mateo.

Evakuovaným pomáhá i místní Červený kříž. „Poskytujeme jim nejen základní potraviny a vodu, ale snažíme se i o psychickou podporu. Neví, jestli přišli o své domy, o svá zvířata… Jsou to venkovští lidé, připoutaní k půdě,“ řekla rozhlasu Maru Vázquezová z Červeného kříže.

Nynější požár je už třetím, který ostrov Gran Canaria zasáhl v posledních dnech. První z 10. srpna zničil na 1 200 hektarů a druhý 13. srpna postihl asi 200 hektarů.

Ostrov Gran Canaria je s téměř milionem obyvatel druhým nejlidnatějším z Kanárských ostrovů. Ročně ho navštíví na 4,5 milionu turistů, 90 procent z nich ale jezdí na jih ostrova a zejména na pobřeží.

Reklama

Související témata:
Gran Canaria

Doporučované