Hlavní obsah

Magistrála pro běžkaře není v lesích Jizerských hor bezpečná

13. 1. 2019

Podívejte se, jak to vypadá v posledních dnech na silnicích na Liberecku. (Video: Seznam, Seznam.cz)

Lesní úseky na magistrále pro běžkaře v Jizerských horách nejsou kvůli padajícím stromům obtěžkaných mokrým sněhem bezpečné. Jizerská o.p.s., jež má údržbu tratí na starost, běžkařům nedoporučuje, aby těmito místy projížděli, zejména po setmění.

Článek

„Nemůžeme lidem vstup zakázat, ale považujeme to už v tuto chvíli za nebezpečné,” řekla ČTK ředitelka společnosti Radka Davidová. „Situace je vážná, žádáme proto všechny lyžaře, aby své plány pečlivě zvážili,“ dodala.

Podle ní jen na pětikilometrovém okruhu, který vede ze stadionu v Bedřichově a vrací se na něj, spadlo přes cestu minimálně osm stromů.

„Další byl na Rozmezí,” dodala. Jeden z běžkařů, který vyrazil ráno, na webu kamzasnehem.cz uvedl, že cestou z Maliníku na Vládní narazil asi na 30 spadlých stromů.

Varování před padajícími stromy platí už od soboty i pro Krkonoše. „Mokrý sníh na mnoha místech způsobil vrcholové zlomy stromů, na řadě míst jsou stromy polovyvrácené a nahrnuté. Nejvíce postižené jsou západní Krkonoše,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Obdobná situace je ale podle něj na celých horách.

„Návštěvníkům hor doporučujeme zvážit výlety lesními porosty a nevstupovat pod zavěšené či nahrnuté stromy zatížené mokrým sněhem. Pochopitelně ani na řadě míst nebudou projeté běžecké stopy, protože nejprve musí být cesty zprůjezdněny,” dodal.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Rolba v Peci pod Sněžkou přejela a vážně zranila staršího lyžaře

  Rolba s vlekem dnes dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole přejela a vážně zranila šedesátiletého lyžaře. Vlek rolby lyžaři přejel dolní polovinu těla. Zdravotničtí záchranáři muže převezli na heliport do Trutnova a odtud vrtulníkem na traumacentrum Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

 • Po sobotním výbuchu plynu v Paříži našli další mrtvou

  Po sobotním výbuchu plynu v Paříži dnes pod troskami našli tělo dalšího člověka, který se stal čtvrtou obětí neštěstí. Oznámila to pařížská prokuratura. Na místě je stále asi 30 hasičů a podle velitele sboru Erika Moulina tam zůstanou dalších 48 hodin, možná celý týden. Zranilo se přes 40 lidí a stav devíti z nich je vážný.

 • Do Česka přijde dnes večer silný vítr, varují meteorologové

  Dnes v noci a v pondělí bude v celém Česku foukat silný vítr. V nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Zejména na severních horách ale může foukat rychlostí až 110 kilometrů v hodině, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 • V Krkonoších napadlo čtvrt metru sněhu, celkem je 160 cm

  V nejvyšších českých horách Krkonoších napadlo za posledních 24 hodin čtvrt metru sněhu, za celý týden přibylo okolo 115 centimetrů. Hřebeny hor dnes ráno pokrývalo v průměru asi 160 centimetrů sněhu. Nadále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí.