Hlavní obsah

Lyžování v Itálii: 8 tipů na skiareály pro děti a začátečníky

Foto: Dolomiti Superski, Harald Wisthaler, Seznam Zprávy

Dolomity patří k oblíbeným italským destinacím českých lyžařů. Ilustrační foto .

Reklama

21. 2. 12:05

Itálie je trochu dál než Rakousko, ale má pověst lyžařské destinace s lepším počasím a nižšími cenami za ubytování. Seznam Zprávy připravily výběr areálů, které jsou zvláště vhodné pro ty málo zkušené.

Článek

Když lyžování v Itálii, tak hlavně Dolomity. K zahození však nejsou ani další střediska v Jižním Tyrolsku a regionu Trentino-Alto Adige. Cesta sem trvá kolem sedmi až osmi hodin, odměnou je velmi časté slunečné počasí, oblíbená italská kuchyně a pro dospělé také pověstné bombardino. Příjemným bonusem je, že některé areály mají webové stránky lokalizované i do češtiny.

Seznam Zprávy se zaměřily na velká a středně velká střediska, která vyšla jako nejlepší pro děti a začátečníky podle největšího světového srovnávače lyžařských areálů skiresort.info. Uváděné ceny platí pro základní jednodenní skipas pro dospělého, zakoupený v pokladně na místě a v hlavní sezoně. K přepočtu byl použitý kurz 24,30 Kč za euro. V případě on-line nákupu předem může být cena o dost nižší.

Pozor na to, že v Itálii je na sjezdovkách povinné pojištění odpovědnosti za škody způsobené někomu jinému. Dá se přidružit třeba k cestovnímu pojištění nebo pojistce domácnosti, případně ho lze koupit i ve skiareálech, obvykle za tři eura na den. Nutno je mít u sebe potvrzení, jinak hrozí pokuty.

Madonna di Campiglio

Skiarea Campiglio v pohoří Dolomiti di Brenta sdružuje střediska Madonna di Campiglio, Pinzolo a Folgarida Marilleva. Tato největší lyžařská oblast v kraji Trentino nabízí vyžití pro všechny úrovně lyžařů včetně rodin s dětmi.

V Madonně di Campiglio funguje kromě školy lyžování i mini snowpark pro děti, kde si mohou bezpečně vyzkoušet freestyle. V sousedním středisku Folgarida Marilleva je k dispozici rodinný park s animačními programy nebo snowtubingem a velká herna pod střechou, doplněná o hlídání.

 • Sjezdovky celkem: 155 km
 • Jednodenní skipas 2022/2023: 73 eur (1774 korun)
 • www.ski.it/cz

Val Gardena

Hlavní středisko v Dolomitech, německy Gröden, je dost velké na to, aby si zde užily jak rodiny s dětmi, tak vyložení závodníci. Lze tu najít i nejdelší sjezdovku Jižního Tyrolska zvanou La Longia, dlouhou 10 kilometrů.

Středisko se dlouhodobě umisťuje jako nejlepší v Itálii v prestižní soutěži World Ski Awards. Nezapomenutelné je zdejší prostředí s ostrými třítisícovými věžovými vrcholy Sassolungo a Sasso Piatto ze světlého kamene podobného vápenci.

Val Gardena je součástí Dolomiti Superski, největší světové lyžařské destinace s 15 rezorty, kde lze na jeden skipas brázdit 1200 kilometrů sjezdovek. Přímo propojené je se střediskem Seiser Alm, skipas platí v obou. Ubytovat se dá v obcích Selva, Santa Cristina a Ortisei.

 • Sjezdovky celkem: 181 km
 • Jednodenní skipas 2022/2023: 69 eur (1677 korun)
 • www.valgardena.it

Kam na lyže do Rakouska

Rakousko je blíž než Itálie, ve srovnání s Českem nabízí větší jistotu sněhu. Bonusem jsou krásná panoramata s třítisícovými horskými velikány. Světová lyžařská destinace číslo jedna nabízí klidné rodinné areály i dlouhé sjezdovky pro závodníky.

Kronplatz

Díky poloze v Jižním Tyrolsku má poměrně rušné středisko nad údolím Pustertal rozšířenější název v němčině, italsky se jmenuje Plan de Corones. Rozprostírá se na svazích stejnojmenné masivní hory. Také zde platí i souhrnný skipas pro Dolomiti Superski.

Méně zkušení lyžaři ocení zdejší hodně široké sjezdovky, pro děti je k dispozici i dětská kabinková lanovka. Kromě toho je tu i síť sáňkařských tratí, sáňky si lze vypůjčit v hotelech, chatách nebo půjčovnách lyží. Na některých místech je možné sáňkovat i večer.

 • Sjezdovky celkem: 120 km
 • Jednodenní skipas 2022/2023: 74 eur (1798 korun)
 • www.kronplatz.com

Seiser Alm

Kromě rozšířenějšího německého názvu má toto jihotyrolské středisko také italské jméno Alpe di Suisi. Poklidný areál je úzce propojený s Val Gardenou, se společným skipasem. Má podobu rozlehlé alpské louky, jako stvořené pro výuku začínajících lyžařů. Kouzelnou atmosféru dokreslují doširoka rozprostřené salaše a ostré dolomitské vrcholky v pozadí. Své si tu užijí také běžkaři.

 • Sjezdovky celkem: 181 km
 • Jednodenní skipas 2022/2023: 69 eur (1677 korun)
 • www.seiseralm.it

Největší střediska v Krkonoších

Nejvyšší české hory nabízejí prominentní areály a špičkové závodní sjezdovky, ale i klidné rezorty pro rodiny s dětmi.

Folgaria Lavarone – Alpe Cimbra

Lyžařský rezort Alpe Cimbra, rozprostřený po stejnojmenné pahorkatině v Trentinu, spojuje sousední areály Folgaria a Lavarone. I když je univerzální, vhodný je hlavně pro začátečníky. Devizou pro uklidnění nervů jsou zdejší široké výhledy. Jednodenní skipasy se cenově rozlišují pro víkend a všední den, ceny jsou přitom velmi příznivé.

Pro výuku jsou tu v provozu čtyři lyžařské školy a snowboardová akademie. Rodiče, kteří si chtějí sami zalyžovat, mohou své potomky nechat hlídat v některém dětském centru. Rodiny i samotné děti si jinak mohou užít dětský park se snowtubingem, legračními maskoty, místem pro sáňkování, případně každý den jiné animační programy.

 • Sjezdovky celkem: 104 km
 • Jednodenní skipas 2022/2023: 50–55 eur (1215–1337 korun)
 • www.alpecimbra.it

Alta Badia

Další součást Dolomiti Superski a zároveň lyžařského okruhu Sellaronda leží mezi Cortinou d’Ampezzo a Val Gardenou. Převažují tu nejlehčí modré sjezdovky, což svědčí o přívětivosti k málo zkušeným sportovcům.

Téměř všechny obce v oblasti nabízejí dětské vleky a sjezdovky, stejně jako lyžařské školy. Připraveno je tu i několik zábavných sjezdovek, z nichž některé jsou přizpůsobené speciálně dětem. Mnozí návštěvníci si pochvalují nádherné prostředí, ale někteří poukazují na vyšší ceny a větší zalidněnost lanovek spadajících do okruhu Sellaronda.

 • Sjezdovky celkem: 130 km
 • Jednodenní skipas 2022/2023: 68 eur (1652 korun)
 • www.altabadia.org

Energetická krize dopadá i na lyžaře

Z nejvyšších pasáží sjezdovek San Martina di Castrozza svážel v uplynulých dnech vrtulník sněžná děla. Bylo to tady v podstatě jediné opatření související s energetickou krizí.

Gitschberg Jochtal – Brixen

Nedaleko Havlíčkova Brixenu se nachází středně velké středisko, největší z těch v jihotyrolských údolích Eisacktal a Wipptal. Malí lyžaři si tu užijí dva dětské parky v obci Meransen a u výstupní lanovky Nesselbahn, stejně jako zábavnou sjezdovku Gimmy Fun Ride. Přihlásit se mohou i do lyžařské školky. Celá rodina může vyzkoušet některou ze čtyř sáňkařských drah.

Komu to nestačí, na skipas Dolomiti Superski může vyzkoušet další střediska v Dolomitech. Zážitky si lze zpestřit i zastávkou na jedné ze dvou panoramatických vyhlídkových plošin ve výškách 2100 a 2500 metrů nad mořem. Krásné výhledy nabízejí i samotné sjezdovky, zvláště sjezd z hory Gitschberg.

Ponte di Legno – Tonale

Areál složený ze čtyř různorodých středisek nabízí opravdu velký rozptyl nadmořských výšek – mezi nejvyšším a nejnižším bodem je rozdíl 2000 metrů. Nejvyšší bod se nachází ve výšce 3016 metrů a lyžuje se tu na ledovci mezi skalami. Za sympatickou cenu si tu lze užít i svahy lemované borovými lesy nebo panoramatické sjezdovky ve volném terénu.

V Passo Tonale funguje zpoplatněný dětský zábavní park Fantaski, kde si lze užít nejen zábavné lyžování, ale i skákací hrady, snowtubing, tobogany, sáňkování nebo workshopy. Funguje tu i hlídání.

Reklama

Doporučované