Hlavní obsah

Markraběnka Pallavicini: Věra Čáslavská byla jako má druhá máma

Dvě minuty z Výzvy se Zitou Pallavicini: O Věře Čáslavské a životě v Československu. (Video: Martina Spěváčková, Seznam.cz)

Do svých deseti let vyrůstala v Praze a jako malou ji trénovala gymnastka Věra Čáslavská. Zita Pallavicini má česko-maďarské rodiče a patří k předním středoevropským šlechtickým rodům. Dnes radí s diplomacií maďarské vládě a nedávno jí vyšla kniha Deník šílené markraběnky.

Článek

„Věra Čáslavská rozuměla mému původu a neměla s ním žádný problém,“ vzpomíná na obtíže, kterým v bývalém Československu čelila její šlechtická rodina. „Byla fantastická trenérka, byla jako má druhá máma,“ říká o legendární československé gymnastce, která ji trénovala od šesti let.

Celý pořad Výzva se Zitou Pallavicini:

Výzva se Zitou Pallavicini. (Video: Martina Spěváčková, Seznam.cz)

Ze slibné kariéry gymnastky nakonec sešlo. Také proto, že Věra Čáslavská v roce 1965 emigrovala. „Zůstala jsem bez trenérky a nikdo jiný se pak se mnou nechtěl zabývat,“ říká Pallavicini.

Z gymnastiky proto přesedlala na balet. Její rodina se přestěhovala do Budapešti, kde vystudovala baletní konzervatoř a tančila například všechny hlavní ženské role v baletní klasice Louskáček.

I tahle kariéra ale předčasně skončila po dramatickém pádu z koně. Pallavicini přiznává, že problémy, které musela v životě překonávat (přežila i pád letadla), ji zřejmě nasměrovaly k práci, kterou dělá dnes: je politickou poradkyní maďarského ministerstva pro visegrádskou čtyřku a Rakousko.

Ve Výzvě také vysvětluje, proč je podle ní skupina V4 důležitá pro současnou Evropskou unii a proč mnohdy kritizovanou politiku maďarského premiéra Viktora Orbána nepovažuje za problém. Vrací se i k minulosti své rodiny a mluví o vztahu svého prapradědečka k rakouské císařovně Sisi.

Podívejte se na celý pořad Výzva se Zitou Pallavicini.

Doporučujeme