Hlavní obsah

Lidé stále žijí ze dne na den, popisuje 20 dní po explozi obyvatel Bejrútu

Svět bez obalu: Lidé stále žijí ze dne na den, popisuje 20 dní po explozi obyvatel Bejrútu.Video: Milan Šíma, RFE/RL

 

Reklama

4. srpna otřásla libanonským hlavním městem exploze. Vybuchlo téměř 3 tisíc tun dusičnanu amonného, který zde byl uložen více než 6 let bez dostatečných bezpečnostních opatření. S čím se teď obyvatelé Bejrútu potýkají?

Článek

Obří exploze podle dosavadních statistik připravila o život 220 lidí, 110 jich zůstává nezvěstných, 6 000 lidí utrpělo zranění. Na 300 tisíc lidí pak přišlo o své domovy.

Jaká je situace v tomto městě 20 dní poté? „K této explozi, k této katastrofě došlo po koronavirové krizi, po ekonomické krizi, po revoluci, která se odehrála 17. října 2019. Odehrála se po největší finanční a bankovní krizi. Poté, co byla znehodnocena libanonská měna. Takže to byla v uvozovkách taková třešnička na dortu všech těchto krizí, kterým Libanon musí čelit,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy Alaa Sayeg, Libanonec, který v Bejrútu žije. „Tato exploze je pro Libanonce opravdovou katastrofou, protože přichází v okamžiku, kdy Libanon není schopen se s ní vypořádat. Máme velmi zkorumpovanou vládu, které mezinárodní společenství nevěří a není příliš ochotné jí poskytnout nějakou pomoc. Vládnoucí režim, vládnoucí oligarchové se snaží sami sebe zlegalizovat, ale ono to nefunguje – lidé proti nim na ulicích protestují.“

Sayeg připomíná, že čtyři dny po explozi – 8. srpna – vyšli lidé do ulic proti zvůli mocných protestovat. „Vláda proti nim použila granáty a zbraně. Namířila je proti těm, kteří přišli o své nejbližší i o své domovy. Takže mluvíme o městě, které je kompletně zničeno, a o nedůvěře mezi vládou a jeho obyvateli a také o nedůvěře mezi vládou a regionálním a světovým společenstvím. Taková je teď naše situace.“

Jak vypadá běžný život? „Lidé tu teď žijí den ode dne. Přemýšlejí, jestli se jim podaří přežít do příštího dne, nebo ne. Političtí vůdci jim nedávají žádnou naději, neukazují jim ani žádnou solidaritu, žádnou odpovědnost, nedávají jim žádnou naději, že se to zlepší, žádnou alternativu,“ myslí si Alaa Sayeg. „Lidé v Bejrútu říkají, že ať už byl důvod exploze jakýkoliv, tak je na vině korupce a špatné vedení země, že je to chyba tohoto režimu. Pokud by šlo o útok, tak jsou příliš slabí na to, aby nás dokázali ochránit, tím pádem nás režim zatahuje do věcí, které pak mají za následek něco takového. A pokud to nebyl útok, tak je důvodem korupce. Je to manifestace korupce. Je to výbuch této vlády – to říkají lidé. Žádný z představitelů naší vlády se za to ani lidem neomluvil. Nikdo z nich.“

Podívejte se na snímky z Bejrútu 20 dní poté:

+13

Celý rozhovor s Alaaou Sayegem a také s Tomášem Kociánem, regionálním ředitelem pro Blízký východ ve společnosti Člověk v tísni, si můžete pustit v úvodním videu. Kocián hovoří o pomoci Bejrútu: Co obyvatelé zničeného města teď nejvíc potřebují, jak pomáhají Češi a svět?

Rozhovor je součástí pořadu Svět bez obalu, jehož archiv najdete zde.

A můžete nás sledovat také na Facebooku.

Reklama

Doporučované