Hlavní obsah

Loni tu popravili čtyři lidi. Poslední země Evropy, kde mají trest smrti

Bělorusko. (Video: Milan Šíma, Seznam Zprávy)

 

Reklama

20. 5. 2019 6:00

Popravy se provádějí kulkou do hlavy.

Článek

Bělorusko je poslední evropskou zemí, ve které je možné uložit odsouzenému absolutní trest. Exekuce se zde provádí kulkou do hlavy a tělo popraveného je pak pohřbeno na neznámém místě. V roce 1996 se v zemi konalo o trestu smrti referendum. Podle oficiálních výsledků se pro něj vyslovilo 80 % obyvatel.

V roce 2012 nechalo Bělorusko popravit dva muže: Dzimitryje Kanavalaua a Ulada Kavaljoua. Byli shledáni vinnými za bombový útok v minském metru, ke kterému došlo v roce 2011. Běloruští lidskoprávní aktivisté jejich vinu ale zpochybňovali.

„Žijeme ve středu Evropy, kde je každý život vzácný jako zlato. Je na bohu, aby o životě člověka rozhodl. Ani nejvyšší úředníci nemají právo ho někomu vzít, a obzvláště ne po takovém nespravedlivém procesu. Nebyl během něho předložen jediný důkaz, že jsou ti chlapci vinni,” říká jedna z aktivistek protestující proti trestu smrti.

Odpůrci trestu smrti také tvrdí, že dochází k justičním omylům. Vrah Gennadyj Mikhaševič byl v Bělorusku zatčen v roce 1985. Přiznal se k více než 40 vraždám, které spáchal v letech 1971 až 1985. Za některé tyto vraždy byl ale už předtím popraven někdo jiný.

V Bělorusku bylo od roku 1991 státem zabito okolo 300 lidí. Dva byli popraveni v roce 2017 a čtyři v minulém roce. Rodiny usmrcených dostaly pouze dopis, ve kterém jim byla exekuce potvrzena.

V nové zprávě Amnesty International se uvádí, že počet exekucí ve světě se snížil o 31 %, ale v některých zemích byl zaznamenán v roce 2018 naopak nárůst. Jsou mezi nimi Spojené státy, Japonsko a Bělorusko.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované