Hlavní obsah
Online

Ministr po jednání s prezidentem: Rozvolňování? Jakmile bude bezpečné

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Reklama

28. 11. 2020 7:01
aktualizováno • 28. 11. 2020 22:20

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Poradní tým pro oblast zdravotnictví se s prezidentem Zemanem v sobotu shodl, že je v případě rozvolňování třeba postupovat zodpovědně. „Chceme nadále postupovat tak, abychom mohli jít směrem k dalšímu rozvolňování v době, kdy to bude bezpečné,“ dodal ministr zdravotnictví Blatný s tím, že finální slovo bude mít v neděli dopoledne vláda, která rozhodne, zda rozvolní pravidla a Česko začne otevírat obchody, restaurace a další zařízení.

- Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo na 57 bodech, šestý den se tak drží v prostředním z pěti stupňů pohotovosti. Rizikové skóre PES pro hlavní město zůstává druhým dnem na 42 bodech, tedy u spodní hranice třetího z pěti stupňů epidemické pohotovosti.

- Za sobotu v Česku zatím přibylo 1710 nakažených. Čísla jsou aktuální k osmnácté hodině. Počet pacientů, kteří jsou momentálně s nemocí hospitalizováni, je 5087 a 769 je evidováno jako v těžkém stavu. Počet hospitalizovaných tak v poslední době s mírnými výkyvy klesá. V průběhu soboty Česko pokořilo smutnou hranici osmi tisíc úmrtí na koronavirus.

 • AFP: Od začátku pandemie zemřelo přes 1,44 milionu lidí

  Infomovala o tom agentura AFP.

 • Maďarsko zaznamenalo rekordní přírůstek 152 úmrtí na covid-19

  Maďarsko zaznamenalo za předchozích 24 hodin rekordní denní přírůstek 152 úmrtí spojovaných s infekcí koronaviru SARS-CoV-2. Celkově se tak v zemi počet zemřelých pacientů zvýšil na 4516, informoval dnes vládní web koronavirus.gov.hu, který denně zveřejňuje aktuální údaje.

  V pátek přibylo v Maďarsku dalších 6268 nakažených a v zemi s téměř deseti miliony obyvatel se tím celkový počet infikovaných od začátku pandemie zvýšil na 204 708.

 • V Ústeckém kraji v pátek přibylo 343 případů nákazy koronavirem

  V Ústeckém kraji za pátek přibylo 343 potvrzených případů nemoci covid-19, o 166 méně než před týdnem. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES k dnešnímu dni pokleslo z 62 na 57 bodů, což je na 100bodové stupnici třetí stupeň, vyplývá z údajů na webu Ministerstva zdravotnictví.

  V šesti ze sedmi okresů rizikové skóre kleslo, nejvíce na Litoměřicku z 62 bodů na 49, riziko je tam v regionu nejnižší. Nejhorší skóre 69 bodů má Lounsko. V počtech nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel je na tom za poslední týden nejlépe Chomutovsko se 165 případy a nejhůře Lounsko s 303 případy.

 • Nakažených covidem v Moravskoslezském kraji přibylo 533

  V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 533 lidí s koronavirem, je to o 30 více než ve čtvrtek. Index koronavirového rizika je v Moravskoslezském kraji shodný s průměrem v České republice. Skóre protiepidemického systému (PES) je v regionu nyní 57. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO), a dat Ministerstva zdravotnictví.

  V kraji bylo v pátek provedeno 3834 testů, z nichž bylo 696 pozitivních, tedy 18,13 procenta. V kraji se ale neprovádí jen testy moravskoslezských pacientů. V pátek zaznamenalo v kraji největší přírůstek Karvinsko a Opavsko, a to shodně 127 nakažených. Na Ostravsku přibylo 112 pozitivně testovaných, na Frýdecko-Místecku 92 a na Novojičínsku 49. Nejmenší nárůst v kraji byl v pátek na Bruntálsku, a to 26 případů.

 • Pacient v Utahu nakažený covidem-19 poděkoval zdravotníkům hudbou

  Sedmdesátiletý bývalý učitel hudby bojuje v nemocnici v Utahu s nákazou covidem-19. Muž je intubovaný a nemůže mluvit, se zdravotníky tako komunikuje pomocí tužky a papíru. Jako jedno ze svých přání napsal, ža by si velmi rád zahrál na své oblíbené housle a violu, píše CNN. Lékařům a zdravotním sestrám pak za jejich péči poděkoval právě hrou na housle.

 • Los Angeles omezuje pohyb na veřejnosti

  V kalifornském Los Angeles omezují kvůli pandemii koronaviru pohyb na veřejnosti. Třítýdenní moratorium bude platit od pondělí do 20. prosince. Vycházet bude povoleno pouze v nutných případech, informuje server The Hill.

 • Na jižní Moravě přibylo 525 případů covidu-19 a 26 úmrtí

  V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 525 potvrzených případů covidu-19. Nových je 26 úmrtí lidí v průměrném věku 83,8 let. O deset klesl počet hospitalizovaných. V kraji leží v nemocnicích 600 lidí s nákazou. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Index rizika pro Jihomoravský kraj je podle Protiepidemického systému ČR (PES) k dnešnímu dni 62, což je na spodní hranici čtvrtého z pěti stupňů pohotovosti.

  Ve třetím stupni jsou i některé jihomoravské okresy jako Brno-město, Brno-venkov a Hodonínsko, ve čtvrtém zůstávají okresy Blanensko, Vyškovsko, Břeclavsko a Znojemsko.

 • Jak slavit zákazům navzdory? Organizátoři akcí v Praze dali návod

  Policie v noci ukončila nelegální party v centru Prahy. Ke stovce převážně zahraničních účastníků se příslušníci museli dobývat beranidlem přes dvoje zamčené dveře. Nešlo však o nahodilou akci. Organizátoři svolávali zakázané večírky přes sociální síť Instagram a s určitou mírou utajení.

 • V Pardubickém kraji přibylo 252 nakažených, PES dál na 62 bodech

  V Pardubickém kraji stoupl počet covidem nakažených lidí za 24 hodin o 252 a snížil se třetí den po sobě. V předchozích dnech nárůsty činily 291, 354 a 382 případů. Rizikové skóre PES pro Pardubický kraj se dnes proti pátku nezměnilo a zůstalo na 62 bodech. Kraj je nadále ve čtvrtém stupni, tedy druhém nejhorším. Celostátní skóre je 57 bodů, což odpovídá třetímu stupni. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice a ministerstva zdravotnictví.

  Podle indexu PES je nejpříznivější situace v okrese Pardubice, kde dnes skóre zůstalo na pátečních 49 bodech, což odpovídá třetímu stupni. Naopak v okrese Svitavy index vzrostl ze 71 na 77 bodů a dostal se do nejhoršího pátého stupně. Chrudimsko a Orlickoústecko zůstaly ve čtvrtém stupni, když na Chrudimsku index klesl o pět bodů na 65 a na Orlickoústecku vzrostl o dva body na 69.

 • Maďarsko prodlužuje hraniční kontroly nejméně do ledna 2021

  Na svém twitterovém účtu o tom informoval zpravodaj České televize na Slovensku Petr Obrovský.

 • Ve Středočeském kraji přibylo v pátek 536 případů koronaviru

  Ve Středočeském kraji přibylo v pátek 536 nových případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o 80 případů méně než ve čtvrtek a o přibližně dvě stovky případů méně než minulý pátek. V nejlidnatějším kraji České republiky je nyní 10 456 lidí s nákazou a 55 711 vyléčených. S nemocí covid-19 v pátek zemřelo 11 lidí, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

  Skóre PES dnes zůstalo ve středních Čechách na 57 bodech, tedy ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. Na tento stupeň index rizika v regionu klesl 19. listopadu. V některých okresech, například na Berounsku nebo v Praze-západ je pod hranicí 50 bodů, naopak na Benešovsku nyní na hodnotě 76.

 • Ve Zlínském kraji v pátek přibylo 316 nákaz, méně než před týdnem

  Ve Zlínském kraji v pátek přibylo 316 potvrzených nákaz novým koronavirem, ve srovnání s minulým pátek jich je o 39 méně. V posledních třech dnech se počet nových případů v kraji pohybuje kolem tří stovek. Nejvíce jich bylo zaznamenáno v úterý, kdy v kraji přibylo 406 nákaz. Naopak nejméně případů bylo zaregistrováno v pondělí. Do krajských statistik tehdy bylo zapsáno 250 potvrzených nákaz, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

  Minulý pátek dosahovalo rizikové skóre v kraji PES 66 bodů, o víkendu kleslo na 62 bodů, od pondělí se čtyři dny drželo na 67 bodech a k dnešku ještě o dva body stouplo. Zůstává na 100bodové stupnici ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Situace ve Zlínském kraji je ale podle pátečního komentáře hygieniků stabilizovaná.

 • V USA se od začátku pandemie nakazilo už 1,2 milionu dětí

  Ve Spojených státech onemocnělo covidem od začátku pandemie 1,2 milionů dětí. Vyplývá to ze zprávy Americké akademie pediatrů. Za poslední dva týdny počet nakažených dětí stoupl o 28 procent, tedy rekordních 144 tisíc dětí za týden, uvedla  stanice Fox.

 • Počet nakažených v Rusku roste

  Operační štáb v Moskvě ráno oznámil, že testy v Rusku za uplynulých 24 hodin prokázaly koronavirus SARS-CoV-2 u dalších 27 100 lidí. O den dříve přibylo 27 543 infikovaných, což je v zemi se 146 miliony obyvatel dosud nejvyšší denní přírůstek. Od začátku pandemie ruské úřady už celkem zaregistrovaly koronavirovou infekci u 2,2 milionu osob.

  Počet přibývajících registrovaných obětí nákazy je v Rusku nadále vysoký. Pacientů s koronavirem v pátek zemřelo 510 a jejich přírůstek byl třetí den v tomto týdnu vyšší než 500. Celkový počet zemřelých již v zemi stoupl na 39 068.

 • Blesk: Policie v noci ukončila tajnou party v centru Prahy

  Policie v noci na dnešek zasahovala v centru Prahy v klubu, který otevřel navzdory nařízení vlády kvůli koronaviru. Uvedl to server Blesk.cz. V klubu se podle webu sešlo přes 100 mladých lidí, o akci se dozvěděli přes uzavřenou skupinu na sociální síti, uvedl Blesk.

  Vstup do prostor byl na heslo. Server TN.cz uvedl, že party začala v pátek po 22:00 a měla trvat do sobotních 4:00. Kolem půlnoci ale na místo přijela policie a provoz klubu ukončila. Mezi hosty byli Češi i cizinci. Blesk uvedl, že provozovatel nechtěl policisty do klubu v Anenské pustit, proto použili beranidlo, hák a hydraulický rozpínák zárubní.

 • Počet nakažených na Ukrajině překročil 700 000

  Počet nakažených koronavirem na Ukrajině překročil 700 000. Za posledních 24 hodin do statistik přibylo rekordních 16 294 nových případů a 184 mrtvých s covidem-19. Dnes to uvedl ukrajinský ministr zdravotnictví Maksym Stepanov.

  Celkem se na Ukrajině s přibližně 42 miliony obyvatel koronavirem od jara nakazilo už 709 701 osob a s nemocí zemřelo 12 093 pacientů.

 • V Libereckém kraji se v pátek potvrdila nákaza covidem u 219 lidí

  V Libereckém kraji za pátek přibylo 219 potvrzených případů koronaviru, o 63 méně než před týdnem. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES k dnešnímu dni pokleslo z 57 na 52 bodů, což je na 100bodové stupnici třetí stupeň, vyplývá z údajů na webu Ministerstva zdravotnictví (MZ).

  Ve dvou ze čtyř okresů v kraji rizikové skóre stagnuje. Na Českolipsku se třetí den drží na 62 bodech, na Jablonecku druhý den na 57. Riziko pokleslo na Semilsku z 64 na 57 bodů, na Liberecku se zvýšilo o tři body na 51. Před týdnem z okresů na tom bylo nejlépe Liberecko s indexem 62, naopak nejrizikovější bylo Českolipsko s rizikovým skóre 77.

 • Biden: Každé naše rozhodnutí může zachránit život

  „Každý z nás má ve svém životě zodpovědnost za to, aby se virus pokusil zpomalit. Každé naše rozhodnutí je důležité. Každé naše rozhodnutí může zachránit život,“ říká ve videu zveřejněném na sociálních sítích budoucí americký prezident Joe Biden.

Sdílejte článek

Další články