Článek
Kolumbijské námořnictvo poprvé zveřejnilo snímky pokladu roztroušeného kolem vraku španělské galeony, kterou před více než 300 lety poslali ke dnu Angličané v rámci takzvané války o španělské dědictví.
Galeona pojmenovaná San Jose leží u pobřeží kolumbijské Cartageny v Karibském moři. Potopila se 7. června 1708.
Vrak lodi objevili oficiálně Kolumbijci v roce 2015, už o třicet let dříve však její polohu určila americká společnost Sea Search Armada. Kolumbijská vláda ji však kvůli sporu o nálezné odmítla do vod pustit a svůj objev ohlásila o desetiletí později.
Galeona se potopila i se svým výjimečným nákladem. Odhaduje se, že zlato, stříbro a drahé kameny, které vezla, mají hodnotu kolem 1,5 miliardy dolarů.
San Jose byla jednou z největších válečných lodí španělské flotily v době panování krále Filipa V.
Ze šesti stovek členů posádky jich potopení galeony přežilo pouhých jedenáct.
Galeona vezla odhadem až 11 milionů zlatých mincí z tehdy španělských kolonií. Agentura ČTK uvádí, že zlato kromě Kolumbie pocházelo také z Ekvádoru a Peru, které si rovněž mohou činit nárok na část pokladu.
O své se hlásí také Španělsko. „Pokud se španělský stát svého podmořského dědictví výslovně nezřekne, zůstává jeho vlastníkem,“ uvedl už v době nálezu vraku španělský advokát Carlos Pérez. Kolumbie proto prohlásila loď San José za národní kulturní a historické dědictví, což podle vlády nároky Madridu zneplatňuje.