Hlavní obsah

„Až budu velká, chci být naživu!“ Za klima stávkovaly miliony studentů

20. 9. 2019

V pátek se demonstrovalo v 2600 městech po celém světě. (Video: Reuters)

Stovky tisíc lidí po celém světě dnes vyšly do ulic, aby demonstrovaly za lepší ochranu klimatu. Série celosvětových stávek a protestů začala v Tichomoří a postupně se přidávali lidé v Austrálii, Asii, na Blízkém východě, v Africe a v Evropě. Akce vyvrcholily v New Yorku, kde se do protestního průvodu přidala i symbolická postava boje za lepší ochranu klimatu, 16letá švédská aktivistka Greta Thunbergová. Stovky lidí se sešly také na Staroměstském náměstí v Praze a Moravském náměstí v Brně.

Článek

Statisíce studentů vyšly do ulic ve 160 zemích světa. Protestovalo se na všech sedmi kontinentech – proti změnám klimatu se vyjádřili i lidé na Antarktidě.

Demonstranti chtějí přimět světové vůdce, kteří se příští týden sejdou v newyorském sídle OSN na klimatickém summitu, aby přijali opatření s cílem zabránit celosvětové ekologické katastrofě. Symbolickým vrcholem dnešních protestů byl průvod v New Yorku, kterého se zúčastnila i švédská aktivistka Thunbergová. Na twitteru napsala, že je to její 57. týden pátečních protestů.

V rozhovoru poskytnutém agentuře AP Thunbergová řekla, že si nikdy nepředstavovala, že by se věci mohly dát do pohybu, navíc tak rychle. Účast stovek tisíc lidí na dnešních protestech označila za „vítězství“. Nyní jsou podle Švédky na tahu politici, kteří by měli přijmout opatření proti klimatickým změnám. Pokud nic neudělají, „měli by se stydět“.

Velké demonstrace proběhly i v sousedním Německu, kde se vláda dohodla na opatřeních k ochraně klimatu a snížení emisí oxidu uhličitého.

K protestům se přidalo také Česko. Na Staroměstském náměstí v Praze se dopoledne sešly stovky mladých, kteří se následně vydali na pochod městem. Zahájili tak zároveň protestní Týden pro klima, který nabídne vzdělávací, debatní i kulturní akce. Na náměstí přišlo také asi deset lidí, kteří poklidně protestovali proti požadavkům studentů. Přibližně tři stovky lidí všech věkových skupin se sešly i na Moravském náměstí v Brně.

Podporu páteční stávce za klima vyjádřila rovněž organizace Amnesty International, která nedávno Thunbergové udělila ocenění Velvyslankyně svědomí. Podle zástupců organizace se klimatické změny začínají dotýkat lidských práv, protože mohou mít negativní dopad na dostupnost čisté pitné vody, bydlení nebo zdravotní péče.

 • Fotografie z pražské stávky za klima

 • V Německu se shodli na snížení emisí oxidu uhličitého, bude to stát 50 miliard eur

  Strany německé vládní koalice – CDU, CSU a SPD – se dnes po zhruba devatenáctihodinovém jednání dohodly na opatřeních k ochraně klimatu a snížení emisí oxidu uhličitého. Kompromis podle německých médií počítá i se stanovením ceny za tunu oxidu uhličitého vyprodukovanou v oblastech dopravy a bydlení. Celý balíček opatření, díky němuž má spolková republika splnit své klimatické cíle pro rok 2030, v pátek odpoledne formálně schválí takzvaný „klimatický kabinet”, který tvoří kancléřka Angela Merkelová (CDU) a části ministrů.

  Balíček opatření na ochranu klimatu, na němž se dnes dohodla německá koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), vyjde podle listu Süddeutsche Zeitung asi na 50 miliard eur.

 • Zuzana Čaputová dostane na pondělním summitu více prostoru než Andrej Babiš

  Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová promluví na klimatickém summitu v New Yorku. A to hned v pondělí, tedy během hlavního programu. Český premiér Andrej Babiš se newyorského summitu zúčastní také, ale až na středečním Valném shromáždění OSN.

 • Budíky a Corbyn

  Po celé Británii se ve 13 hodin tamního času rozezní budíky. Happening má upozornit na „alarmující” situaci. „Mladí lidé napříč světem právě přebírají vedoucí pozici v tom, kdo určuje důležitost tématu klimatických změn,” říká jeden ze spoluorganizátorů kampaně Jake Woodier britskému deníku The Guardian.

  Ke studentům v Londýně se přidal i Jeremy Corbyn, předseda britských labouristů.

 • V pondělí se koná summit o klimatu

  63 států včetně České republiky promluví v pondělí 23. září na Světovém summitu pro klimatickou akci v New Yorku a představí konkrétní plány, jak v následujícím desetiletí snížit celkové emise oxidu uhličitého o 45 %. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) Evropa redukovala od roku 1990 své emise již o 30 %, Amerika o 15,5 %. Asie naopak vyprodukovala emisí oxidu uhličitého o téměř 200 % více.

 • Pražský průvod studentů právě vyšel ze Staroměstského náměstí

  Stávkující studenti vyšli průvodem ze Staroměstského náměstí, pokračovat by měli přes nábřeží Edvarda Beneše, projdou ulicí Na Příkopě a přibližně ve 12:30 zakončí protest na Střeleckém ostrově.

 • Stávka se dotýká také byznysu, některé obchody v Británii mají zavřeno

  Studentská stávka za klima se ve Velké Británii rozšířila i do obchodní sféry. Módní značky Patagonia mají celý týden zavřeno a zaměstnanci se připojují k protestujícím. Své prodejny neotevře ani kosmetický řetězec Lush nebo zmrzlinárna Ben & Jerry’s.

 • V Hongkongu jen malá demonstrace

  I v Hongkongu se sešli demonstranti kvůli klimatickým změnám. Dorazily desítky lidí.

  Organizátor protestu. (Video: AP)

 • Protestuje se tam, kde je dopad klimatických změn největší

  Stávkovalo se i v Bangladéši. Podle údajů National Geographic je právě tato jihoasijská země jednou z nejcitlivějších na klimatické změny.

 • Německo bude rozhodovat o snížení emisí

  Německý „klimatický kabinet“ složený z části ministrů má dnes schválit sérii opatření ke snížení emisí oxidu uhličitého. Plány, které počítají například s investicemi do elektromobilů, alternativních pohonů nebo rozvoje železniční dopravy, mají vést k tomu, že spolková republika splní své klimatické cíle pro rok 2030. Do té doby mají její emise oxidu uhličitého ve srovnání s rokem 1990 klesnout o 55 procent.

 • Demonstrace také v Thajsku a na Šalamounových ostrovech, Čína protesty zakázala

  Protestní akce ohlásili aktivisté na dnešek v 2 600 městech v téměř 160 zemích světa. V Thajsku na 200 mladých lidí vtrhlo do sídla ministerstva životního prostředí, kde si lehli na zem a předstírali smrt. „Takhle to dopadne, když teď klimatické změny nezastavíme,“ řekla organizátorka akce 21letá Nantiča Očarenčajová.

  Studenti na Šalamounových ostrovech, které společně s dalšími nízko položenými ostrovními zeměmi patří k oblastem nejvíce ohroženým klimatickými změnami, uspořádali demonstraci na pobřeží oblečeni v tradičních sukních z trávy a s dřevěnými štíty v rukou.

  Naopak v Číně, která je největším zdrojem skleníkových plynů na světě, úřady žádné protesty nepovolily, uvedla agentura Reuters.

 • Jen tak to nevzdáme, říkají australští studenti

  V australském Sydney se sešly tisícovky školáků a studentů. V Brisbane komentoval svoji účast na stávce třináctiletý Haemish Lander-McBride: „Jen tak to nevzdáme.” Podle televize BBC některé australské školy studenty samy vybízely, ať se do stávky zapojí.

Doporučujeme

Další zprávy