Hlavní obsah
Online

Itálie překonala hranici 100 tisíc nemocných. Za den zemřelo 812 lidí

Foto: Profimedia.cz

V italském Bergamu začaly jako místa karantény sloužit hotely. Snímek z převozu pacientky z nemocnice do hotelu Cristal Palace.

30. 3. 6:31
aktualizováno • 30. 3. 22:47

Itálie za posledních 24 hodin hlásí 4 050 nových případů a 812 mrtvých. Nemoci v zemi podlehlo celkem 11 591 lidí a Itálie je se 101 739 nemocnými stále nejhůře postiženou oblastí v Evropě.

Článek

Koronavirem se na světě nakazilo přes 720 tisíc lidí. V současnosti se epidemie nejrychleji šíří ve Spojených státech. V Evropě nejvíce trpí Itálie a Španělsko, které v počtu nakažených překonalo Čínu.

Prezident Donald Trump v médiích oznámil, že federální doporučení ohledně omezení kontaktů s lidmi, která byla původně vyhlášena na 15 dní, zůstanou v platnosti do konce dubna.

Mnohé americké státy již izolaci přímo nařídily. Infekce koronavirem už se v USA potvrdila u více než 140 000 lidí, což je výrazně více než v kterékoli jiné zemi světa. Na 2400 pozitivně testovaných pacientů na nemoc zemřelo.

Nákaza nadále postupuje také v Evropě. Španělsko ohlásilo dalších více než šest tisíc nakažených a 812 obětí. Země se tak v oficiálním počtu nakažených dostala před Čínu.

V Číně se ovšem objevují výpovědi, podle kterých do oficiálních statistik nejsou zahrnováni všichni, u nichž přítomnost koronaviru prokážou testy.

Dění sledujeme v online reportáži:

 • Australská vláda podpoří ekonomiku 79 miliardami dolarů

  Scott Morrison právě ohlásil finanční injekci pro australské obyvatele, která má zabránit ekonomické destabilizaci země. Částka 79 miliard dolarů (1 940 miliard korun) se podle něj během půl roku rozdělí zhruba mezi čtvrtinu populace (šest milionů lidí), píše BBC. Peníze mají lidem převážně zajistit pravidelné výplaty.

  „Zaplatíme zaměstnavatelům, aby mohli platit své zaměstnance, a ujistíme se, že to dělají,“ definoval Morrison smysl ekonomické pomoci. „Jsme v tom všichni společně.“

 • Operní pěvec Plácido Domingo je v nemocnici s koronavirem

  Španělský operní pěvec Plácido Domingo byl kvůli komplikacím spojeným s nemocí COVID-19 hospitalizován v mexickém Acapulcu. Podle prohlášení jeho týmu není v kritickém stavu. V noci o tom informovala americká média.

  O svém pozitivním testu na koronavirus SARS-CoV-2 79letý Domingo zpravil veřejnost minulou neděli. Tehdy uvedl, že se potýkal s kašlem a vysokou horečkou, závažnější potíže ale prý neměl a léčil se doma.

 • První oběť koronaviru v Sýrii

  Syrské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že v zemi zemřel na koronavirus první člověk. V Sýrii oficiálně evidují devět nakažených.

 • V Central Parku bude polní nemocnice

  V obrovském parku v srdci New Yorku narychlo vzniká polní nemocnice. Úřady v příštích dnech očekávají masivní nárůst nakažených.

 • Twitter stáhl Bolsonarův příspěvek. Zlehčoval koronavirus

  „Musíme dál pracovat. Lidé umírají, ale to dělá Bůh, my to nemůžeme zastavit. Jestli nezemřeme na nemoc, zemřeme na hlad,“ uvedl ve videu na Twitteru brazilský prezident Jair Bolsonaro.

  Twitter příspěvek stáhl, podle něj nabádal k porušování veřejných zdravotních opatření a zlehčoval koronavirovou epidemii.

 • V Moskvě dnes začíná karanténa

  Hlavní město Ruska je od pondělí pod zámkem. Správa aglomerace nařídila všem obyvatelům povinnou izolaci. Lidé mohou opustit domov pouze v případě, že potřebují nakoupit potraviny, léky, vyvenčit psa, vynést smetí nebo odjet do práce. Informoval o tom list The Moscow Times.

 • V Austrálii pokutují lidi, kteří poruší zákaz shromažďování

  V Austrálii se dál zpřísňují opatření proti šíření koronaviru v momentě, kdy zde zpomaluje růst bilance potvrzených případů nákazy. Ve dvou nejlidnatějších australských státech, tedy v Novém Jižním Walesu a ve Victorii, budou moci policisté od úterý rozdávat vysoké pokuty za porušení pravidla omezujícího shromáždění na veřejnosti.

  Australský premiér Scott Morrison v neděli vyzval své spoluobčany, aby co nejméně vycházeli ven a nescházeli se ve více než dvou lidech.

 • Trump očekává vrchol epidemie v příštích týdnech

  „Modely odhadují, že vrchol v míře úmrtí nás pravděpodobně zasáhne za dva týdny,“ řekl Trump.

  Hlavní expert americké vlády na infekční onemocnění Anthony Fauci předtím varoval, že nemoc COVID-19 by mohla v USA zabít 100 000 až 200 000 lidí. Trump podle agentury Reuters reagoval, že konečný počet úmrtí v uvedeném rozmezí by znamenal, že země odvedla „velmi dobrou práci“.