Hlavní obsah
Online

U Chrudimi vykolejil osobní vlak

Tisková konference ministra Havlíčka k nové komisi, která má zlepšit bezpečnost na drahách. (Video: ČTK, ČTK)

Reklama

14. 7. 22:30
aktualizováno • 15. 7. 21:35

Vykolejený vlak na Chrudimsku je už čtvrtou v sérii nehod na železnici v posledních dnech. Středeční večerní nehoda se obešla bez zranění. Provoz na trati Chrudim - Medlešice je přerušen.

Článek

Co byste měli vědět?

- Při vjezdu do stanice Medlešice na Chrudimsku večer vykolejil osobní vlak. Již čtvrtá nehoda na českých kolejích v posledních dnech vážně neohrozila cestující ani personál vlaku, nikdo nebyl zraněn.

.- V posledním týdnu se na železnici stalo několik nehod. Nejtragičtější byl střet dvou vlaků na Karlovarsku u Perninku, při kterém zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno. Další nehoda se stala v pátek na trati mezi Prahou a Kolínem. U pražských Běchovic narazil vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Na stejné trati u Českého Brodu pak v úterý večer narazil osobní vlak do zadní části nákladního expresu. Při nehodě zemřel strojvedoucí. Příčiny nehod se zatím vyšetřují, podle předběžných zpráv šlo o lidské chyby.

- V době poslední nehody zasedala na ministerstvu dopravy nově zřízená komise, která má za úkol zlepšit bezpečnost na drahách.

O poznání vážnější následky měla nehoda z úterního večera, kdy se na trati z Prahy na Kolín u Českého Brodu srazil osobní a nákladní vlak. V kabině zemřel strojvůdce, zraněno bylo přes 30 lidí, z toho čtyři těžce.

Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka osobní vlak CityElefant Českých drah jedoucí z Prahy narazil do nákladního expresu dopravce ČD Cargo, který stál před vjezdovým návěstidlem v Českém Brodě.

Souprava s cestujícími po nárazu vykolejila.

Nehodu nepřežil strojvůdce, který zůstal zaklíněný v kabině a hasiči se k němu dostávali velmi obtížně a až po zajištění vlaku.

Podívejte se, jak probíhal zásah hasičů na místě

Zásah hasičů u nehody vlaků. (Video: @HzsStredoceskehoKraje)

Zraněných bylo přes 30 lidí, z toho čtyři těžce, ty ošetřily a převezly do nemocnic záchranné složky. Příčina nehody v tuto chvíli není oficiálně známá, ministr dopravy Karel Havlíček ovšem řekl, že šlo nejspíš o selhání člověka - strojvedoucí projel s vysokou pravděpodobností návěstidlem na červenou. Technika podle něj neselhala, trať označil za jednu z nejlépe zabezpečených v republice.

Havlíček, který má dva ministerské posty, na místě odmítl dotazy, zda vyvodí z přibývajících neštěstí na dráze osobní odpovědnost. O rezignaci neuvažuje.

Na místo úterní tragické nehody vlaků na okraji Českého Brodu na Kolínsku dorazil nehodový vlak. Ve středu krátce po osmé hodině ráno se podařilo havarované soupravy od sebe odtrhnout. Nehodu už začala vyšetřovat také policie. Po desáté hodině byl obnoven provoz na jedné koleji.

Česká pošta odhaduje celkovou škodu na poštovním vlaku na 15 milionů korun. 1800 balíků se při nehodě zničilo, dalších asi 6000 rozveze pošta později.

Záběry z místa nehody:

 • Vedení Českých drah mimořádně zasedne

 • Vyprošťovací práce postupují, píše šéf Správy železnic

 • První odhad škod. 45 milionů korun

  Škodu při úterní nehodě vlaků u Českého Brodu vyčíslila Drážní inspekce na 45 milionů korun. Z toho na osobním vlaku, ve kterém zemřel strojvedoucí, škoda dosáhla 40 milionů. Uvedl to mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

 • S vyprošťováním vlaků se začalo se světlem

  Na místo úterní tragické nehody vlaků na okraji Českého Brodu na Kolínsku dorazil nehodový vlak, který bude havarované soupravy odtrhávat od sebe. Na místo vyjel i speciální tank drážních hasičů, aby zajistil soupravu před převrácením.

  Soupravu CityElefant hasiči připevní řetězem k tanku, zajistí tak její stabilitu při vyprošťování.

 • Výluka potrvá zřejmě až do 12:00

  Podle aktuálních informací z webu Českých drah  se počítá s odkláněním provozu na trati až do 12:00.

  „Všechny vlaky do odvolání jsou vedeny odklonem přes Lysou nad Labem – Nymburk hl. n. Vlaky pravidelně zastavující ve stanici Praha-Libeň a jedoucí odklonem přes Lysou nad Labem, zastaví mimořádně pro výstup a nástup ve stanici Praha-Vysočany,“ píše se na webu k dálkové dopravě.

  Regionální doprava mezi Českým Brodem a Úvaly je nahrazena autobusovou. Spěšné vlaky mezi Kutnou Horou a Prahou nepojedou.

 • Strojvůdce vyprostili mrtvého

  Smrt jednoho člověka oznámil ministr dopravy Karel Havlíček. Při nehodě se zranilo nejméně 35 lidí.

 • Podle Havlíčka neselhala technika

 • Havlíček už je na místě, strojvůdce má letitou praxi

 • Strojvůdce je zaklíněný v kabině

  Strojvůdce z osobního vlaku, který v úterý večer havaroval v Českém Brodě, je zaklíněný v kabině, hasiči se k němu zatím nedostali. Hrozí, že se vlak převrátí, hasiči ho museli zajistit řetězy, řekl ČTK na místě mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Záchranáři u nehody vlaků v Českém Brodě zatím ošetřili 33 lidí - čtyři lidé jsou poraněni těžce a zbytek lehce. Zraněno může být ještě dalších deset lidí.

 • Nelze vyloučit lidskou chybu ani technickou závadu

  V tuto chvíli podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala nelze jako příčinu nehody vyloučit lidskou chybu ani technickou poruchu. Vyšetřování začne, až skončí záchranné práce, řekl to ve vysílání ČT24.

 • Zasahuje 16 hasičských jednotek, vlak se může převrátit

  Na místě zasahuje 16 hasičských jednotek. Deset profesionálních, čtyři dobrovolnické a dvě drážní. Podle informací Seznam Zpráv z místa aktuálně hrozí, že se vlak převrátí, hasiči pracují na jeho stabilizaci.

 • Zraněných je celkem 31, dva z toho těžce. Strojvůdce se nadále pohřešuje

  Podle informací přímo z místa si nehoda vyžádala celkem 31 zraněných, z toho dva těžce a osm středně. Strojvůdce je veden jako nezvěstný, záchranáři se do poničené kabiny nemůžou dostat. Na místě je kromě záchranářů včetně dvou vrtulníků i 21 policejních hlídek, dron a policejní vrtulník s termovizí, který pročesává okolí pro případ, že se tam pohybují zranění v šoku.

 • Hamáček: Podobných neštěstí je poslední dobou nějak moc

 • 14. 7. 2020

 • Strojvůdce se pohřešuje, dva lidé jsou těžce zranění

  Na místě jsou dva těžce zranění, zhruba osm středně a třináct lehce, ve vlaku cestovalo asi 200 osob, řekl ve vysílání ČT24 vedoucí odboru HZS Správy železnic Miloš Němec. Oběti na životech Němec nemohl potvrdit, protože strojvůdce je pohřešován. Původně podle ČTK záchranáři uváděli možné číslo 50 až 60 zraněných.

 • Vrtulník s termovizí pátrá po případných zraněných v okolí nehody

 • Snímek z vnitřku vlaku

  Foto: Hasičský záchranný sbor ČR

  Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR.

 • Počet zraněných zůstává neznámý

  Mluvčí ZZS Středočeského kraje Petra Effenbergerová ve vysílání ČT24 řekla, že situace zůstává nepřehledná. Na místě jsou lidé s těžkými, středními i lehkými zraněními. Informaci o mrtvých nepotvrdila.

 • Na místo jede ministr Havlíček

  Na místo jede ministr dopravy Karel Havlíček, potvrdil to v SMS zprávě Seznam Zprávám.

 • Už třetí nehoda za poslední dny

  Jde už o třetí srážku během několika posledních dnů. Na začátku minulého týdne došlo k čelní srážce dvou osobních vlaků u obce Pernink na Karlovarsku. Nehoda si vyžádala dva mrtvé a 24 zraněných, z čehož 9 lidí utrpělo střední a těžká zranění. Policie následně zadržela jednoho ze strojvůdců pro podezření z trestného činu obecného ohrožení. Vlak jedoucí na Vary, který řídil, podle Drážní inspekce nepočkal ve stanici, jak původně měl.

  V Praze-Běchovicích se zase v pátek v podvečer srazil osobní vlak s rychlíkem, při nehodě, kde hasiči evakuovali stovky lidí, nebyl nikdo zraněn. Podle šéfa Drážní inspekce havárii zřejmě způsobila lidská chyba.

Sdílejte článek

Další články