Hlavní obsah

Lidé se budou moci podívat do dvou nejstarších Hückelových vil v Novém Jičíně

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

15. 6. 21:26

Lidé se v sobotu podívají do dvou nejstarších památkově chráněných Hückelových vil v Novém Jičíně. Město usiluje o jejich záchranu. Ve spolupráci s místními historiky připravilo komentované prohlídky vnějších i vnitřních prostor.

Článek

Prostory jsou jinak veřejnosti nepřístupné. „Chceme alespoň na chvíli vrátit život do vil a zahrad Augusta a Johanna Hückelových. Jejich osudy veřejnost zajímají. V minulém roce jsme museli kvůli covidu a opatřením od nápadu upustit. Do budoucna by se ale z této akce mohla stát tradice,“ uvedl historik Radek Polách.

Akce nazvaná Kouzelný den v Hückelových vilách začne ve 14:00. Návštěvníci se kvůli bezpečnosti budou moci podívat jen do některých částí budov. „Účast na happeningu přislíbila i pokračovatelka rodové linie Augustina Hückela Nicole Hückel, podporu máme i od nejstarší kloboukové továrny na světě Tonaku,“ uvedl Polách.

Atmosféru přelomu 19. a 20. století návštěvníkům přiblíží výstava historických fotografií. Městské kulturní středisko připravilo doprovodný program. „Členové zdejšího Divadla bez portfeje budou v dobových kostýmech, zahraje swingové akustické LAM duo a Středisko volného času Fokus Nový Jičín se postará o zábavu pro děti,“ uvedla ředitelka Městského kulturního střediska Iva Pollaková.

Hückelové v Novém Jičíně založili továrnu na klobouky, dnešní Tonak. Ve stráni nad továrnou na kraji města postavili čtyři vily. Město opustili koncem druhé světové války a jako Němcům jim stát továrnu i domy zabavil. Dvě vily jsou opravené. Jedna patří městu a je v ní mateřská škola, druhou, v níž je dětský domov, vlastní kraj.

Vily Augusta a Johanna Hückelových byly postaveny v letech 1880 až 1882 podle návrhu významného vídeňského architekta Otto Thienemanna. Po válce byla v jedné dětská ozdravovna, ve druhé kožní oddělení nemocnice. V roce 1995 byly prohlášeny kulturními památkami, město je koupilo v roce 2016 ve zdevastovaném stavu, aby je opravilo a zabránilo jejich zničení.

„Odborná firma již vyčistila prostory od dřevomorky, vysušilo se zdivo, dřevěné prvky byly naimpregnovány a z velké části zachráněny. Tyto úkony stály téměř čtyři miliony korun a z většiny byly uhrazeny z dotace Moravskoslezského kraje. Letos jsou v plánu práce, které mají zamezit dalšímu vzlínání vody,“ uvedl místostarosta Ondřej Syrovátka (Zelení). Dodal, že na podzim by radní chtěli představit zastupitelům vizi budoucího využití vil.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Hückelovy vily

Doporučované