Hlavní obsah

Maduro zavřel hranice s Brazílií. Izoluje zemi od humanitární pomoci

Venezuelský prezident Maduro uzavírá hranice s Brazílii. (Video: Filip Kalčák, AP)

 

Reklama

21. 2. 2019 22:06

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že jeho vláda ve čtvrtek uzavře hranice s Brazílií. Opoziční vůdce Juan Guaidó mezitím míří k hranicím s Kolumbií, kde chce dohlédnout na příjem humanitární pomoci.

Článek

Maduro chce zavřením hranic se sousedními zeměmi zabránit opozici, aby se do Venezuely dostala humanitární pomoc, kterou Maduro označuje za snahu USA a opozice ho svrhnout. Uzavření hranic oznámila vláda jen krátce poté, co k hranicím s Kolumbií vyrazil kvůli humanitární pomoci venezuelský opoziční lídr Juan Guaidó.

Šéf parlamentu Guaidó, kterého od ledna uznala dočasným prezidentem země padesátka zemí, včetně USA, ve čtvrtek se skupinou poslanců vyrazil z Caracasu na asi 900 kilometrů dlouhou cestu k hranicím s Kolumbií. Odtud chce opozice v sobotu dostat do země humanitární pomoc, a proto vyzvala k masovému pochodu k hranicím a demonstracím, kterým chce přesvědčit vojáky, aby se přestali bát Madurových represí a přidali se k ní. Maduro už proto také posílil na hranicích počty vojáků.

Sobota se může stát dnem „D“ v nynější venezuelské krizi, manifestace totiž chystá i Maduro, který vyzval své příznivce k Pochodu za důstojnost. Tvrdí totiž, že Venezuelané nejsou žebráci a vše co potřebují, si dokážou vyrobit sami. V zemi je ale už několik let nedostatek léků, potravin i dalšího zboží a kolaps ekonomiky mnozí přičítají právě socialistické hospodářské politice vlády.

Dodávky potravin chce opozice do země dostat z kolumbijské Cúcuty, kde se za týdny shromáždilo nejvíce humanitární pomoci, zejména z USA, dále přes hranice s Brazílií a přes přístavy Puerto Cabello a La Guaira. Maduro ale tento týden nařídil uzavření všech přístavů v zemi.

Guaidó ve středu na Twitteru znovu vyzval vojáky, aby humanitární pomoc do země pustili. „Pánové vojáci, máte tři dny na to, abyste se přidali na stranu ústavy. Tahle pomoc má zachránit životy,“ napsal Guaidó.

Na vojáky apeloval tento týden i americký prezident Donald Trump, který v projevu k venezuelským emigrantům ve floridském Miami řekl, že pokud armáda humanitární pomoc do země nepustí, „ztratí vše“. Trump už dříve nevyloučil ani vojenskou intervenci USA. To ale mnozí považují spíše za výhrůžku Madurovi. Ten ji ale nyní hojně využívá vzhledem k historické nevraživosti mnohých Latinoameričanů vůči USA kvůli jejich intervencím v několika zemích regionu v minulém století.

Také šéf amerického vojenského velitelství Jih (SouthCom), admirál Craig Faller a náčelník generálního štábu kolumbijské armády Luis Navarro Jiménez ve středu z Miami vyzvali venezuelské vojáky, aby umožnili vstup humanitární pomoci. Pokud to neudělají, budou podle Fallera „zodpovědní za situaci“. Faller podle deníku Miami Herald řekl, že je připraven na jakýkoliv vývoj ve Venezuele.

S napětím je očekáván ve Venezuele už pátek, kdy se na opačných stranách kolumbijsko-venezuelské hranice poblíž Cúcuty konají dva koncerty. Na kolumbijské straně ho pořádá britský miliardář Richard Branson, který očekává, že se na akci nazvané Venezuela Aid Live sejde na 250 tisíc lidí. A Madurova vláda chystá u hranic koncert nazvaný Ruce pryč od Venezuely.

Podpořit opozici přijedou v pátek do Cúcuty i prezidenti Kolumbie, Chile a Paraguaye Iván Duque, Sebastián Piňera a Mario Abdo Benítez. Tyto země spolu s asi 50 státy uznaly od ledna dočasným prezidentem Venezuely Guaidóa poté, co poslanci označili za nelegitimní nový Madurův prezidentský mandát. Madura ale stále uznává mimo jiné Rusko, Turecko a Čína.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované