Hlavní obsah

Akce SPD na Václavském náměstí byla vyhrocená. Policie řešila potyčky a zaznamenala hajlujícího muže

25. 4. 2019

Přenos z Václavského náměstí. (Video: Seznam)

Dění kolem demonstrací na Václavském náměstí jsme sledovali v online zpravodajství.

Článek

V centru Prahy proběhly protesty odpůrců i příznivců Evropské unie. V horní části Václavského náměstí se konala demonstrace proti „diktátu EU“, kterou pořádalo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamury. Vyjádřit nesouhlas s touto akcí přišly skrze dvě shromáždění na náměstí Míru a ve spodní části Václavského náměstí oponentní platformy. Na průběh demonstrací dohlížely desítky policistů.

Fotoreportáž z akce (Autor: Tomáš Pacovský)

Policie musela od sebe dva tábory demonstrantů oddělit. Nejprve několikrát vyzvala protestující proti akci SPD, aby odešli z horní části Václavského náměstí, a poté je vytlačila do Opletalovy ulice.

Později se na sociálních sítích objevily snímky ukazující hajlujícího muže v zeleném baretu. Policie na Twitteru uvedla, že muž pozornosti kriminalistů neunikl, a dodala, že už zná jeho totožnost.

Snímky muže se objevily na sociálních sítích. Policisté sdělili, že budou prověřovat záznamy z akce a případné protiprávní činy řešit. V Praze se dnes střetli příznivci a odpůrci SPD. Lidi demonstrující proti SPD policisté z místa akce vytlačili. Deset lidí zadrželi za neuposlechnutí výzvy úřední osoby.

Speciál Seznamu k demonstraci SPD na Václavském náměstí. (Video: Seznam)

 • Policie vytlačuje zastánce EU do Opletalovy ulice

  Policie vytlačuje členy hlukové olympiády a protestu z náměstí Míru do Opletalovy ulice. Akce pokračuje. Podle reportérky Seznamu jde zhruba o čtyřicet lidí.

 • Proti demonstrantům poprvé zasáhla policie

  V horní části Václavského náměstí došlo k potyčkám mezi oběma tábory. Proti odpůrcům SPD zasáhla policie, za narušování demonstrace.

 • Okamura: Chceme omezovat pravomoci EU

  Tomio Okamura chce s francouzskou političkou Marine Le Penovou a s nizozemským poslancem Geertem Wildersem spolupracovat při omezování pravomocí Evropské unie a posilování role národních států. „Chceme změnit evropskou spolupráci na spolupráci suverénních a svobodných zemí. Já bych hlasoval pro vystoupení (z EU), protože současná EU musí skončit. Nevěřím tomu, že je reformovatelná,“ řekl Okamura. Dodal, že by byl pro návrat k modelu Evropského hospodářského prostoru. „Prosazujeme, aby byl společný trh, volný pohyb občanů evropských národů, zboží i peněz, ale chceme, aby si legislativu jednotlivé státy určovaly na základě výsledku národních voleb,“ uvedl.

 • Příznivce SPD a proevropské demonstranty oddělují těžkooděnci

  Kapela Ortel dohrála. „Češi, držte spolu!” zakřičel na závěr zpěvák Tomáš Hnídek. Oba tábory mezitím oddělili těžkooděnci.

 • Na Václavském náměstí dochází k prvním konfliktům

  V horní části Václavského náměstí hraje pro příznivce SPD kapela Ortel. V dolní části zase probíhá protestní akce a dochází i k prvním především slovním potyčkám mezi tábory.

 • Portrét předsedy nizozemské Strany pro svobodu Geerta Wilderse

  Kdo je Geert Wilders. (Video: Zuzana Lachnitová, Klára Galová, Youtube.com)

 • Demonstrace proti setkání evropské krajní pravice na Václavském náměstí začíná

  Demonstrace proti setkání evropské krajní pravice v Praze. (Video: Jaroslav Gavenda)

 • Europoslanec Štětina: Okamura rozsévá nenávist

  Na demonstraci na náměstí Míru se zastavil i eurospolanec Jaromír Štětina. „Jsem tady, protože je potřeba se postavit lži, je potřeba se postavit zášti, je potřeba se postavit násilí. A hlavně je potřeba se postavit panu Okamurovi, který tu nenávist rozsévá. Je potřeba zachránit Evropskou unii, protože ona je základním kamenem míru,“ řekl reportérce Seznamu.

 • Kdo je Marine Le Penová? Podívejte se na portrét političky

  Portrét Marine Le Penové. (Video: Marek Martinovský, AP, Reuters)

 • Ne všichni jsou proti EU, vzkáže demonstrace na náměstí Míru

  Na náměstí Míru brzy začne demonstrace platformy Proti projevům nenávisti. „Tady bude shromáždění, řekneme si, proč jsme se tady sešli, a pak bude pochod na Václavské náměstí. Tam chceme vyjádřit, že ne všichni Češi souhlasí s nacionalisty, že ne všichni volí SPD a že je tady v republice spousta lidí, kteří jsou pro Evropskou unii,“ řekl Seznamu jeden z organizátorů akce Tomáš Pešinský.

 • V dolní části Václavského náměstí se už připravují účastníci na protestní „hlukovou olympiádu”

  Přípravy na demonstraci v dolní části Václavského náměstí. (Video: Jaroslav Gavenda)

 • Wilders a Le Penová vystoupili s Okamurou

  Ještě před demonstrací proběhla tisková konference, kde vystoupili hosté, kteří promluví i na Václavském náměstí. Jde o předsedkyni francouzského Národního sdružení Marine Le Penovou, předsedu nizozemské Strany pro svobodu Geerta Wilderse nebo Gerolfa Annemanse z frakce Evropa národů a svobody v Evropském parlamentu. Nechyběl samozřejmě ani předseda SPD Tomio Okamura a místopředseda strany Radim Fiala.

  Podívejte se na přenos tiskové konference

  Tisková konference SPD před demonstrací na Václavském náměstí. (Video: Seznam)

 • Předvolební odhady přisuzují SPD jeden mandát v europarlamentu

  SPD se v domácích průzkumech o eurovolbách pohybuje dlouhodobě na pětiprocentní hranici. Zmíněný průzkum, který za Česko zpracovávaly agentury Kantar a Median, jí přisuzuje jediný mandát.

  Podle posledního oficiálního průzkumu, který Evropský parlament zpracoval na základě dat z jednotlivých členských zemí začátkem dubna, by si frakce Evropa národů a svobody (ENF), kam patří i SPD, měla oproti stávajícímu stavu poměrně výrazně polepšit (oproti stávajícím 37 mandátům jim průzkum přisuzuje 62 křesel), na post druhé nejsilnější frakce v europarlamentu by však ani takový vzestup rozhodně nestačil.

  Foto: Evropský parlament

  Projekce rozložení křesel v novém Evropském parlamentu.

 • Hluková olympiáda odpůrců SPD

  Během demonstrace SPD se v dolní části Václavského náměstí sejdou i její odpůrci. Na takzvanou hlukovou olympiádu mají účastníci podle organizátorů dorazit nejlépe ve sportovním oděvu s hlukovými doplňky, například pánvemi, dudami, hrnci, trumpetami, saxofony či píšťalkami. V 16:00 pak začne na náměstí Míru protest platforem Proti projevům nenávisti, Pulse of Europe a dalších. Po projevech bude následovat průvod kolem Václavského náměstí.

 • Na akci SPD vystoupí Ortel, Le Penová i Wilders

  Na demonstraci SPD vystoupí kromě Tomia Okamury i několik zahraničních hostů, například předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders, předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová nebo Gerolf Annemans z frakce Evropa národů a svobody v Evropském parlamentu. SPD na akci, kde vystoupí kapela Ortel, zahájí kampaň pro volby do Evropského parlamentu.

Doporučujeme

Další zprávy